• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Dövizdeki rekor sonrası "10 gün sonra depolarda ilaç kalmayabilir" uyarısı

Dövizdeki rekor sonrası
0 0

Döviz kurunun aşırı yükselmesi ilaç piyasasını da vurdu. Yetkililer, 10 gün sonra depolarda ilaç kalmayabileceği uyarısında bulundu. Bakanlık ile 6 ay önce imzalanan anlaşma gereği 2.69 TL'ye sabitlenen Euro'nun 7 TL'yi geçmesi endişe yarattı.

10 Ağustos 2018 Cuma 20:57

Sağlık Bakanlığı ile 6 ay önce imzalanan anlaşma gereği 2.69 TL'ye sabitlenen Euro'nun 7 TL'yi geçmesi eczanelerde endişeye sebep olurken, Türk Eczacıları Birliği (TEB) Başkanı Erdoğan Çolak, 503 kalem ilacın piyasaya sınırlı bir şekilde dağıtıldığını duyurdu.

 

İlaç sektöründe alarm zillerinin çalmasına neden olan tabloda, ilaca erişim sıkıntısı şimdiden başgöstermiş durumda.

 

Birgün Gazetesi'nden Burcu Cansu’nun haberine göre, mevcut kur üzerinden yapılan anlaşma ilaç sanayisinin beklentilerini karşılamaktan uzak.

 

Çolak, henüz ilaç yokluğu yaşanmadığını ancak ilaç bulunurluğunun sınırlı olduğunu kaydetti ve ekledi:

 

"Özellikle ithal ilaç kalemlerine baktığımızda bu durumu daha net bir şekilde görüyoruz. Sahadan aldığımız veriler, 503 kalem ilacın piyasaya kısıtlı bir şekilde verildiğini gösteriyor. İlaç firmaları, ilacı piyasadan çekmiyor ama limitli bir şekilde dağıtıyor. Bu durum da arz-talep dengesini karşılamıyor, ilaca erişim konusunda sıkıntılara yol açıyor."

 

Yüksek kur artışı nedeniyle ürün girişi olmayan ilaç depolarında 10-15 günlük stok kalırken, ilaçların tükendiği anda kur anlaşmasının yeniden gözden geçirilmesi gerekecek. Bu da ilaç zammı anlamına geliyor.

 

Sektördeki sorunlar bununla da sınırlı değil. Şu anda mevcut stokların kullanıldığını belirten eczacılar, sabitlenen kur ile mevcut döviz kuru arasındaki makas açıldıkça ilaca ulaşmanın imkansız hale geleceğine dikkati çekiyor. Yaklaşık 10 günlük bir süreçte stokların erimesinin ardından ilaçta daha büyük bir krizin patlak vereceği savunuluyor.

 

İlaç sektörü bu endişeleri dile getirirken, sosyal medyada da kimi hayati ilaçlara erişim sıkıntısının başgösterdiğini duyuran paylaşımlar yapılıyor. Sektör yetkilileri mevcut stokların kullanıldığını belirtiyor. Eczacılar ise sabitlenen kur ile mevcut döviz kuru arasındaki makas açıldıkça ilaca ulaşmanın imkansız hale geleceğine dikkati çekiyor.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha