• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Diyarbakır'da Newroz kutlamalarına gelenler: 12 Mart, 12 Eylül’ü gördüm ama şu an Kürtlere yapılan eziyeti hiçbir yönetici yapmamıştı

Diyarbakır'da Newroz kutlamalarına gelenler: 12 Mart, 12 Eylül’ü gördüm ama şu an Kürtlere yapılan eziyeti hiçbir yönetici yapmamıştı
0 0

Diyarbakır'daki Newroz kutlamalarına gelen emekli memur Salih, yoğun güvenlik önlemlerinden dolayı insanların alana girerken sorun yaşadığını söyledi.

21 Mart 2019 Perşembe 15:34

Newroz kutlamalarına her yıl geldiğini, baskılara rağmen katılımın yüksek olduğunu belirten Salih, HDP seçmeni olduğunu ve partisine terörist diyen açıklamalardan rahatsız olduğunu aktarıyor:

 

"HDP’ye oy veriyorum, bu yüzden terörist miyim ben de? Bu alandaki yüz binler de mi teörist?

 

"İnsanlar sırf bir paylaşım yapıyor, yorum yapıyor diye cezalandırılıyor, hapse atılıyor. Sırf bu yüzden akıllı telefonumu kullanmıyorum artık, eski telefonu kullanıyorum.

 

"12 Mart, 12 Eylül’ü gördüm ama şu an Kürtlere yapılan eziyeti hiçbir yönetici yapmamıştı.

 

'Korkudan açlık grevlerine destek verilemiyor'

 

Bir başka kişi de tutuklu belediye başkanlarını hatırlatıyor: "Eğer bu belediyeler dağa para gönderse Erdoğan bunları suç üstü yakalayıp dünyaya bayrak etmez miydi?"

 

Hani ilçesinden gelen inşaat işçisi ise sıkı güvenlik önlemlerinden dolayı ailesinden birçok kişinin kutlamalara gelemediğini söyleyerek, "Bunca baskıya ve polis kontrolüne rağmen katılım çok iyi" yorumunda bulundu.

Nevruz

Genç işçi, insanların korkudan dolayı açlık grevi eylemlerine destek veremediğini söylüyor.

 

Beş yıldır Diyarbakır’a Newroz kutlamalarına İstanbul’dan gelen Ayşe de iki saatte ancak alana görebildiklerini söylüyor:

 

"Bunca baskıya, zorluğa, korkuya rağmen insanlar alanı doldurdu. İnsanlar dışarda zafer işareti bile yapamıyor. Bence bu yüzden de açlık grevlerine ses çıkaramıyorlar."

 

HDP’nin 7 Haziran 2015 seçimleri öncesinde Diyarbakır’da düzenlediği mitinge yönelik bombalı saldırıda bacaklarını kaybeden sinemacı Lisa Çalan da alana gelerek halaya katılan isimler arasındaydı.

 

 

KAYNAK: BBC TÜRKÇE - HATİCE KAMER

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha