• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Elazığ'da deprem: 6,8 büyüklüğündeki sarsıntı can kaybı ve hasara yol açtı

Elazığ'da deprem: 6,8 büyüklüğündeki sarsıntı can kaybı ve hasara yol açtı
0 0

Elazığ'ın Sivrice ilçesinde meydana gelen 6.8 büyüklüğünde depremde şimdiye kadar 35 kişi hayatını kaybetti, 1556 kişi de yaralandı.

24 Ocak 2020 Cuma 20:15

Elazığ dün 6.8 şiddetindeki depremle sarsıldı. Dün saat 20.55’teki depremin merkezi Sivrice ilçesi olarak açıklandı. Kandilli Rasathanesi depremin büyüklüğünü 6.5, derinliğini ise 5 km olarak açıklarken AFAD depremi 6.8 büyüklüğünde ve yerin 6.7 km altında olarak açıkladı. 

 

Deprem Malatya, Diyarbakır, Tunceli, Mardin, Bingöl, Bitlis, Suriye ve Irak’tan hissedildi. Vatandaşlar depremle beraber panik halinde evlerinden sokaklara çıktı. Bu depremden sonra 400 civarında artçı deprem kaydedildi.

 

Toplam 35 kişi hayatını kaybetti, bin 556 kişi ise yaralandı. Depremde en fazla hasar gören bölgeler Sürsürü Mahallesi ve Mustafapaşa Mahallesi oldu. 

 

Artçılar sürüyor

 

AFAD, 06.58’de 3.1, 07.01’de 2.3, 07.09’da da 2.4 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini duyurdu.

 

İHA'nın haberine göre; AFAD'dan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

 

"Elazığ şehir merkezinde hâlihazırda 3 bina enkazında arama kurtarma çalışmaları devam etmektedir. Çalışmalar toplam 3.733 personel, 554 araç, 17 arama kurtarma köpeği ve 5 hava aracıyla devam etmektedir. İhtiyaç durumunda kullanılacak iş makinaları, AFAD koordinasyonunda görevlendirilirken bölgede AFAD koordinasyonu dışında herhangi bir iş makinası çalıştırılmamaktadır.

 

Depreme ilişkin yaşanan son gelişmeler şu şekilde:

 

(26.01.2020) 12. 43: Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay da depremde hayatını kaybedenlerin sayısının 35’e yükseldiğini duyurdu

 

(26.01.2020) 04.12 BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Türkiye ile dayanışma içinde olduklarını, destek teklifinde bulunduklarını açıkladı.

 

(26.01.2020) 03.58 Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), merkez üssü Elazığ'ın Sivrice ilçesi olan 6,8 büyüklüğündeki depremden sonra 1556 kişinin hastanelere başvurduğunu bildirdi.

 

(26.01.2020) 02.25 AFAD: Depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımızın sayısı 31 oldu

 

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), merkez üssü Elazığ'ın Sivrice ilçesi olan 6.8 büyüklüğündeki depremde hayatını kaybedenlerin sayısının 31'e yükseldiğini duyurdu.

 

(26.01.2020) 01.40 Depremin olduğu ilk andan itibaren 44 kişinin göçük altından sağ çıkarıldığı açıklandı.

 

23.10 - Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Elazığ'da meydana gelen deprem nedeniyle destek mesajı yayımladı.

 

La France se tient aux côtés de la Turquie face au séisme survenu hier. Mes pensées vont aux victimes et à leurs proches. Nous sommes solidaires et prêts à apporter notre soutien.

— Emmanuel Macron (@EmmanuelMacron) January 25, 2020

 

23.30 Gürcistan Cumhurbaşkanı Salome Zurabişvili, Elazığ’da meydana gelen deprem nedeniyle taziye mesajı yayımladı.

 

The earthquake in Turkey is a terrible tragedy. Georgia stands with the people of Turkey in this difficult time. I send my deepest condolences to the families of the victims and wish strength to the first responders on the scene.

— Salome Zourabichvili (@Zourabichvili_S) January 25, 2020

 

22.53 - İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: "15 bine yakın vatandaşımız kapalı spor salonları, misafirhaneler, üniversite yerleşkelerindeler. Battaniye konusunda sevkiyat sürüyor. Ayni yardım yapmak isteyenleri de AFAD üzerinden yönlendiriyoruz. Burada vatandaşımızla temas etmek zorunda kalan bir organizasyon var. Bazı kurum ve kuruluşlar yardım çağrısında bulunuyorlar, bunu çok doğru bulduğumuzu söyleyemeyiz. Bunların istismarı söz konusu olabilir. AFAD merkezi 24 saat çalışıyor."

 

 

 

20.19 - Elazığ'daki deprem sonrası AFAD koordinasyonundaki müdahale faaliyetleriyle enkazdan sağ çıkarılan kişi sayısı 43’e yükseldi. 

 

20.15 - AFAD, Elazığ Valiliği emrine 2 milyon lira, Malatya Valiliği emrine 2 milyon lira olmak üzere toplam 4 milyon lira acil yardım ödeneği gönderdi.

 

20.12 - Elazığ'daki depremde enkaz altından kurtarılan bir vatandaşın hastanede çekilen görüntüleri sosyal medyada paylaşıldı. İsmi belirtilmeyen depremzede, “Biz Suriyelilere taş atıyoruz ya, Mahmut isimli Suriyeli bir çocuk tırnaklarıyla toprağı kazıya kazıya elleri paramparça bizi enkaz altından çıkardı. O çocuğu asla unutamam" dedi.

 

 

19.59 - Erdoğan Malatya'da: Yıkılan yerlerde vatandaşlarımızı bu geçici çadırlardan kurtarıp hemen çelik konstrüksiyonla kalıcı konutlarına alacağız. Bizler her şeyden önce Müslümanız. Kadere inanırız. Sabrımız imanımızın bir gereği. Bu süreci imanınızın gereği olarak sabırla atlatıyorsunuz. Sizleri Allah'a emanet ediyorum. Yarın sabah Cezayir'de ardından Gambiya, Senegal seyahatlerimiz var. Bu seyahatlerden önce deprem bölgelerimizi dolaşmak istedim.

 

20.05 - AFAD, Elazığ'daki depremde hayatını kaybedenlerin sayısının 29 olduğunu, 1466 kişinin de yaralandığını bildirdi

 

18.05 - Duma Başkanı Volodin TBMM Başkanı Şentop’a deprem nedeniyle başsağlığı diledi.

 

17:52 - Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk: "Elazığ'daki okullarda incelemeler sürüyor. İkinci yarıyıl başladığında hiçbir öğrencimiz mağduriyet yaşamayacak."

 

17:20 - AFAD: 401 artçı deprem meydana geldi, yaralı sayısı 1243

 

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Elazığ Sivrice merkezli 6,8 büyüklüğündeki depremden sonra 401 artçı deprem meydana geldiğini duyurdu. Yaralı sayısının da 1243'e çıktığı ifade edildi. 

 

17.15 - Elazığ'da depremin 20'nci saatinde bir kişi daha enkaz altından kurtarıldı.

 

16.45 - Hazine ve Maliye Bakanlığı Elazığ ve Malatya'da 3 ay süreyle 'mücbir sebep hali' ilan etti.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Elazığ ve çevre illeri etkileyen deprem nedeniyle, Elazığ ve Malatya'da vergi kanunlarının uygulanması bakımından 3 ay süreyle mücbir sebep hali ilan edildiğini açıkladı.

Bakanlık'ın Twitter hesabından yapılan açıklamada iki kentteki vergi mükelleflerinin vergi borçlarının ve motorlu taşıtlar vergisi taksit ödeme sğrelerinin uzatıldığı belirtildi.

 

 

16.42 - Mustafa Paşa Mahallesi'nde depremde yıkılan binanın enkazından bir kadın 19 saat sonra sağ çıkarıldı.

 

16.38 - Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), depremle alakalı radyo ve televizyonlardaki provokatif yorum ve haberler için inceleme başlattı.

 

16.37 - Hazine ve Maliye Bakanlığı, deprem nedeniyle Elazığ ve Malatya'da vergi kanunlarının uygulaması bakımından 3 ay süreyle mücbir sebep ilan edildiğini duyurdu. 

 

15.07 - AFAD: Herhangi bir karışıklığa mahal vermemek adına Cumhurbaşkanlığımızın bildirdiği çerçeve dışında yardım çağrısında bulunulmamasını rica ediyoruz.

 

14.37 - Elazığ'daki depremle ilgili provokatif paylaşımlara yönelik soruşturma başlatıldı.

 

 

14.27 - Yaralı sayısı bin 103 olarak revize edildi. 

 

14.16 - MHP lideri Devlet Bahçeli depremin ardından bütün teşkilarlarının yöre halkının yanında olduğunu vurguladı: "Meselenin vahamet düzeyini idrak ederek; incelemelerde bulunmak, çalışmalara destek vermek maksadıyla deprem bölgesine bir heyet görevlendirmiş bulunuyoruz. Bütün teşkilatlarımız yöre insanımızın yanındadır, enkazın kaldırılması için üstümüze ne düşüyorsa yapmaya da hazırız."

 

Bahçeli ayrıca Twitter'dan yaptığı açıklamada "Ayrıca depremi siyasi fırsata çevirmeye çalışanları, hatta eksik kalan yıkımı fitne ve tezviratla tamamlamaya teşebbüs edenleri de Allah’a havale ediyorum" ifadelerini kullandı. 

 

14.12 - Mustafa Paşa Mahallesi'nde depremde yıkılan binanın enkazından bir kişi 17 saat sonra sağ çıkarıldı.

 

14.01 - Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamada "Elazığ’da meydana gelen ve farklı illerimizde hissedilen depremin ardından ilgili tüm kurumlarımızca gerekli tüm tedbirler alınmaktadır. Deprem bölgelerinde çalışmalar titizlikle sürdürülmektedir" denildi. 25 Ocak 2020, saat 13:00 itibarıyla genel durum paylaşıldı. 

 

12.47 - Elazığ’da meydana gelen Sivrice merkezli deprem haberi alınır alınmaz Adalet Bakanlığı bünyesinde bir kriz merkezi oluşturuldu. Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Bu kapsamda, deprem bölgesindeki adliye ve ceza infaz kurumlarında uzmanlar eşliğinde detaylı incelemeler yapılmıştır. İncelenen bina ve kurumlarımızda küçük çaplı hasarlar görülmüş, herhangi bir can kaybı ya da yaralanmanın bulunmadığı tespit edilmiştir. Adıyaman Kapalı Ceza İnfaz kurumunda bazı bölmelerde kısmi çatlaklar oluştuğu için 814 hükümlü ve tutuklu tedbiren Gaziantep, Şanlıurfa ve Kahramanmaraş’taki cezaevlerine nakledilmeye başlanmıştır. Depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Milletimizin başı sağ olsun" ifadelerine yer verildi. 

 

Üç bakandan açıklama

 

11.48 -  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum son gelişmelere ilişkin açıklama yaptı. 22 kişinin enkaz altında olduğunun düşünüldüğünü belirtirken, Koca durumu kritik olan bir hastanın olmadığını, Kurum ise toplam 5 binanın yıkıldığını bildirdi.

 

11.34 - Elazığ merkezde yıkılan binanın altında kalan aileden Cengiz Çelik 15 saat sonra sağ olarak kurtarıldı.

 

11.20: Cumhurbaşkanlığı, Twitter hesabından "Deprem bölgesine ulaştırılmak istenen yardımların 0 312 258 2323 numaralı telefon aranarak AFAD koordinesinde ulaştırılması önem arz etmektedir" açıklamasını yaptı

 

11. 18 - Sağlık Bakanı Fahrettin Koca "Bölgede şu an 50’şer kişilik 4 sahra hastanemiz ve 48 çadırımız kuruluma hazır şekilde mevcuttur." dedi.

 

​11.16 - İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, "Deprem bölgesine ulaşan ekiplerimiz diğer arama kurtarma ekipleriyle beraber koordineli bir çalışma yürütüyorlar. Dün gece iki vatandaşımız göçükten yaralı olarak kurtarıldı. Bugün 158 personel ve 23 araçtan oluşan arama kurtarma ve yardım ekiplerimiz de yola çıkıyor" açıklaması yaptı. 

 

​11. 14 - Mustafa Paşa Mahallesi'nde yıkılan binanın enkazından bir kişi daha 14 saat sonra sağ çıkarıldı.

 

11.08 - İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Mustafa Paşa Mahallesi'nde çöken binaya ilişkin "Enkazdan dört ses duyduk, biri kurtuldu, üçünü kurtarmaya çalışıyoruz" dedi. 

 

11.00 - AFAD, Elazığ depreminde hayatını kaybedenlerin sayısının 22'ye yükseldiğini duyurdu.

 

10. 50 -Enkaz altından 14 saat sonra bir kişi sağ çıkarıldı.

 

10.35 - Mustafa Paşa mahallesinde iki kadın daha 12 saat sonra enkazın altından sağ olarak çıkarıldı. Sabah 7 itibarıyla üç kadın yaralı olarak enkazdan kurtarılmış oldu. 

 

10. 29 - Enkazdan çıkarılan 12 yaşındaki Miraç, hastanede hayatını kaybetti.

 

10. 07 - Bakan Turhan: Deprem bölgesinde iletişim ve ulaşım ile ilgili tüm birimlerimiz teyakkuz halinde, ulaşımı engelleyecek bir durum söz konusu değil.

 

10.00 - AFAD, hayatını kaybedenlerin sayısının 21'e yükseldiğini duyurdu. 

 

09.48 - AFAD,  bölgeye 1.167 arama kurtarma personeli, 18 arama kurtarma köpeği ve 235 araç sevk edildiğini duyurdu. Açıklamada "Bölgeye ayrıca toplamda 8.565 çadır, 400 genel maksatlı çadır, 17.188 yatak ve 34.467 battaniye sevk edilmiştir" denildi.

 

09.36 - Ankara Rusya Büyükelçiliği tarafından taziye mesajı yayımlandı. Açıklamada "Elazığ’da meydana gelen felaketten dolayı hayatını kaybedenlerin aile ve yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar dileriz" ifadeleri kullanıldı. 

 

09.35- Mustafapaşa Mahallesi'nde enkaz altından bir kadın çıkarıldı. 

 

Gezin'de enkaz altındakilerin hepsi çıkarıldı

 

09.25 - Elazığ'ın Maden ilçesine bağlı Gezin köyünde enkaz altında kalan bir çocuk çıkarıldı. Bögede enkaz altındaki herkesin kurtarıldığı belirtildi. 

 

09.12 - Elazığ'ın Maden ilçesine bağlı Gezin köyünde AFAD ekipleri, 12 saat sonra bir kadını daha enkaz altından çıkardı. AA muhabirinin aktardığına göre hamile olan kadın hastaneye sevk edildi. Enkaz altında bir kişinin daha olduğu belirtiliyor. 

 

09.07 - Elazığ'ın Sivrice ilçesinde 4.3 büyüklüğünde artçı deprem meydana geldi.

 

09.00 - Elazığ ve Malatya'ya 5 ek sefer düzenleyeceğini açıklayan THY, biletleri de ücretsiz değiştireceğini açıkladı. 

 

08.21 - AFAD: Biri Elazığ merkezde biri Maden ilçesine bağlı Gezin'de olmak üzere iki kişi daha enkaz altından kurtarıldı. 

 

08.17 - Millî Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, "Yardım personelini ve ihtiyaç duyulan malzemeleri Elazığ’a ulaştırmak maksadıyla Türk Silahlı Kuvvetlerimize ait 9 nakliye uçağı ile 10 görev icra edildi" denildi.

 

07.55 -Depremde ölenlerin sayısı 20'ye yükseldi, yaralı sayısı 1015.

 

Soylu: Bu enkazlar zorlu enkazlar

 

07.35 - İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Bu enkazlar çok zor enkazlar çünkü artçı sarsıntılar da aynı zamanda devam ediyor. İnşallah enkazın altındakilerin sağ salim kurtarılmalarını bekliyoruz. Daha önce 2 kişinin sağ çıkartıldığı noktada bir ses daha duyuldu ve çalışmalar burada yoğunlaştırıldı. Ses alınabilmesi için herkesin sessizliğe dikkat etmesi gerekiyor" açıklamasını yaptı.

 

06:00 - AFAD'dan yapılan açıklamada depremde hayatını kaybeden ve hastaneye başvuran vatandaşların illere göre bilançosu paylaşıldı. Açıklamada 2 ilde 19 kişinin yaşamını yitirdiği belirtilirken, 7 ilde hastanelere başvuran kişi sayısı ise 922 olarak belirtildi. 

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha