• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Diyarbakır Milli Eğitim Müdürlüğü'nde polis öğretmeni sorguya çekip ajanlık dayattı

Diyarbakır Milli Eğitim Müdürlüğü'nde polis öğretmeni sorguya çekip ajanlık dayattı
0 0

Diyarbakır'da öğretmenlik yapan Pelda Sevim, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı H.Ö. tarafından kurum binasına çağrıldığını ve burada 3 sivil polis tarafından sorguya alındığını kaydetti.

26 Şubat 2020 Çarşamba 17:21

Diyarbakır’ın Bismil ilçesindeki 15 Temmuz Anadolu Lisesi’nde müzik öğretmeni olarak görev yapan Pelda Sevim’in, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne çağrılarak bir odaya alındığı ve 3 polis tarafından ajanlık dayatmasına maruz bırakıldığı ortaya çıktı. 20 Şubat'ta gerçekleşen olaya ilişkin İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi'nde basın toplantısı düzenlendi. İHD Şube Başkanı Abdullah Zeytun, Eğitim Sen 1 No’lu Şube Eşbaşkanı Abbas Şahin, müzik öğretmeni Pelda Sevim ve ailesi toplantıya katıldı. 

 

‘ANAHTARI POLİSLERE VERİP GİTTİ’

 

Basın toplantısında yaşadıklarını anlatan öğretmen Sevim, olayın 20 Şubat'ta gerçekleştiğini belirterek, “Okuldan saat 15.30’da kendi okul müdürüm tarafından arandım. İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı H.Ö. adlı şahsın beni yanına çağırdığını söyledi. Ben de konunun ne olduğunu sordum. 'Benim de mevzudan haberim yok' yanıtı verdi. Ben de Diyarbakır’a gidiyorum dedim ve gittim. Müdür yardımcısının odasına girdim. Kendisi beni karşıladı, 'hoş geldin' dedi. Sonra dışarı çıktı ve tekrar hemen odaya geldi. Sonra ‘Polis arkadaşların sizinle bir konu hakkında konuşmaları gerekiyor’ dedi. Hemen ardından kendini polis diye tanıtan 3 şahıs, odaya girip beni orada sorguya almaya kalkıştılar. Tabii o sırada müdür yardımcısı odasının anahtarını polislere verip dışarı çıktı. Ondan sonra biz polislerle yalnız kaldık. Bana ailemle ilgi bir takım sorular soruldu. Bundan sonraki hayatımda bilgi sahibi olursam, bazı konularda bilgi vermem tarzı bir muameleyle karşılaştım. Ailenizde 'terör ile ilişkili kimse var mı' diye soru soruldu. Ayrıca 'aday öğretmensiniz, sözleşmeniz yenileniyor' dediler. Ben bunu tehdit olarak algıladım” dedi.

 

‘ÇOK KORKTUM’

 

Yaşananlara ilişkin suç duyurusunda bulunacağını belirten Sevim, “Çalıştığım kurumun kutsallığı açısından böylesi bir durumla karşılaştığım için çok üzüldüm. Çok da korktum. Orada yalnız kalmam başlı başına bir sıkıntıydı. Bundan sonrası için de korkuyorum. Çünkü neyle karşılaşacağımı bilmiyorum. Ben kendim İl Milli Eğitim müdürlüğü ve Milli Eğitim Bakanlığı’ndan bu durumla ilgili gerekli soruşturmanın yapılmasını talep ediyorum. Çünkü bulunduğumuz kuruma yakışmayan bir durumdu ve açığa çıkarılmasını istiyorum” çağrısında bulundu.

 

‘VAHİM BİR DURUM’

 

Olayın İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nde yaşanmasını "vahim" olarak değerlendiren İHD Şube Başkanı Abdullah Zeytun ise, yaşananların suç olduğunu vurguladı. Yaşanan bu vakanın ilk olmadığını belirten Zeytun, olayın peşinde olacaklarını kaydetti. 

 

Diyarbakır Eğitim Sen 1 No’lu Şube Eşbaşkanı Abbas Şahin de, antidemokratik uygulamaların yoğun olduğu bir dönemden geçtiklerine işaret ederek, bu uygulamaları bir an önce son bulması gerektiğini dile getirdi. 

 

ANNE SEVİM: KIZIMIN YANINDAYIM

 

Anne Müzeyyen Sevim ise, yaşananların ardından çocuğunun kendisini aradığını belirterek, "Kızımın o andaki ses tonu ve korkusunu asla unutmayacağım. Kızımın her zaman yanındayım. Kaygılarım çok, kızım ile okula gidip gelmeyi düşünüyorum. Hukuki tüm girişimlerde bulunacağız” dedi.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha