• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Doğu Perinçek: Ege'de 152 ada Yunanistan'ın işgali altında

Doğu Perinçek: Ege'de 152 ada Yunanistan'ın işgali altında
0 0

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Ege Denizi'nde bulunan 152 ada, adacık ve kayalığın 2004 yılından bu yana Yunanistan'ın işgali altında olduğunu söyledi.

8 Mart 2016 Salı 12:10

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Fuar Ada Gazinosu'nda düzenlediği basın toplantısına, "8 Mart Kadınlar Günü kutlu olsun. Biz Vatan Partisi olarak insanlığa söz veriyoruz yılda bir gün değil 365 gün altı saat kadınların olacak. Kadınlar verici, doğurucu ve erdemli" sözleriyle başladı.

 

Perinçek, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras'ın Türkiye Yunanistan İş Konseyi nedeniyle İzmir'de bulunduğunu hatırlatarak, Ege Denizi'nde şu anda 152 ada, adacık ve kayalığın 2004 yılından bu yana Yunanistan'ın işgali altında olduğunu öne sürdü ve şöyle konuştu:

"İzmir'e çiçekle gelen bir Başbakan'a selam veriyoruz. Dostluk duygularımızı iletiyoruz. Ege Denizi, Vatan Partisi'ne göre dostluk ve kardeşlik denizi. Bir kavga çatışma alanı olmamalı. Balıklar bile bu denizde çarpışmadan yaşıyor. Türkiye ile Yunanistan'ın balık kadar aklı vardır. Aklın ve dirayetin olmasını bekliyoruz. Dostluk işgalle olmaz. Ege Denizi'nde şu anda 152 ada, adacık ve kayalık ne yazık ki Yunanistan'ın işgali altındadır. Çipras'ın hükümetle görüşmeler yapmasını bu konudaki büyük yanlışın düzeltilmesi için vesile olmasını bekliyoruz. 152 ada ve adacık, Yunan işgali altında. Bunu AB işgali olarak belirtiyorlar. 2004 yılında başladı bu işgaller sürüyor.

 

Uluslararası hukuku göre Türkiye'nin olan bu adalar Yunan devletinin uygulamalarıyla AB ve Yunanistan sınırlarında gibi görülüyorlar. Lozan Antlaşması'na göre dokuz ada Yunanistan'ın, 14 ada İtalya'nın bu adaların hiçbiri o adalar arasında değil. Bir zabıta güveniyorlar ama o zabıt hukuken geçerli değil. 152 ada, adacık ve kayalık Türkiye'nin mavi vatanıdır. Çipras Türkiye ile dostluk istiyor, Yunan halkı da dostluk istiyor.

 

Ege Denizi aramızda işbirliği denizi olur ama hiçbir şekilde Ege Denizi'nin Türkiye'ye kapatılmasını kabul edemeyiz. 152 ada adacık Yunan işgalinde olduğu zaman Türkiye açık denizlere çıkamıyor. Boğazlardan çıkan bir Türk bandıralı gemi ancak Türk sahillerini altı kilometre içerden dolaşarak gidecek. Uluslararası su kavramı bile kaldırılmak isteniyor. Burada kavga edecek itişip çekişecek bir konu yok.

 

Çipras'ın İzmir'e gelmesi bir fırsat olabilir. Davutoğlu'ndan şunu bekliyoruz. 2004 yılından bu yana AKP iktidarı bu adaların işgaline göz yummuştur. Bu Türk Ceza Kanunu açısından suçtur. Türk topraklarının bir kısmının başka bir ülkenin egemenliğine terk etmektir. Ağırlaştırılmış müebbetle cezalandırılması gereken bir suçtur. Bu görüşmelerde dostça bir tutumla Çipras'a bu işgale son vermesi hatırlatılmalıdır. Biz uyarıda bulunuyoruz, bu hatırlatmada bulunuyoruz.

 

Vatan Partisi olarak Yunanistan'a nota verdik bu işgale son verilmesini istedik. Oradaki Yunan görevlileri adaları terk etmelidir. Türk yunan dostluğu ancak böyle kalıcı kesin bir şekilde devam ettirilebilir. Kayalık ve taş parçası olarak bakılmamalıdır. O adacık üzerinden karasuyu siyaseti izleniyor."

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha