• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Diyarbakır Barosu Başkanı Özmen: Tahir Elçi’nin failleri bir an önce bulunsun ve cezalandırılsın

Diyarbakır Barosu Başkanı Özmen: Tahir Elçi’nin failleri bir an önce bulunsun ve cezalandırılsın
0 0

Katledilişinin üzerinden 137 hafta geçmesine rağmen failleri bulunmayan Tahir Elçi’ye ilişkin yapılan açıklamada konuşan Diyarbakır Barosu Başkanı Ahmet Özmen, Elçi’nin faillerinin bir an önce bulunmasını ve cezalandırılmasını talep etti.

10 Ağustos 2018 Cuma 19:29

Diyarbakır Barosu, Sur'da öldürülen başkanları Tahir Elçi'nin faillerinin bulunması ve soruşturma dosyasının hızlı ve etkili yürütülmesi talebiyle her hafta yaptıkları eylemlerinin 137'incisini Diyarbakır Adliyesi önünde gerçekleştirdi.

 

Açıklamaya Urfa Barosu İnsan Hakları Merkezi Başkanı Fırat Ayçiçek’in yanı sıra avukatlar katıldı. Avukatların cübbeleriyle katıldıkları açıklamada, üzerinde Elçi’nin fotoğrafının bulunduğu ve “Seni unutmayacağız” yazılı pankart açıldı.

 

Avukatlar adına kısa bir konuşma yapan Diyarbakır Barosu Başkanı Ahmet Özmen, tüm girişimlerine rağmen dosyanın aydınlatılmadığına ve faillerin ortaya çıkarılmadığına dikkati çekti.

 

‘SÖZÜNÜZÜ TUTUN, FAİLLERİ DERHAL BULUN’

 

Elçi’nin hayatını insan hakları mücadelesine adayan bir hukukçu olduğunu belirten Özmen, “Tahir Elçi barışın, kardeşliğin ve adaletin sembolüydü. Her zaman da öyle kalacak” dedi.

 

Soruşturma dosyasındaki eksiklikleri dile getirmelerine rağmen yol alınmadığına dikkati çeken Özmen, “Cumhurbaşkanına, içişleri ve adalet bakanlıklarına defalarca çağrıda bulunduk. Soruşturma dosyasının çözüleceğinin sözünü veren dönemin başbakanı, adalet bakanının da sözlerini tutmaları yönünde defalarca çağrıda bulunduk. Bir kez daha buradan sesleniyoruz; Tahir Elçi’nin faillerini bulunuz ve sözünü tutunuz” çağrısında bulundu.

 

‘ÇATIŞMA TOPLUMUN HER TARAFINDA YAYILDI’

 

Urfa Barosu İnsan Hakları Merkezi Başkanı Fırat Ayçiçek de şunları söyledi:

 

“Silvan’da sokağa çıkma yasakları olduğu bir dönemde Tahir Elçi her zamanki gibi iyimserliğini koruyordu. Orada söylediği bir sözü hatırlatmak istiyorum. ‘Bizler, barolar ve STK’ler olarak elimizden gelen çabayı gösteriyoruz ve yerinde incelemeler yapıyoruz. Bunu kamuoyuyla paylaşıyoruz. Ama ne yazık ki bu iş böyle giderse hepimizi aşar’ demişti.

 

Tahir Elçi, tam da bunu söyledikten sonra katledilmişti. Elçi’nin de dediği gibi bu iş hepimizin altından kalkamayacağı kadar büyüdü. Çatışma ve şiddet toplumun her tarafına yayıldı. Bir an önce Tahir Elçi’nin faillerinin bulunmasını ve cezalandırılmasını istiyoruz.”

 

KAYNAK: MEZOPOTAMYA AJANSI

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha