• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Dr. Mustafa Adıgüzel: Mart ayına kadar 100 bin insan ölebilir 20 gün kapanma şart!

Dr. Mustafa Adıgüzel: Mart ayına kadar 100 bin insan ölebilir 20 gün kapanma şart!
0 0

Türkiye’de koronavirüs vaka sayıları hızla artış gösterirken hükümet politikası gereği tüm vakalar açıklanmıyordu.

26 Kasım 2020 Perşembe 16:51

Sağlık Bakanlığı sadece semptom gösteren vaka sayılarının açıklanmasına gelen tepkiler üzerine yeni bir karar aldı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamasına göre artık semptom göstermeyen vakalar da günlük olarak açıklanacak.

 

Buna göre Türkiye'de bugün 28 bin 351 vaka tespit edildi. Hasta sayısı ise 6 bin 814 olarak belirlendi. Korona nedeniyle 168 kişi daha hayatını kaybetti.

 

Uzmanlar ise 20 günü kapsayan tam bir kapanmaya gidilmemesi halinde can kaybı sayısının çok daha fazla olacağına dikkat çekti.

 

CHP Ordu Milletvekili Dr Mustafa Adıgüzel, mart ayı başına kadar can kaybı sayısının 100 bini bulabileceğini belirtti ve açıklanan rakamların aksine can kaybı sayısının günlük en az 800 olduğunu kaydetti. 

 

Sözcü Gazetesi Aytunç Erkin, Adıgüzel'in açıklamalarına yer ayırdığı yazısında, "Pandemide gelinen nokta 20 günlük tam kapatmayı gerektirmektedir. Salgının başından beri en kötü günleri yaşamaktayız. Dünya Sağlık Örgütü üçüncü bir dalgadan söz etti.  Mart başına kadar çok daha kötü bir süreç yaşanacak gibi görünüyor" ifadelerine dikkat çekti.

 

Adıgüzel vaka sayıları ve olası can kaybı ihtimaliyle ilgili şunları söyledi:

 

"İstanbul, Ankara ve İzmir'in 25 milyon nüfus barındırdığını düşünürsek, ülke geneline projeksiyon yaptığımızda günlük pozitif vefat sayılarının 800'den, pandemi süreci boyunca da 50 binden aşağı olmadığını görüyoruz. Bir de bu pozitif cenazelerden hariçler var. Bu sayıdan daha fazla olmak üzere testi Covid-19 negatif ölümleri ve bilerek ya da idari mobbing ile bulaşıcı hastalık girişi yapılmayan Covid-19 ölümleri var ki, bu cenaze sayılarından daha da yüksek. Zaten testin duyarlılığının yüzde 50 civarında olduğunu biliyoruz. Bu durumda sayılara testi negatif Covid ilişkili ölümleri de eklediğimizde cenaze sayısının Türkiye ölçeğinde günlük binin, pandemi toplamında da 100 binin altında olmadığını görüyoruz.

 

Sağlık Bakanı, Plan ve Bütçe Komisyonu'nda bu yıl ilk 9 ayda 339 bin cenaze bildirimi olduğunu, konuşmasının bir başka bölümünde de her 10 cenazeden birinin bulaşıcı hastalık şeklinde rapor edildiğini kendi ağzı ile ifade etti. Bu da tutanaklarda var.

 

Sonuç olarak günde binin üzerinde cenaze mart başına kadar devam ederse ülkemiz için bu 100 günlük süreçte 100 binin üzerinde insan kaybı riski var. Keza bu 100 günlük süreçte aynı hızda yeni 5 milyon vaka demektir. Önerim tam kapatma ile hastalığı önce durdurup, bahar aylarında da tam bitirmektir. Önümüzdeki yaz sezonunda da ülkeye dışarıdan girişleri sıkı bir şekilde kontrol altına alıp turizmi de yerli turistle karşılamak mümkündür. Biz bize yeteceksek böyle yetelim. Böylece yıllardır tatil yapma imkanı bulamayan insanımıza da gün doğmuş olur. Önümüzdeki eğitim sezonunda da çocuklarımız güvenli huzurlu bir şekilde okullarına gidebilecek olur. Son sözüm: 20 günlük tam kapatma şart."

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha