• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Diyarbakır’da 10 sağlıkçı Kovid-19’dan yaşamını yitirdi

Diyarbakır’da 10 sağlıkçı Kovid-19’dan yaşamını yitirdi
0 0

Kovid-19 nedeniyle yaşamını yitiren sağlıkçı Esra Alakuş için düzenlenen anmada konuşan SES Diyarbakır Şube Eşbaşkanı Şiyar Güldiken, kentte salgın sürecinde 10 sağlık çalışanının yaşamını yitirdiğini açıkladı.

22 Eylül 2020 Salı 16:33

Diyarbakır Sağlık Platformu, koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle yaşamını yitiren sağlık çalışanı Esra Alakuş için Selahaddin Eyyubi Devlet Hastanesi polikliniği önünde anma etkinliği düzenledi. “Ölmek değil, yaşamak ve yaşatmak istiyoruz” yazılı pankartların açıldığı anmaya, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Diyarbakır Eşbaşkanı Şiyar Güldiken, Diyarbakır Tabip Odası Başkanı (DTO) Elif Turan ve sağlık çalışanları katıldı. Anma, yaşamını yitiren tüm sağlık çalışanları için yapılan saygı duruşuyla başladı. 

 

'MESLEK ÖRGÜTLERİNİ SÜRECE DAHİL EDİN'

 

Anmada konuşan SES Diyarbakır Şube Eşbaşkanı Şiyar Güldiken, pandeminin başlangıcından bu yana kentte 10 sağlık çalışanının yaşamını yitirdiğini, 770’den fazla sağlık çalışanına Kovid-19 tanısı konulduğunu aktardı. Hükümet yetkilileri tarafından sık sık dile getirilen maske, fiziki mesafe ve temizlik kurallarının salgını durdurma noktasında yetersiz olduğunu kaydeden Güldiken, sağlık ve meslek örgütlerinin sürece dahil edilmesi çağrısı yaptı. 

 

'ÖTEKİLEŞTİRİCİ DİLDEN VAZGEÇİN'

 

KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik ise, pandemi sürecinde muhalif sivil toplum örgütlerinin devre dışı bırakıldığı ve bilim dışı bir yöntemle salgınla mücadele edildiğini belirtti. Ankara’da sağlık çalışanlarına yönelik gerçekleşen saldırıya değinen Bozgeyik, bu saldırıların iktidarın ırkçı ve ötekileştirici uygulamalarından bağımsız olmadığını vurguladı. Bozgeyik, “İktidarı yandaş basını uyarmak istiyoruz. Fedakârca 6 aydır gece gündüz demeden sağlık emekçilerini hedef göstermekten vazgeçin. Ötekileştirici, ayrımcı ve ırkçı şiddeti bu toplumda besleyen dilden vazgeçin. Tüm emek meslek örgütlerini sürece dahil ederek, toplumun pandemiden daha fazla etkilememesi için gerekli önlemleri alın” diye seslendi. 

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha