• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Efe Kerem Sözeri: Erdoğan ailesinin vergi cennetinde ne işi var?

Efe Kerem Sözeri: Erdoğan ailesinin vergi cennetinde ne işi var?
0 0

Erdoğan ailesi ve yakınlarıyla bağlantılı tek bir değil, ikisi Man Adası biri Malta’da kurulu toplam üç offshore şirket var.

13 Aralık 2017 Çarşamba 00:18

Akademisyen-yazar Efe Kerem Sözeri, 'Erdoğan ailesinin vergi cennetinde ne işi var?' başlıklı yeni yazısında, "Erdoğan ailesinin 15 milyon dolarlık şirketi hangisi? Bu şirket ne zaman, ne iş yaparak bu kadar değer kazandı?" sorularına cevap aradı.

 

Efe Kerem Sözeri'nin yazısı şu şekilde;

 

İki hafta önce, ana muhalefet lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yakınları ile Man Adası’nda kurulu bir offshore şirket arasındaki para trafiğini gösteren belgeler olduğunu söyledi. Man Adası, şirketlerden yüzde sıfır vergi alan bir vergi cenneti.

 

İktidar partisi ve onun basın uzantıları, Kılıçdaroğlu’nun gösterdiği belgelerin aynı anda hem sahte olduğunu, hem de bunun resmi bir ticaret olduğunu iddia ettiler.

 

Halbuki, kamuya açık şirket kayıtlarına göre ne belgeler sahte, ne de ticaret resmi.

 

Araştırmacı gazeteci Craig Shaw’un The Black Sea adlı haber sitesinde geçtiğimiz Mayıs ayında yayımladığı habere göre Erdoğan ailesinin sadece bir değil, üç offshore şirketi var. Bunlardan ikisi Man Adası’nda, diğeri, yine bir vergi cenneti olan Malta’da.

 

Shaw, Kılıçdaroğlu’nun dile getirdiği iddialar üzerine, kendi araştırmasında ortaya çıkan belgelerin bir bölümünü The Black Sea’de yayımladı.

 

Belgeler üzerine dönen tartışmalardan sonra, Cumhuriyet Halk Partisi grup başkan vekili Bülent Tezcan, “Bellway Limited” adlı Man Adası’nda kurulu şirketin resmi tescil belgeleri ile, şirketin Halkbank’taki hesabından Erdoğan’ın yakınlarının banka hesaplarına gönderilen 15 milyon doların dekontlarını basınla paylaştı.

 

CHP’nin yayınladığı belgelerin ilk sayfasında bir ekran görüntüsü var. Banka çalışanlarının kullandığı yazılıma benzeyen bu ekranda, Bellway Limited şirketinin 1 Ocak 2011 ile 3 Mart 2014 tarihleri arasındaki toplam 16 milyon 31 bin 981 dolarlık para transferleri listelenmiş.

 

Bellway 2011’de kurulduğu için, başlangıç tarihinin seçimi doğal; ancak Man Adası kayıtlarına göre şirket bugün hala faaliyette olduğuna göre, bu listenin son tarihi neden Mart 2014 olabilir?

 

Akla gelen ilk mantıklı açıklama, bu ekran görüntüsünün Mart 2014’te alınmış olduğu. Bu tarih, 17–25 Aralık 2013 yolsuzluk soruşturmasının savcılarının değiştirilmesini takiben, resmi polis fezlekelerinin ve ses kayıtlarının sızdırıldığı döneme denk geliyor.

 

Kılıçdaroğlu’na belgelerin kaynağı, özellikle “FETÖ”cülerin mü verdiği sorulduğunda, CHP lideri, “bu ülkeyi seven milyonlarca bürokrat var” dedi.

 

Dekontların kaynağının kim olduğunu veya hangi ideolojiye sahip olduğunu bilemesek bile, resmi bankacılık belgelerine erişimi olan bir bürokrat olduğunu tahmin edebiliyoruz.

 

CHP’nin yayımladığı dekontlar, Halkbank’ın antetli ve numaralı kağıtlarına basılmış. Üzerlerinde Halkbank Salıpazarı Ticari Şubesi’nin yetkililerinin olduğu iddia edilen ıslak imzalar var. Dekontlarda yer alan Bellway Limited’in IBAN numarası, Halkbank Salıpazarı şubesindeki bir hesaba ait.

 

Dahası, CHP’nin yayımladığı belgeler içinde, Bellway Limited’in Man Adası’nda kurulduğuna dair şirket tescil belgeleri, bunların iki ülkede yapılmış noter tasdikleri, konsolosluktan alınmış apostil şerhi ve Türkçe yeminli tercümeleri de mevcut. Bunların hepsi, yabancı bir şirket Türkiye’de banka hesabı açarken gerekli olan belgeler. Bu nedenle akla en yakın açıklama, bu belgelerin hepsine erişimi olan bir Halkbank çalışanı, veya bir BDDK ya da MASAK yetkilisinin bu belgeleri CHP’ye sızdırdığı olabilir.

 

Halkbank kurumsal yetkilileri, belgelerin kendi kurumlarına ait olup olmadığı sorusuna yanıt vermediler.

 

Erdoğan ailesinin avukatı Ahmet Özel, Anadolu Ajansı’nda yayımlanan açıklamasında “Müvekkillerimiz tarafından iddia edilen ülkede, iddia edilen şirkete asla öyle bir para gönderilmemiştir” dedi.

 

Bellway Limited’in ve petrol zengini Ayan ailesinin avukatı Turan Öner, yine AA’da yer verilen açıklamasında “Cumhurbaşkanı’nın yakınları ve akrabaları tarafından hiçbir zaman bize veya vekili olduğum Bellway Limited Şirketi’ne böyle bir para gönderilmemiştir, gönderildiği iddia edilen paraya ilişkin dekontlar veya swift mesajları da sahtedir.” dedi.

 

İki avukat da dikkatle hazırlanmış açıklamalarında, Man Adası’nda kurulu şirkete Erdoğan ailesinin para gönderdiği iddiasını yalanlıyorlar, fakat bu şirketin Erdoğanlara (15 milyon dolar) para gönderdiğini yalanlamış olmuyorlar.

 

Zaten Cumhurbaşkanı Erdoğan da konuya ilişkin açıklamasında “Bu 5 isim asla o şirkete ve yere para göndermiş de değil. Mevcut şirketlerini satmaları sebebiyle onlara para geldi. Oraya da para gitmedi. Bu yapılan işlemlerde hiçbir sorun yoktur.” demişti.

 

Fakat, sorun var elbette. Çünkü Kılıçdaroğlu’nun banka transferlerini açıkladığı, Erdoğan’ın ise “5 isim” deyip de ismini vermediği kişiler şunlar:

 

- Burak Erdoğan (oğlu)

- Mustafa Erdoğan (kardeşi)

- Ziya İlgen (eniştesi)

- Osman Ketenci (dünürü)

- Mustafa Gündoğan (özel kalem müdürü).

 

Uluslararası düzenlemelerde, siyasetçilerin aileleri ve yakın çalışma arkadaşları da finansal suçların soruşturulmasına konu ediliyor. Şeffaflık Derneği Türkiye Başkanı Oya Özarslan da bunu söylüyor:

 

“Erdoğan’ın 4 milyon tl gibi sadece kendine ait olan mal varlığı resmi gazetede açıklandı. Ama çocuklarına, birinci derece yakınlarına ait varlıkları katmadığı için onların üzerinde para tutup tutmadığını bilmiyoruz. Oysa siyasetin sorumluluğu gereği bunları açıklamak zorundasınız. Açıklanamayacak bölümler, haksız kazanımlar, fazla yükselişler varsa, halktan gizlenmiş olur.”

 

“Çocukları üzerinde de epeyce mal mülk olduğunu görüyoruz şu anda. Bu kendisinin miydi yoksa siyasi hayatı boyunca elde ettiği para mıdır? Neden açıklamadı?”

 

Erdoğan’ın “mevcut şirketlerini satmaları sebebiyle onlara para geldi” açıklaması, paranın kaynağına dair yeni sorular doğuruyor: Erdoğan ailesinin 15 milyon dolarlık şirketi hangisi? Bu şirket ne zaman, ne iş yaparak bu kadar değer kazandı?

 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin yayınladığı Ticaret Sicili Gazetesine göre, Kılıçdaroğlu’nun yayınladığı belgelerde yer alan bu beş kişi Nisan 2006’da “Bumerz Denizcilik” adlı bir şirket kurdular. İlk adı Turkuaz olan şirketin yeni adı, Erdoğan’ın oğlu, kardeşi ve eniştesinin isimlerinden oluşuyor.

 

1 milyon TL (o zamanki kurla, yaklaşık 700 bin dolar) sermayeli şirketin hissedar dağılımı şöyle:

 

- Burak Erdoğan (oğlu) yüzde 25
- Mustafa Erdoğan (kardeşi) yüzde 25
- Ziya İlgen (eniştesi) yüzde 25
- Osman Ketenci (dünürü) yüzde 15
- Mustafa Gündoğan (özel kalem müdürü) yüzde 10.

 

Para transferlerinin gerçekleştiği iddia edilen Aralık 2011 tarihinde, Ticaret Sicil Gazetesi gazetesindeki kayda göre, Bumerz Denizcilik’in yönetim kuruluna “Bellway Limited”i temsilen üç kişi atanıyor.

 

Kılıçdaroğlu’nun açıkladığı dekontlara göre ise, Erdoğan’ın ailesine transfer edilen 15 milyon doların dağılımı şöyle:

 

- Burak Erdoğan (oğlu) 3,75 milyon dolar
- Mustafa Erdoğan (kardeşi) 3,75 milyon dolar
- Ziya İlgen (eniştesi) yüzde 3,75 milyon dolar
- Osman Ketenci (dünürü) yüzde 2,25 milyon dolar
- Mustafa Gündoğan (özel kalem müdürü) yüzde 1,5 milyon dolar.

 

Yani hisse payları ile dağıtılan para birbirine uyumlu; Bumerz Denizcilik, Sıtkı Ayan ailesinin yönettiği Bellway Limited şirketine satılmış olmalı.

 

Fakat esas soru yerinde duruyor: 2006’da 700 bin dolarla kurulan şirket beş yıl içinde nasıl 21 kat değer kazanıp 15 milyon dolara satıldı?

 

Sorunun cevabı Malta’da.

 

Bumerz Denizcilik Türkiye’de kurulduktan iki yıl sonra, Erdoğan’ın eniştesi Ziya İlgen vergi cenneti Man Adası’nda, bir aracı şirket vasıtasıyla “Bumerz Limited” adlı bir offshore şirket kuruyor. Sadece bir yıl sonra bu şirket, Malta Adası’nda kurulu başka bir offshore şirket olan “Pal Shipping Trader One Co Ltd”nin tüm hisselerine ve o şirkete ait olan Agdash adlı petrol tankerine sahip oluyor, aynı zamanda Letonya’daki “Parex Banka”dan 18,4 milyon dolarlık bir kredi de sağlıyor.

 

Kredi anlaşmasına imza atan kişi, Man Adası’ndaki Bumerz Limited’in yöneticisi ve Malta’daki Pal Shipping Trader One Co Ltd’nin sahibi olan Ziya İlgen (sayfa 7 ve 26).

 

İstanbul’daki Azerbaycan Başkonsolosluğu’nun mührünü taşıyan bu belgedeki bir imza da, Erdoğan’ın ricasıyla Türkiye vatandaşlığına geçen Azeri işinsanı Mübariz Mansimov’a ait.

 

Fakat, 2011’de Ayan ailesine satıldığı iddia edilen Bumerz’deki imza yetkisi, Man Adası ve Malta’daki offshore şirketler aracılığıyla Şubat 2015’e kadar Ziya İlgen’de bulunmaya devam etti. Bu tarihten sonra şirket, Ayan ailesine ait ASB Group’un şirketleri Gent Elektrik ve Som Petrol ile aynı adrese taşındı.

 

ASB Group sorularımıza cevap vermedi.

 

The Black Sea’nin Malta Belgeleri’ne dayanan araştırmasına göre Erdoğan ailesi, 25 milyon dolara yaptırılan Agdash gemisi için bir kuruş dahi ödemedi. Bunun yerine Ayan ve Mansimov, geminin işletmesini üstlenerek bankaya olan borcu kapattı, üstüne de bu işten elde edilen kârı Erdoğan’lara ödedi.

 

Yani tam da dekontların gösterdiği ve Erdoğan’ın doğruladığı gibi, Erdoğan ailesinin ödediği bir para yok, aksine, Erdoğan ailesine gelen bir para var.

 

Bu durumda da asıl soru şu: Türkiye’deki petrol ticaretinde büyük payları olan Mansimov ve Ayan’ın şirketleri, neden kendilerine ait olmayan bir geminin kredisini ödeyip, kârını Erdoğan ailesine gönderdiler?

 

Belki cevap sorunun içindedir, ve belki bir gün bu soruyu bir savcı sorar.

 

Biz şimdilik Kılıçdaroğlu belgeleri gösterirken, kamu yayıncısı TRT neden yayını kesti, onu soralım.

 

 

Bülent Tezcan herkesin merak ettiği belgeleri basınla paylaşmaya başladığında, NTV, CNNTürk ve HaberTürk nasıl tek yerden yönetiliyormuş gibi yayını durdurdular, onu sorgulayalım.

 

 

Bir de, akşam televizyona çağrıldıklarında iktidarın yolsuzluğunu anlatmak yerine, bu belgeleri yabancı istihbarat örgütleri veriyor, Kılıçdaroğlu ülkede kaos çıkartmak istiyor, diyerek konuyu özenle saptıran gazetecileri konuşalım.

 

Halbuki sadece 80 lira ödeyip Man Adası ticaret sicil kayıtlarından Bumerz Limited ve Bellway Limited’a ait tüm belgeleri indirebilir, Türkiye Ticaret Sicili gazetesinin ücretsiz dijital nüshalarıyla bunu karşılaştırabilirlerdi.

 

Başlıktaki soruya gerçekten cevap arayanlar, aşağıdaki kamuya açık belgelerin tümüne ücretsiz olarak erişebilir.

 

Erdoğan ailesinin vergi cennetinde ne işi var?

 

Belgeler

 

Aşağıda listelenmiş belgeler, Man Adası Açık Hükümet Lisansı ile lisanslanmış kamuya açık ticari sicil kayıtları, kamuyla paylaşılmasına izin verilmiş olan Malta Şirket Sicilleri, ve Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi’nin kamuya ait ücretsiz nüshalarıdır.

 

Buraya tıklayarak bu dokümanların hepsini görebilir ve ücretsiz olarak indirebilirsiniz (Erdoğan Offshore başlıklı Google Drive klasörü).

 

Bellway Limited, Man Adası

 

                           Man Adası Şirket Sicili, Bellway Limited belgeleri

 

IMMA Memorandum Of Association 1 Aug 2011

 

IMAA Articles Of Association 1 Aug 2011

 

IMINC Incorporation Certificate 1 Aug 2011

 

IMAR Annual Return 31 Aug 2012

 

IMAR Annual Return 1 Aug 2013

 

IMAR Annual Return 29 Aug 2014

 

IMAR Annual Return 7 Aug 2015

 

IMAR Annual Return 1 Sep 2016

 

IMAR Annual Return 2 Aug 2017

 

IM06 Intended Resignation Of Registered Agent 15 Aug 2017

 

IM07 Resignation Of Registered Agent 4 Oct 2017

 

Bumerz Limited, Man Adası

 

                                     Man Adası Şirket Sicili, Bumerz Limited belgeleri.

 

IM07 Resignation Of Registered Agent 4 Oct 2017

 

IM06 Intended Resignation Of Registered Agent 15 Aug 2017

 

IMAR Annual Return 8 Mar 2017

 

IMAR Annual Return 8 Mar 2016

 

IMAR Annual Return 26 Mar 2015

 

IMAR Annual Return 14 Mar 2014

 

IMAR Annual Return 28 Mar 2013

 

IMAR Annual Return 19 Mar 2012

 

IMAR Annual Return 5 Apr 2011

 

IM05 Change Of Registered Agent 29 Mar 2011

 

IM04 Change Of Registered Office 8 Mar 2011

 

IMCHG2 Vary Charge Certificate 4 Jan 2011

 

IM17 Particulars Of Variation In Charge 4 Jan 2011

 

IMAR Annual Return 31 Mar 2010

 

IM16 Particulars Of Charge 25 Jun 2009

 

IMCHG1 Charge Certificate 25 Jun 2009

 

IMCHG1 Charge Certificate 22 Jun 2009

 

IM16 Particulars Of Charge 22 Jun 2009

 

IMAR Annual Return 16 Mar 2009

 

IM18 Particulars Of Charge Filed Late 15 Jan 2009

 

IM18 Particulars Of Charge Filed Late 15 Jan 2009

 

IMCHG3 Late Charge Certificate 15 Jan 2009

 

IMCHG3 Late Charge Certificate 15 Jan 2009

 

IM21 Re-Registration Of 1931 Act Company Application 16 Oct 2008

 

IMAA Articles Of Association 16 Oct 2008

 

IMREG2 Re-Reg Cert 31 Coy As Nmv 16 Oct 2008

 

IMMA Memorandum Of Association 16 Oct 2008

 

Pal Shipping Trader One Co. Ltd, Malta

 

                  Malta Şirket Sicili, Pal Shipping Trader One Co Ltd, hissedarlar listesi

 

                             Malta Şirket Sicili, Pal Shipping Trader One Co Ltd, belge listesi.

 

Aug 17, 2017 Annual Return

 

Dec 07, 2015 Termination of a Pledge of Securities

 

Apr 10, 2015 Annual Return

 

Feb 25, 2015 Notification of changes amongst directors or company secretary or in the representation of a company

 

Jul 04, 2014 Annual Return

 

Apr 10, 2013 Annual Return

 

Apr 11, 2012 Annual Return

 

Jun 01, 2011 Annual Return

 

Mar 22, 2011 Pledging of Securities

 

Mar 04, 2011 Pledging of Securities

 

Mar 04, 2011 Termination of a Pledge of Securities

 

Feb 21, 2011 Annual Return

 

Feb 21, 2011 Annual Return

 

Jan 14, 2009 Updated Memorandum & Articles of Association

 

Jan 14, 2009 Change in Registered Office

 

Oct 29, 2008 Notification of changes amongst directors or company secretary or in the representation of a company

 

Oct 29, 2008 Pledging of Securities

 

Oct 29, 2008 Transfer/Transmission of Shares

 

Oct 29, 2008 Termination of a Pledge of Securities

 

Apr 14, 2008 Annual Return

 

Oct 25, 2007 Pledging of Securities

 

Oct 25, 2007 Unregistered Documents

 

Mar 16, 2007 Unregistered Documents

 

Mar 16, 2007 Memorandum and Articles of Association

 

Mar 16, 2007 Unregistered Documents

 

Bumerz Denizcilik ve Ticaret Anonim Şirketi, Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi

 

                        Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi, Bumerz Denizcilik ilan listesi.

 

11/07/2016 sayı: 9112 sayfa: 615

 

01/06/2015 sayı: 8831 sayfa: 549

 

29/05/2015 sayı: 8830 sayfa: 316

 

31/03/2015 sayı: 8790 sayfa: 476

 

27/08/2014 sayı: 8640 sayfa: 390

 

08/10/2012 sayı: 8169 sayfa: 519

 

23/02/2012 sayı: 8012 sayfa: 524

 

30/12/2011 sayı: 7973 sayfa: 584

 

31/01/2011 sayı: 7741 sayfa: 358

 

13/09/2010 sayı: 7646 sayfa: 432

 

09/03/2010 sayı: 7517 sayfa: 365

 

20/05/2009 sayı: 7314 sayfa: 301

 

22/02/2007 sayı: 6751 sayfa: 502

 

18/08/2006 sayı: 6624 sayfa: 274

 

14/04/2006 sayı: 6535 sayfa: 531 & 532

 

Orijinal araştırmayı yazan Craig Shaw’a ve Malta Belgeleri araştırmasında emeği geçen European Investigative Collaborations (EIC Network) gazetecilerine en içten teşekkürlerle. İktidarın yolsuzluklarını yazarken canımızdan, işimizden veya özgürlüğümüzden olma endişesi yaşamayacağımız günlerin umuduyla.

 

Yazıda adı geçen kişiler haklarındaki iddialara dürüstçe cevap vermek isterlerse, bu sayfa onlara da açık.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha