• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Diyarbakır Barosu öldürülen meslektaşları için toplandı: "Kadın cinayetleri politiktir"

Diyarbakır Barosu öldürülen meslektaşları için toplandı:
0 0

"Devletin şiddete uğrayan kadınlara yönelik can güvenliğinin sağlanması ve yasal haklarını kullanabilmeleri için bir takım tedbirler alması gerekmektedir. Her zamankinden daha fazla kadının bunu hak ettiğini ve buna ihtiyaç duyduğunu belirtiyoruz"

20 Mayıs 2019 Pazartesi 19:44

Bu paragraf, dün eşi tarafından 14 kurşunla öldürülen Avukat Müzeyyen Boylu'nun kadına yönelik şiddete karşı birkaç yıl önce yapmış olduğu açıklamanın bir bölümü.

 

Diyarbakır Barosu, meslektaşlarının öldürülmesi ile ilgili kentteki sivil toplum örgüt temsilcilerinin de katılımıyla bir basın açıklaması yaptı.

 

Boylu'nun öldürüldüğü 19 Mayıs günü Gizem Tabak, Nergis Yavaş adında iki kadının daha erkek şiddetiyle öldürüldüğü hatırlatılan açıklamada, boşanma davalarının süresinin uzamasına dikkat çekildi.

 

Baro, kadına yönelik şiddeti ve cinayetleri önleme kapasitesi olan 6284 sayılı kanunun “aile karşıtı ve yuva bozan” bir kanun olarak lanse edilmesini, "kadına karşı şiddeti meşrulaştıran diğer bir temel neden" olarak ele aldı.

 

"Kadın Cinayetleri Politiktir" başlığıyla hazırlanan açıklamayı Avukat Habibe Danışman Deyar okudu:

 

"Evinin kadını söylemi, çalışan kadına yönelik ayrımcı söylemler; kadının giyim ve yaşam tarzından hareketle şiddet ve nefret söylemleri kadını izole etmekte; itiraz eden kadın şiddete uğramakta, katledilmektedir. Meslektaşımızın, doktor olan kişi (eşi) tarafından öldürülmesi, şiddetin toplumsal statü tanımaksızın toplumun bütün katmanlarına sirayet ettiğini göstermektedir. "

 

Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Mehmet Şerif Demir ise, "Hekimler, sağlıkçılar olarak hem toplumsal şiddete hem de sağlıkta şiddete karşı durmak için meydanlarda olduğumuz bir dönemde bir hekim tarafından bir olayın yaşanmış olması karşısında ne diyeceğimizi bilemiyoruz, çok üzgün ve öfkeliyiz" dedi.

 

Sanık Mesut İssi'nin can güvenliği olmadığı gerekçesiyle sorgu mahkemesine çelik yeleklerle geldiği, ifade vermediği ve savcılık tarafından "kasten adam öldürmek" gerekçesiyle tutuklandığı belirtildi.

 

Soruşturma aşaması devam ediyor ve Diyarbakır Barosu davaya müdahil olacak.

 

KAYNAK: BBC TÜRKÇE - HATİCE KAMER

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha