• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Diyarbakır'da sokaklar kalabalık, pazarlar maskesiz

Diyarbakır'da sokaklar kalabalık, pazarlar maskesiz
0 0

DİYARBAKIR – Koronavirüs salgını nedeniyle yapılan “evde kal” uyarılarına rağmen Diyarbakır sokakları hala kalabalık ve semt pazarlarında alışveriş maskesiz yapılıyor.

9 Nisan 2020 Perşembe 21:34

Diyarbakır Hıfzıssıhha Kurulu kararı doğrultusunda koronavirüs salgını nedeniyle tarihi Sur ilçesi bugün araç girişlerine kapatıldı. UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'ndeki Diyarbakır surlarına giriş yapılan Dağkapı, Tekkapı, Çiftkapı, Urfakapı ve Mardinkapı, bariyerlerle katıldı. Bu kararla birlikte 2015 yılındaki sokağa çıkma yasakları ve çatışmalardan 5 yıl sonra ikinci kez ilçeye araç giriş yasağı getirildi. Sur kapılarında oluşturulan kontrol noktalarında sadece ticari ve lojistik faaliyetler yürüten araçların girişine izin verildi.

 

UYARILARA RAĞMEN CADDELER ÇOK KALABALIK

 

Diyarbakır merkez ve tüm ilçelerinde yayalar için kontrol noktaları oluşturulacağı açıklanmıştı, ancak kentin birçok noktasında yaya kontrol noktalarının oluşturulmadığı görüldü. Diyarbakır’da havanın parçalı bulutlu olması, hava sıcaklığının da mevsim normallerinde seyretmesi sokak ve caddelerdeki insan kalabalıklarını bir hayli artığı görüldü.

 

‘MASKE YOK’

 

Semt pazarlarında ise her ne kadar önlemler alındığı söylense de birçok yönüyle işleyiş eskisi gibi sürdürülüyor. Kayyım yönetimindeki belediyelerin semt pazarları girişi ve kentin birçok noktasında maske dağıttıklarına dair açıklamalarının aksine Pazar girişlerinde maske olmadığı için yurttaşlar maskesiz pazarlara girmek zorunda kalıyor. Yenişehir Ofis Semti’nde bugün kurulan Pazar girişlerinde maske talep eden yurttaşlara, “maske kalmadı” yanıtları veriliyor. Bariyerlerle daraltılan Pazar girişlerinde zabıtalar ateş ölçümü yaparken, pazarlardaki alış veriş kurallarının da eskisi gibi devam ettiği görüldü. Pazarlarda sebze meyve seçme alışkanlığı sürdürülürken, oluşan kalabalıklar da “sosyal mesafeyi” uygulayamaz hale getiriyor. 

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha