• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Dünya sağlık örgütlerinden AKP'nin "sağlık" düzenlemesine tepki

Dünya sağlık örgütlerinden AKP'nin
0 0

Dünya Tabipler Birliği ile Avrupa Hekimler Daimi Komitesi, AKP’nin hekimlerin çalışma haklarını ellerinden aldığı düzenlemeyi “tehlikeli ve sorumsuzca” diye nitelendirerek tepki gösterdi.

8 Kasım 2018 Perşembe 23:38

Dünya Tabipler Birliği (WMA) ve Avrupa Hekimler Daimi Komitesi (CPME), AKP’nin torba yasa teklifindeki hekimlerin çalışma haklarını ellerinden alan düzenlemeye ilişkin Türkiye'deki yetkililere mektup gönderdi.

 

Sağlıkla İlgili Bazı Kanun ve KHK’lerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, özellikle ihraç edilen hekimlerin çalışma hakkını gasp eden 5’inci maddeye yönelik yoğun itirazlara ve tepkilere karşın TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu’nda bu sabaha karşı kabul edildi.

 

‘TEHLİKELİ VE SORUMSUZCA’

 

Yasa teklifiyle ilgili gelişmeleri yakından izleyen Dünya Tabipler Birliği (WMA) ve Avrupa Hekimler Daimi Komitesi (CPME), TBMM Başkanı Binali Yıldırım ve siyasi partilerin grup başkanvekillerine mektup gönderdi. CPME’den Avrupa Delegasyonu’na ayrıca gönderilen mektupta da teklifin geri çekilmesi için Türkiye’deki meslektaşlarıyla iletişim kurmaları istendi. WMA ve CPME ilgili mektuplarında 5’inci madde ile ilgili düzenlemeyi “tehlikeli ve sorumsuzca” ifadeleriyle niteleyerek acilen geri çekilmesini istedi.

 

‘MİLYONLARCA İNSANIN SAĞLIĞA ERİŞİM HAKKINA SINIR GETİRDİ‘

 

Dünyada milyonlarca hekimi temsil eden uluslararası hekim örgütleri olarak, yasa teklifinin WMA ve CPME’yi pek çok açıdan ciddi endişeye sevk ettiğine yer verilen mektuplarda, söz konusu teklifin, hekimleri mesleklerini icra etmekten alıkoyarak çalışma hakkını ihlal etmekle kalmadığı, bunun sonucunda milyonlarca insanın sağlık hizmetine erişimine de sınır getirdiği uyarısında bulunuldu.

 

Türkiye’nin uluslararası sözleşmelerden doğan yükümlülüklerinin de anımsatıldığı mektuplarda ayrıca Uluslararası Ekonomik, Sosyal ve Kültürel Haklar Sözleşmesi’nin 12’nci maddesinin herkesin mümkün olan en yüksek fiziksel ve zihinsel sağlık standardına erişme hakkını güvence altına aldığı vurgulanarak, “Taahhütlerinize sadık kalacağınıza ve uluslararası yükümlülüklerinize saygılı olacağınıza güveniyoruz” denildi.

 

‘YASAYI GERİ ÇEKMENİZ İÇİN GEREKLİ ADIMLARI ATMAYA ÇAĞIRIYORUZ’

 

WMA ve CPME ayrıca mektupta tıp mesleğine ve sağlık hizmetleri sunumuna tehdit oluşturan uygulamaları üzüntüyle karşıladıklarına yer vererek, “Tıp mesleği, tıbbi tarafsızlık dâhil olmak üzere açık ve kabul edilmiş etik ilkeleri rehber alır; uygulamalarda ‘bilinç ve vicdanla, saygınlıkla ve örnek tıbbi uygulamalar doğrultusunda hareket eder’ (WMA Cenevre Bildirgesi) ve meslek mensupları ihtiyacı olanlara gerekli bakımı sağlama görevlerini böyle yerine getirir. Tasarı ise tıp mesleğine sınırlama getirerek kaygı verici ölçüde ters yönde gitmektedir. Yasa tasarısını tehlikeli ve sorumsuzca olarak değerlendiriyoruz. Sizi, tasarının hemen geri çekilmesi için gerekli tüm adımları atmaya çağırıyoruz” şeklinde ifadelerini kullandı.

 

Avrupa Delegasyonuna ayrıca mektup gönderen CPME, yasa teklifinin geri çekilmesi talebiyle Türkiye’deki meslektaşlarıyla iletişim kurmaları çağrısında bulunuldu.

 

KAYNAK: MEZOPOTAMYA AJANSI

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha