• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Diyarbakır, Mardin, Van, İstanbul ve Ankara’da ‘kayyım’a protesto: Gözaltılar var

Diyarbakır, Mardin, Van, İstanbul ve Ankara’da ‘kayyım’a protesto: Gözaltılar var
0 0

İçişleri Bakanlığı’nın, Diyarbakır, Van ve Mardin’in belediye başkanlarını görevden uzaklaştırarak kayyım atamasını protesto eden, başta Diyarbakır olmak üzere, Mardin, Van, İstanbul, Ankara ve diğer şehirlerdeki gruplara polis müdahale etti.

19 Ağustos 2019 Pazartesi 23:14

Diyarbakır, Van ve Mardin’deki belediye binaları önünde toplananlara polis müdahale etti.

 

HDP Diyarbakır İl Örgütü’nün çağrısı ile Diyarbakır belediye binasının önüne gelen, aralarında HDP’li vekillerin de olduğu protestoculara TOMA’dan tazyikli su sıkıldı.

 

Diyarbakır’daki gösteriye yaklaşık 200 kişinin katıldığı belirtilirken, polis, aralarında yaşlı kadınların da olduğu bazı göstericileri gözaltına aldı.

 

İstanbul’da Taksim’e çıkan İstiklal Caddesi’nde aralarında HDP milletvekili Ahmet Şık’ın da olduğu protestoculara da polis müdahale etti, aralarında HDP GYK üyesi Vedat Fidan’ın da bulunduğu yedi kişi gözaltına alındı.

 

Ankara’da da protesto eylemine polis müdahale etti, çok sayıda kişiyi gözaltı aldı. HDP milletvekili Kemal Bülbül protesto sırasında polisin müdahalesini kınadı.

 

İzmir’de ise valilik, ‘kayyım protestoları’na izin vermedi, ayrıca 10 gün süreyle her türlü protesto ve eylemin yasaklandığını duyurdu.

 

Mardin’de de valilik bir ay süreyle eylem yasağı ilan etti.

 

İçişleri Bakanlığı, 31 Mart’taki yerel seçimde HDP’li adayların kazandığı Diyarbakır, Van ve Mardin’in belediye başkanlarını görevden uzaklaştırarak kayyım atamış ve sabahın erken saatlerinde üç ‘büyükşehir’deki belediye binalarına operasyon düzenlemişti. Diyarbakır’da Selçuk Mızraklı’nın yerine Hasan Basri Güzeloğlu, Mardin’de Ahmet Türk’ün yerine Mustafa Yaman ve Van’da Bedia Özgökçe Ertan’ın yerine Mehmet Emin Bilmez atanmıştı.

 

İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada gerekçe olarak ‘PKK/KCK ve uzantılarının bazı belediye başkanları aracılığıyla belediyelerin olanaklarını kullanması’ gösterilmişti. Yerel seçimin, ‘belediyelerin imkanlarının PKK/KCK ve siyasal uzantılarına maddi kaynak temin etmek için fırsat olarak görüldüğü’ belirtilmişti.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha