• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Dünya Kız Çocukları Günü: Her 7 saniyede bir kız çocuğu öldürülüyor

Dünya Kız Çocukları Günü: Her 7 saniyede bir kız çocuğu öldürülüyor
0 0

Bugün 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü.

11 Ekim 2018 Perşembe 14:36

Birleşmiş Milletler tarafından 2012 yılından beri kız çocuklarına adanan, 11 Ekim’de veriler hâlâ eşitsizliğin dev boyutlarda olduğunu ortaya koyuyor.

 

Dünyada yoksulluk, çatışma veya cinsel ayrımcılık tehdidi altında yaşayan çocukların sayısı 1 milyar 200 milyon.

 

Save the Children örgütünün raporuna göre 153 milyon çocuk ise her gününü bu üç tehdit altında geçiriyor. Örgüt, her yedi saniyede bir kız çocuğunun öldürüldüğünü de belirtti. Tahminlere göre 2030 yılında dünyada bir milyara yakın çocuk gelin olacak. Çocuk gelinler en az Finlandiya, İsveç ve Norveç'ta var. 144 ülkelik listede Türkiye 55.sırada.

 

175 ülkenin sıralandığı rapora göre dünya üzerinde çocukların en fazla tehdit altında yaşadığı ülkeler orta ve batı Afrika'da yer alıyor. Listenin en son sırasında Nijer yer alırken, Mali ile Orta Afrika Cumhuriyeti, Nijer'in hemen üstünde bulunuyor. Singapur ile Slovenya çocukların en az tehdit altında yaşadıkları ülkeler olurken ABD 36, Rusya da 37 ve Türkiye ise raporda 64. Sırada yer alıyor.

 

Kız çocuklarının adaletsizliğe en çok maruz kaldığı alanlardan biri eğitim. Birleşmiş Milletler verilerine göre çatışma bölgelerinde kız çocuklarında okulsuzluk oranı erkek çocuklarına göre iki kat fazla. Güney Sudan, Orta Afrika Cumhuriyeti, Nijer, Afganistan ve Mali, kız çocuklarının eğitiminin en zor olduğu ülkelerin başında geliyor.

 

Eğitim alamama, Türkiye’de yaşayan Suriyeli mülteci kız çocuklarının da en önemli sorunu. UNİCEF’in 2018 yılı verileri; Türkiye'de çoğu Suriyeli olmak üzere yaklaşık 1 milyon 700 bin mülteci çocuğun olduğunu, bunların 350 bini okul dışında olduğunu gösteriyor. Mülteci çocuklar arasında okula gidemeyen kız çocuklarının sayısı oldukça fazla.

 

Mülteci kız çocukları Türkiye başta olmak üzere sığındıkları ülkede erken yaşta evlilik, cinsel istismar ve çocuk işçiliği sömürüsüne maruz kalıyor. Dünya genelinde geçen sene kötü muamele gören çocukların yüzde 26'sı cinsel istismara maruz kaldı. Dünya Sağlık Örgütü'nün raporuna göre, cinsel istismar mağdurlarının yüzde 18'ini kız çocukları, yüzde 8'ini ise erkek çocukları oluşturdu.

 

UNICEF Kasım 2017'de yayımladığı "Tanıdık Bir Yüz: Çocukların ve Gençlerin Hayatlarında Şiddet" araştırmasında; düşük ve orta gelirli 38 ülkede 17 milyon, 28 Avrupa ülkesinde 2.5 milyon kadının 15 yaşından önce cinsel istismar ve cinsel şiddete maruz kaldığını açıkladı.

 

Çocuklara yönelik istismar vakalarının öne çıktığı alanlardan biri de internet içerikleri. İnternette özellikle çocuklara yönelik şiddet ve cinsel içerikli yayınları azaltma hedefiyle İngiltere'de kurulan İnternet İzleme Vakfı (IWF), 2016 yılında çocuk istismarına dair içeriklerin yer aldığı 57 bin 335 internet sitesi tespit etti. IWF'nin raporunda, internet aracılığı ile istismara uğrayanların yüzde 89'unun kız çocukları olduğu ve bu içeriklerin yüzde 60'ının da Avrupa merkezli sunuculardan elde edildiği kaydedildi.

 

UNICEF, atılan adımlarla son 10 yıl içinde 25 milyon çocuk evliliğinin önlendiğini açıklasa da, evlendirilen kız çocuğu sayısının yılda 12 milyon olduğunu duyurdu. ILO 2012-2016 verilerine göre 5.7 milyon çocuk zorla evlendirildi. Türkiye'de ise 18 yaşından küçük kız çocuklarının evlendirilme oranı 2016 TÜİK verilerine göre yüzde 17.9.

 

Kız çocukları, sermayenin ucuz iş gücü emeği sömürüsünün de hedefi. ILO'ya göre dünyada yaşları 5 ile 17 arasında; 64 milyonu kız çocuğu çalışma yaşamında. Bu rakam dünyada her 10 çocuktan biri anlamına geliyor.

 

Birleşmiş Milletler’in 11 Ekim temasının bugünkü başlığı; ‘Onunla Birlikte: Nitelikli Bir Kız Gücü’  (With Her: A Skilled GirlForce).

 

Biannet’te yer alan açıklamaya göre ‘Nitelikli Bir Kız Gücü’ için küresel topluma düşen sorumluluklar şöyle sıralanıyor:

 

Kapsayıcı eğitime ulaşımın hızlıca genişletilmesi,

 

Kız çocuklarının hayatları ve işler için temel, aktarılabilir, işe özel becerileri geliştirebilmeleri için eğitimde niteliği ve cinsiyet duyarlılığı geliştirmek,

 

Engelli kız çocuklarını güçlendirmek için kapsayıcı ve erişebilir okulların,  eğitim ve öğretim fırsatlarının oluşturulması,

 

Kız çocuklarının oğlan çocukları ile aynı öğrenme ve kariyer fırsatlarına sahip olması için toplumsal cinsiyet rollerini ve önyargıları değiştirmek,

 

Kız çocuklarının bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik eğitimindeki katılımını artırmak,

 

Kız çocuklarının okuldan iş hayatını geçişlerini desteklemek için girişimler yaratmak,

 

Kadın girişimciler için kurumsal gelişim ve nakde erişimi mümkün kılmak,

 

Hükümetler ve özel firmalar arasında Kız çocuklarına yardımcı olup onları iş hayatına katmak için stratejik ortaklıklar kurmak.

 

KAYNAK: AHVAL

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha