• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Eğitim Sen Diyarbakır: MEB okulları her açıdan sağlıklı ve güvenli hale getirecek önlemler almadı

Eğitim Sen Diyarbakır: MEB okulları her açıdan sağlıklı ve güvenli hale getirecek önlemler almadı
0 0

Eğitim Sen Diyarbakır Şubesi Eğitim Öğretim yılının açılmasıyla ilgili bir basın açıklaması yaptı.

16 Eylül 2020 Çarşamba 15:33

MEB'in okulların salgına karşı her türlü ihtiyacını karşılayarak, okulları her açıdan sağlıklı ve güvenli hale getirecek önlemler almadığını söyledi.

 

"MEB, okulların eğitim öğretime hazır hale getirilmesi konusunda sorumluluk almaktan ısrarla kaçınırken, bütün sorumluluğu eğitim emekçilerinin, öğrencilerin ve velilerin üstüne yıkmak istemesini kabul etmediğimizi kamuoyu ile paylaşıyoruz" diyen Eğitim Sen, özel okul ve devlet okulları için farklı uygulamaların gündeme gelmesinin, okullar ve öğrenciler arasındaki eşitsizliği daha da derinleştireceğini vurguladı.

 

Türkiye’de okulların fiziki donanım ve alt yapısının uzun süredir yetersiz olduğunu, okulların önemli bir bölümünde yaşanan temizlik sorunları çözülmediğini belirten Eğitim Sen, nüfus yoğunluğu ve okulların büyük olmasının hastalık riskini arttırdığına dikkati çekti.

 

Okulların açılmasında 18 milyon öğrencinin yararını, fiziksel ve ruhsal durumunu, eğitim emekçilerinin ve velilerin endişelerinin mutlaka göz önünde bulundurmak gerektiğini belirten sendika, bu süreçte yapılması gerekenleri de öneriler halinde sıraladı:

 

Öğrencilerin eğitim ve yaşam hakkı bir bütündür. Öğrencilerin, eğitim ve bilim emekçilerinin sağlığını, yaşamını güvenceye almadan eğitim hakkının güvenceye alınması mümkün değildir- Öğrencilerimiz ve bütün eğitim emekçileri için ücretsiz servis olanağı sağlanmalı

 

Devlet okullarında bir sınıfta en fazla 12 öğrenci olacak şekilde düzenleme yapılmalı- Taşımalı eğitime son verilerek, köy okulları yeniden eğitime açılmalı- Atıl kamu binalarında düzenleme yapılarak buralardan derslikler oluşturulmalı

 

Eğitim kurumlarının bütün ihtiyaçları salgın koşullarına göre yeniden güncellenmeli ve bu ihtiyaçların giderilmesi için ek bütçe oluşturulmalıdır.- Bütün eğitim kurumlarında sağlık birimleri oluşturulmalı, yeterli sayıda doktor ve hemşire görevlendirilmeli

 

Bütün eğitim kurumlarının maske, dezenfekten, temizlik ve hijyen malzemeleri ücretsiz karşılanmalı- Okullarda temizlik ve hijyen işlerinde çalışacak personel açıkları kadrolu atama ile karşılanmalı, hijyen ve salgınla mücadele konusunda eğitim almaları sağlanmalı ve salgına karşı koruyucu ekipmanla donatılmaları sağlanmalı

 

Bilim insanlarının önerileri doğrultusunda okulların yüz yüze açılmasına karar verilmesi durumunda eğitim emekçilerine ve öğrencilere ücretsiz test ve aşı yapılmalı

 

Uygun koşullar sağlandığında yüz yüze eğitim için önemli oranda öğretmen ihtiyacı olacaktır. Yeterli sayıda öğretmen ataması kadrolu, güvenceli olarak yapılmalıdır.

 

Öğrencilerimize ve öğretmenlere uzaktan eğitim için gerekli internet, teknik destek, bilgisayar veya tablet ücretsiz olarak verilmelidir.

 

Eğitim Sen 10 yılda 9. derecenin 1. kademedeki bir öğretmenin maaşında dolar bazında 407 ABD Doları (3.044 TL), altın bazında 7 çeyrek altın düzeyinde gelir kaybı gerçekleştiğini belirtti ve bu kaybın ek zamla karşılanmasını istedi.

 

MEB’in eğitimin bütün yükü öğretmenlere yıkmak istediğini savunan sendika, öğretmenleri fiilen ek ders alamaz hale getirdiğini belirterek açıklamada şu ifadelere yer verdi:

 

"Üstelik uzaktan eğitimin bütün yükünü çeken öğretmenler dijital ortamda canlı ders anlatırken, yüz yüze eğitim sırasında yaptığı hazırlıktan çok daha fazlasını yaptığı düşünüldüğünde, öğretmenlerin emeğinin ısrarla görünmemesi ve sürekli değersizleştirilmesi kabul edilemez"

 

KAYNAK: BBC TÜRKÇE - HATİCE KAMER

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha