• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

DSG: Suriye’nin garantisi olacak bir askeri gücün temellerini atacağız

DSG: Suriye’nin garantisi olacak bir askeri gücün temellerini atacağız
0 0

Türkiye ve ABD arasında anlaşmaya varılan ancak sürüncemeye dönen “güvenli bölge”ye ilişkin DSG Genel Komutanı Mazlum Kobane’den yeni bir açıklama geldi.

24 Ağustos 2019 Cumartesi 22:19

Kobane, “güvenli bölge” kapsamında sınırda noktaların belirlenmesi için ABD aracılığıyla Türkiye ile görüştüklerini açıkladı. Kobane, yeniden yapılanmaya gideceklerini ve Suriye’nin garantisi olacak bir askeri gücün temellerini atacaklarını kaydetti.

 

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre, Demokratik Suriye Güçleri’nin (DSG), Haseke’de 600 delegenin katılımıyla “Terörün Bitirilmesinden İstikrarın Sağlanmasına” adıyla yaptığı yıllık toplantıda konuşan Kobane, Türkiye’nin tutumunun IŞİD’e karşı mücadeleyi etkilediğini belirtti. Söz konusu aracı görüşmelerin, bölgeye yönelik bir saldırı gerçekleşmemesi ve istikrarın korunması amacıyla sınırda noktaların belirlenmesi için yapıldığını vurguladı.

 

Kobane, “Bu toplantı, özgür ve birlik içindeki bir Suriye’nin garantisi olacak askeri bir gücün oluşturulmasının temeli olacak. Bugün geleceğimize yönelik tehditlerle karşı karşıyayız. Ülkemizi yıkıma uğratmakta ısrarcı olan IŞİD’e karşı mücadelede yeni aşamanın daha zorlu ve zahmetli olduğunu belirtiyoruz. Bölgede IŞİD hücre yapılanmaları bulunuyor ve sivil yerleşim alanlarında bulunuyorlar. Bu nedenle toplanmamızın ana gündemi IŞİD’e karşı mücadeledir” ifadesini kullandı.

 

Suriye’de barışın sağlanması için Afrin halkının evlerine dönmesi gerektiğinin altını çizen Kobane, “Türkiye ile aramızda barışın sağlanması için Afrin önemli bir adım. Halkın bölgeye dönmesi temel noktadır ve gerçekleşmeden de Suriye’de barış sağlanamaz” diye konuştu.

 

Şam’a da diyalog çağrısı yapan Kobane, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

“Suriye hükümetine Demokratik Özerk Yönetim’in statüsünün tanınması ve Suriye’deki Kürt halkının meşru haklarının tanınması temelinde bir siyasi çözüm için Özerk Yönetim ve Demokratik Suriye Güçleri temsilcileriyle diyalog çağrısı yapıyoruz.”

 

Öte yandan Birleşik Ortak Görev Gücü (Uluslararası Koalisyon) Komutanlığı Yardımcı Yetkilisi General Nicholas Pont, IŞİD'in bitirilmesindeki emeğinden dolayı QSD’ye teşekkür ederek desteklerinin devam edeceğini, Türkiye’nin bölgeye yönelik müdahalelerine izin vermeyeceklerini söyledi.

 

QSD bileşenlerinin yıllık toplantısında konuşan Pont, Uluslararası Koalisyon’un QSD’ye desteğinin devam edeceğini, QSD güçlerine sürekli eğitim desteği vereceklerini belirtti.

 

Pont konuşmasının devamında, “Uluslararası Koalisyon, sınır güvenliği konusunda Türkiye’yle anlaşma yaptı. Bugünden itibaren Demokratik Suriye Güçleri üzerinde Türkiye’nin hiçbir tehdidi olmayacaktır" ifadesini kullandı.

 

Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik herhangi bir müdahalesi olmayacağını belirten Pont, bu müdahaleleri kabul etmediklerini belirtti.

 


Haberin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha