• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Diyarbakır Valiliği Leyla Güven için yapılacak eylemlere yasak getirdi

Diyarbakır Valiliği Leyla Güven için yapılacak eylemlere yasak getirdi
0 0

Valilik, OHAL kapsamında verilen yetkilere dayanarak, cezaevinde açlık grevi eylemini sürdüren DTK Eş Başkanı Leyla Güven için yapılacak her türlü eylem ve etkinlikleri 15 gün boyunca yasakladı.

16 Kasım 2018 Cuma 14:36

Türkiye’nin Efrîn’e dönük saldırılarını protesto etmek amacıyla yaptığı açıklamalar ve DTK faaliyetleri gerekçesiyle 31 Ocak’ta tutuklanan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in 7 Kasım’da duyurduğu Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi protesto etmek amacıyla süresiz dönüşümsüz açlık grevi eylemi 10’uncu gününde devam ediyor. HDP Diyarbakır İl Örgütü ve milletvekilleri, Güven’in tutuklu bulunduğu Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi önünde basın açıklaması gerçekleştirecek. 

 

‘SÜPER VALİ’ YETKİSİ

 

Açıklama öncesi Diyarbakır Valiliği, kent sınırları içerisinde yapılacak her türlü eylem ve etkinlikleri 15 gün boyunca yasakladı. Olağanüstü Hal (OHAL) uygulamasının kaldırılması ardından Valilere verilen yetkiler kapsamında 5442 sayılı İl İdare Kanunu’nun 11/A (Vali, il sınırları içinde bulunan genel ve özel bütün kolluk kuvvet ve teşkilatının amiridir. Suç işlenmesini önlemek, kamu düzen ve güvenini korumak için gerekli tedbirleri alır) ve 11/C (İl sınırları içinde huzur ve güvenliğin, kişi dokunulmazlığının, tasarrufa müteallik emniyetin, kamu esenliğinin sağlanması ve önleyici kolluk yetkisi Valiliğinin ödev ve görevlerindendir. Bunları sağlamak için Vali gereken karar ve tedbirleri alır. Vali, kamu düzeni veya güvenliğinin olağan hayatı durduracak veya kesintiye uğratacak şekilde bozulduğu ya da bozulacağına ilişkin ciddi belirtilerin bulunduğu hallerde on beş günü geçmemek üzere ildeki belirli yerlere girişi ve çıkışı kamu düzeni ya da kamu güvenliğini bozabileceği şüphesi bulunan kişiler için sınırlayabilir, belli yerlerde veya saatlerde kişilerin dolaşmalarını, toplanmalarını, araçların seyirlerini düzenleyebilir veya kısıtlayabilir ve ruhsatlı da olsa her çeşit silah ve merminin taşınması ve naklini yasaklayabilir) maddeleri gereği yasaklama kararı alındı.

 

HDP İL BİNASI VE CEZEVİ ABLUKA ALTINA ALINDI 

 

Valilik tarafından alınan yasaklama kararı HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Filiz Buluttekin’e tebliğ edildi. Yasaklama kararının ardından HDP Diyarbakır il binası TOMA, zırhlı araçlar ve çok sayıda çevik kuvvet polisi ile dört bir yandan abluka altına alındı. HDP'lilerin, Diyarbakır E Tipi Cezaevi önünden yapacağı açıklama için il binasından çıkışları engellendi.

 

Öte yandan açıklama yapılması beklenen Güven’in tutuklu bulunduğu Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi de benzer şekilde abluka altına alındı. 

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha