• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Dünya Yazarlar Birliği: Halkın iradesinin yok sayılmasını kınıyoruz

Dünya Yazarlar Birliği: Halkın iradesinin yok sayılmasını kınıyoruz
0 0

Dünya Yazarlar Birliği (PEN), HDP’li Diyarbakır, Van ve Mardin belediye başkanları yerine kayyım atanması ve yazar Ayşegül Tözeren’in gözaltına alınmasını ‘halkın iradesinin yok sayılması’ olarak nitelendirdi.

22 Ağustos 2019 Perşembe 23:07

PEN’in Türkiye merkezi tarafından yapılan açıklamada baro ve yargıtay üyelerinin boykotlarına da değinildi. Gözaltına almalar ve kayyım atamalarının ‘yargının bağımsızlığı’ ve ‘demokrasinin üstünlüğüne’ aykırı olduğu ifade edildi.

 

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Birkaç gün sonra Yargı Yılının açılışı törenle yapılacak. Bazı barolar katılacak, bazıları katılmayacak. Orada yüksek mahkemelerin, kurumların başkanları, temsilcileri, yargının bağımsızlığından, demokrasinin üstünlüğünden söz edecekler. Sonra Meclis açılacak, ‘Egemenliğin kayıtsız şartsız’ halkın olduğu ve onun temsilcisinin de Türkiye Büyük Millet Meclisi olduğu devlet erki tarafından bir kez daha ve kararlılıkla vurgulanacak. Ve bütün bunlar olurken seçilmiş belediye başkanları görevden alınacak, Diyarbakır, Mardin, Van, sonra belki de başka yerlerde halkın iradesi yok sayılacak. Bu uygulamaya karşı çıkan, yazan yurttaşlara soruşturma başlatılacak, Ayşegül Tözeren gibi iyi bir edebiyatçı, yazar, kadın hakları ve barış savunucusu bir hekim geceyarısı gözaltına alınacak… Ve bütün bunlar olurken önce Yeni Yargı Yılı başlayacak, sonra Meclis açılacak, oralarda demokrasi, bağımsızlık, egemenlik, millet, halk iradesinin üstünlüğü gibi kavramlarla dolu konuşmalar yapılacak… Ve bütün bunlar olurken PEN yine kınayacak, bir kez daha kınayacak, hep kınayacak…”

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha