• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Diyarbakır pazarı: "Seçtiğimiz vekilleri yine cezaevine koyacaklarsa seçim yapmasınlar, o kadar masrafa yazık"

Diyarbakır pazarı:
0 0

Erken seçim kararı siyaset kulislerinde heyecan yaratırken, sokağın nabzının aynı ölçüde attığını söylemek zor.

19 Nisan 2018 Perşembe 15:15

Özellikle Diyarbakır pazar yerinde, erken seçim kararı bir 'kandırmaca' olarak görülüyor ve ekonominin düzeltilmesi çağrısı yapılıyor.

 

Kayyım ataması gölgesinde seçime gidecek olana Diyarbakır'da, "Seçtiğimiz vekilleri yine cezaevine koyacaklarsa seçim yapmasınlar, o kadar masrafa yazık" tepkisini gösteriyor pazarcılardan biri.

 

Gazeteduvar'dan Vecdi Erbay'ın ziyaret ettiği pazar yerinde, balık satan Ahmet işlerin iyi gitmediğinden dert yanıyor ve konu erken seçim tartışmasına gelince de, "Abi, ‘Hodri meydan’ diyoruz. Getirsinler sandığı, kullanalım oyumuzu. Ama sonra bizim seçtiğimiz vekilleri, belediye başkanlarını hapse atmasınlar. Bu kadar diyorum" tepkisini veriyor. 

 

Erken seçimi bir kandırmaca olarak gören Ahmet, "Her şeyi görüyoruz abi, bizi seçimle kandırmasınlar. Ekonomiyi düzeltsinler. Bak, adam patates-soğan satıyor. Patatesin kilosu 750 kuruş ama müşteri gelip seçmek istiyor, ‘500 kuruşa olmaz mı?’ diye soruyor."

 

Yan tezgahtaki Abdülhalim'in tepkisi de farklı değil. O da cezaevinde bulunan vekillerin tekrar aday gösterilmesini ve seçilip Meclis'e gönderilmesini istiyor.

 

"Seçtiğimiz vekilleri yine cezaevine koyacaklarsa seçim yapmasınlar, o kadar masrafa yazık" diyen Abdülhalim de tıpkı pazarcı arkadaşı Ahmet gibi, satışların düşüklüğünden ve geçim darlığından şikayetçi. 

 

Bir diğer pazarcı Cebrail ise, siyaset konuşmaktan pek memnun olmuyor ve camide bile siyaset yapıldığından dem vuruyor.

 

Pazar müşterilerinden bir kadınsa, 50 TL'ye filesini dolduramamaktan muzdarip. Erken seçim konusunda ise, "Kendi menfaatleri için seçim yapacaklar ama bizden oy alamayacaklar" tepkisini gösteriyor.

 

Bir başka genç müşteri ise, "Ekonomi iyi değil, zam yapmaları lazım. Ama zam yaparlarsa seçimi kazanamazlar. Erken seçim yapalım, seçimi kazanalım sonra zam yaparız diye düşünüyorlar" sözleriyle, siyasete güvensizliğini ifade ediyor. 

 

Tutuklu milletvekilleri, kayyum atamaları Diyarbakır'da hayli tepki gösterilen unsurlardan biri. HDP'nin zor koşullarda seçime gideceği aşikar. Yine de seçmen bu konuda umudun yitirmiş değil. Buna karşın, "Yeniden seçsek de hapse atılacaklar" ruh hali var. 

 

Diyarbakır pazar yerindekiler, erken seçim kararıyla ilgilenmeseler de hangi partiye oy verecekleri konusunda hayli net.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha