• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Diyarbakır Tabip Odası Soylu hakkında suç duyurusunda bulundu

Diyarbakır Tabip Odası Soylu hakkında suç duyurusunda bulundu
0 0

Diyarbakır Tabip Odası, katıldığı bir televizyon programında kendilerini hedef gösteren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hakkında suç duyurusunda bulundu.

22 Haziran 2018 Cuma 21:59

Diyarbakır Tabip Odası (DTO), 18 Haziran günü katıldığı bir televizyon programında yaptığı konuşmada Suruç’a giden STK’leri hedef göstererek tehdit eden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hakkında “Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik”, “Görevi Kötüye Kullanma”, “Suç Uydurma”, “İftira, adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs” suçlarından suç duyurusunda bulundu.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na yapılan suç duyurusunda, 14 Haziran’da Suruç’ta 4 kişinin yaşamını yitirdiği olayda tedavi olmak için hastaneye gelen iki kişinin maruz kaldıkları saldırıda yaşamını yitirdikleri hatırlatıldı.

 

Dilekçede, olay esnasında hekimler ve diğer sağlık çalışanlarının görevini yapamaz hale geldiğini, hekimlerin yaralıların tedavilerini gerçekleştirirken bunların ölümüne tanıklık ettiğine dikkat çekilerek, 112 ambulansları engellenerek çalışamaz hale getirildiği için hastaların naklinin geciktiği vurgulandı.

 

Olaydan 112 acil servisi ile birlikte haberdar olan emniyet güçlerinin hastanede yeterli önlem almamasından dolayı yaşanan ihmalin ölümlerin artmasına ve delillerin sağlıklı biçimde toplanmamasına neden olduğu vurgulandı.

 

‘HASTANEDE İNSANLARIN ÖLDÜRÜLMESİ ARAŞTIRILMALI’

 

Hastanelerin insanların kendilerini güvende hissetmeleri gereken mekânların başında geldiği vurgulan dilekçenin devamında şu ifadelere yer verildi:

 

"Hastane içinde saldırı; hele yaralıların hastanede öldürülmesine dair iddiaları, ülkeyi yönetenlerin ivedilikle aydınlığa kavuşturması gerekir. 14 Haziran günü odamızın bağlı olduğu Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi tarafından kaygılarımız iletilmiş ve olayın ivedilikle açıklığa kavuşturulması ve sağlık çalışanlarının güvenliğinin sağlanması, hastane hizmetlerinin normale dönmesi tarafımızdan talep edilmiştir.”

 

Türk Tabipleri Birliği ve bağlı tabip odalarının birincil görevinin yaşam hakkına, sağlık hizmetlerine, sağlık hizmetlerini veren hekimler ve sağlık çalışanlarının haklarına yöneltilen saldırıların önlenmesi olduğu vurgulandı.

 

‘SOYLU SÖZLERİYLE YARGIYI YÖNLENDİRİCİ ŞEKİLDE DAVRANDI’

 

Dilekçede, Süleyman Soylu'nun İçişleri Bakanı olarak kamu güvenliğini ve düzenini sağlamak, suç işlenmesini önlemek, suç işlenmesi halinde faillerin yakalanmasını ve adli kolluk kapsamında kanıtların tahrif edilmeden toplanmasını sağlamaktan sorumlu olduğu hatırlatıldı.

 

Soylu’nun, yaptığı açıklamalarla Türk Tabipleri Birliği Diyarbakır Tabip Odasını ve diğer kurumları hedef haline getirdiği, etkileyebilecek görevde olması nedeniyle yargıyı yönlendirici ve içinden geçtiğimiz zorlu süreci daha da zorlu bir hale getirici biçimde davrandığına dikkat çekildi. Soylu’nun konuşmasında hedef gösterdiği kuruluşların yıllardır temel hak ve özgürlüklerin korunması, geliştirilmesi mücadelesinde benzer uygulamalara maruz kaldığı, kimi yöneticilerinin katledildiği, kişisel hak ve özgürlükleri haksız bir biçimde sınırlandırıldığının altı çizildi.

 

Devamında ise “Demokrasinin tesis edilebilmesi, ortak bir ülkede insanca yaşamın bütün insanlarca ayrımsız duyumsanabilmesi için bu kuruluşların demokratik faaliyetleri büyük önem taşımaktadır” denildi.

 

Soylu hakkında dilekçede belirtilen suçlara göre soruşturma başlatılarak kamu davası açılması istendi.

 

KAYNAK: MEZOPOTAMYA AJANSI

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha