• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Edirne'de sığınmacı hareketliliği artıyor: Yunan yetkililer bugün de gazlı müdahalede bulundu

Edirne'de sığınmacı hareketliliği artıyor: Yunan yetkililer bugün de gazlı müdahalede bulundu
0 0

Avrupa'ya geçmek isteyen yüzlerce sığınmacı Edirne'de toplanıyor. Sınır hattında insan akınının yanı sıra Yunan güvenlik güçleri ile sığınmacılar arasında gerginlik de artıyor. Yunan yetkililer, bugün de sığınmacılara gazlı müdahalede bulunuyor.

29 Şubat 2020 Cumartesi 11:26

AKP Sözcüsü Ömer Çelik'in "Mülteci politikamız aynıdır ama ortada bir durum var, artık mültecileri tutabilecek durumda değiliz" açıklamasının ardından yüzlerce sığınmacı, Edirne'ye doğru yola çıktı.

 

Kentte önceki gün gece saatlerinde başlayan sığınmacı hareketliği artarak devam ediyor.

 

Başta İstanbul olmak üzere Anadolu'nun pek çok kentinden Edirne'ye gelen sığınmacılar, Yunanistan'la kara sınırının olduğu Karaağaç Mahallesi'ndeki Pazarkule Sınır Kapısı önünde toplandı.

 

 

Geceyi burada geçiren sığınmacılar yaktıkları ateşin etrafında ısınmaya çalıştı. Aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu düzensiz göçmenler sabahın ilk ışıklarıyla birlikte sınır hattına yöneldi.

 

 

Tampon bölgede bekleyen sığınmacılara Yunan güvenlik güçleri arasında gerginlik artıyor. Yunan askerleri düzensiz göçmenlere geri çekilmeleri için zaman zaman biber gazı ve ses bombası atıyor.

 

 

Sınıra insan akınının yanı sıra Yunan güvenlik güçleri ile göçmenler arasındaki gerginlik de artarak devam ediyor. 

 

 

Öte yandan düzensiz göçmenlerden bazıları dün gece farklı noktalardan Meriç Nehri üzerinden Yunanistan'a geçti.

 

 

Bugün de gazlı müdahale

 

Sputnik muhabiri Burcu Okutan, Yunan yetkililerin sınırı geçmek isteyen sığınmacılara bugün de gazlı müdahalede bulunduğunu aktardı.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha