• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Diyarbakır Sağlık Emekçileri Sendikası "haksız ve hukuksuz biçimde" ihraç edilen sağlıkçıların göreve iade edilmesini istiyor

Diyarbakır Sağlık Emekçileri Sendikası
0 0

Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) Diyarbakır Şubesi, OHAL döneminde KHK ile ihraç edilen 126 bin 300 kamu çalışanı arasında 11 bin 500 kişinin sağlık çalışanı olduğunu hatırlatan bir basın açıklaması yaptı.

26 Mart 2020 Perşembe 15:21

Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) Diyarbakır Şubesi, OHAL döneminde KHK ile ihraç edilen 126 bin 300 kamu çalışanı arasında 11 bin 500 kişinin sağlık çalışanı olduğunu hatırlatan bir basın açıklaması yaptı ve deneyimli tüm sağlıkçıların görevlerine iade edilerek virüs salgını ile aktif mücadele içinde yer almalarını istedi.

 

SES'in açıklamasına göre ihraç edilen sağlıkçıların 816'sı sendika üyesi, sadece 116'sı göreve iade edildi.

 

Sendikanın açıklamasına göre Diyarbakır'da ihraç edilen 115 sendika üyesinin içinde 14 hekim, 2 asistan tabip, 13 pratisyen hekim, 29 hemşire, 11 ebe, 24 sağlık memuru bulunuyor.

 

Diyarbakır'daki ihraçların arasında görevine iade olanların sayısı ise 37.

 

OHAL Komisyonu'nun dosyasını reddettiği 99 SES üyesinin 11'i ise Diyarbakır'dan.

 

Sağlık Emekçileri Sendikası Diyarbakır Şubesi açıklamasını şu çağrıyla sonlandırdı:

 

"Yukarıda izah ettiğimiz çerçevede 15 Temmuz 2016 tarihinden önce Diyarbakır Sağlık ve Sosyal Hizmet kurumlarında çalışan ve sonrasında KHK’lerle ihraç olan deneyimli ve tecrübeli sağlık çalışanlarının görevlerine iade edilmesi ve hızla yayılan koronavirüs salgın hastalığı ile mücadelede aktif görev almaları için desteğinizi talep ediyoruz. Yarın geç olmadan ve telafisi mümkün olmayan sonuçların olmaması için bir an önce müdahale edilmesi zorunlu hale gelmiştir. Yaşanan sağlık personeli eksikliğinin giderilmesi için haksız ve hukuksuz biçimde ihraç edilen sağlıkçıların, koşulsuz olarak işlerine iade edilmesi gerekmektedir."

 

KAYNAK: BBC TÜRKÇE - HATİCE KAMER

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha