• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Dört ayda Başkent'te iki bombalı eylem: Emniyet istihbarat Dink sanığına emanet

Dört ayda Başkent'te iki bombalı eylem: Emniyet istihbarat Dink sanığına emanet
0 0

Efkan Ala "Şu ana kadar yaptığımız değerlendirmede, meselenin ihmal edilen tarafını görseydik orda olmazdı” demişti

18 Şubat 2016 Perşembe 17:13

ARZU YILDIZ | HABERDAR - Son bir yılda İstanbul Sultan Ahmet'te, Suruç'ta ve dört ay ara ile Ankara'da peş peşe bombalı saldırılar geçekleşti.

 

Yüzlerce vatandaş hayatını kaybederken, yüzlercesi de yaralandı.

 

Yüzlerce insanın hayatını kaybettiği saldırılar sonrasında yetkililer "Güvenlik zafiyeti yok" diyerek, istifa sorularına "Gülerek" sorumluluk üstlenmedi.

 

Gerek muhalefet partileri gerekse medyada son saldırı sonrasında MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve dün saldırıyı sıradan bir vatandaş gibi Twitter'dan kınayan Efkan Ala'ya istifa etmeleri gerektiği belirtilerek tepki gösterildi.

 

Ancak bir yılda yaşanan kanlı eylemlerle ilgili emniyet genel müdürlüğü istihbarat daire başkanlığının ihmali gözardı edildi.

 

Halihazırda emniyet istihbaratın başında Hrant Dink cinayeti sanıklarından Engin Dinç görev alıyor.

 

Dink dosyasında adı geçen diğer polisler açığa alınıp, tutuklu yargılanırken istihbarat Dink sanığına emanet ediliyor.

 

Son bir yılda MİT kadar emniyet istihbaratın zafiyeti ihmali de saldırılarının önlenemediğini gösteriyor, ayrıca yapılan saldırıların failleri bir türlü bulunamıyor, saldırılar bir türlü aydınlatılamıyor.

 

HDP Milletvekili Garo Paylan, Dinç'in Dink davasında sanık olmasına rağmen neden görevde olduğunu içişleri bakanı Efkan Ala'ya sormuştu.

 

Bakan Ala ise çok değil birkaç gün önce Paylan'ın sorusuna Emniyet Genel Müdürlüğü Istihbarat Daire Başkanı Dinç'in neden görevden alınmadığını , "İhmal görseydik alırdık" şeklinde yanıtlamıştı.

 

İçişleri bakanı Ala, Dinç konusunda şunları söylemişti: "Doğru, sanık. Orada maddi hata olduğu söyleniyor. Şu ana kadar yaptığımız değerlendirmede, meselenin ihmal edilen tarafını görseydik orda olmazdı” Dinç'in Dink cinayetinde yargılanmasına rağmen görevde kalması ayrı bir garabetken, bir yılda yaşanan bombalı saldırılar gerçekleştiği donemde de emniyet istihbaratın başındaki isim olması gözlerden kaçıyor.

 

Saldırıların önlenememesi konusunda MİT kadar terör eylemlerini önlemek için çalışması gereken Emniyet İstihbaratın da sorumluluğu, zafiyeti ve ihmali bulunuyor.

 

ARZU YILDIZ | HABERDAR 

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha