• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Elçi cinayetinde derin şüpheler

Elçi cinayetinde derin şüpheler
0 0

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin vurulma anına ilişkin basına yansıyan görüntüler ve ayrıntılar şüpheleri daha da arttırdı.  Avukat Erdal Doğan, cinayeti “ciddi bir organizasyon” olarak nitelendirirken, cevap bekleyen bazı sorular yöneltti.

29 Kasım 2015 Pazar 00:37

BAHAR KILIÇGEDİK / HABERDAR - (ÖZEL) - Diyarbakır’da yaptığı basın açıklamasının ardından silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden Diyarbakır Baro Başkanı Tahir’in öldürülme olayı muammasını koruyor. İçişleri Bakanlığı ve Valilik Elçi’nin çıkan çatışmada arada kaldığından dolayı öldüğünü açıklasa da ortaya çıkan yeni görüntüler kuşkuları derinleştiriyor. 

Elçi’nin ölümünün ardından 3 ayrı görüntü yayınlandı. DHA’nın yayınladığı MOBESE görüntülerinde ticari taksiden polislere ateş açarak kaçan 3 kişiden ikisi, Elçi’nin açıklama yaptığı sokağa doğru koşuyor. İkinci görüntü ise,  açıklamanın yapıldığı, iki saldırganın koştuğu alana ait. Bu görüntüde de polislere doğru koşan iki kişi ateş açmıyor, polisin kurşun yağmurundan ise mucizevi bir şekilde kurtuluyor.

ELİNDEKİ SİLAHI POLİSE FIRLATIYOR
 

Üçüncü görüntüde durum daha açık ortaya çıkıyor. Kaçan iki şahsa kurşun yağdırılıyor. Önde olan şahıs hızla polisi geçerken, biraz daha arkada olan ve polisin tam ateş açtığı noktada durmadan ilerleyen ikinci şahıs kurşunların üzerine gelip, elindeki silahı da polise fırlatıyor. Ancak ne hikmetse kurşunlardan kurtulmayı başarıyor. Tam bu sırada dört ayaklı minarenin arkasında duran Tahir Elçi, nerden geldiği belirlenemeyen tek kurşunla hayatını kaybediyor. 
 

Haberdar’a konuşan Avukat Erdal Doğan, ortaya çıkan görüntülerin yeni soru işaretlerini beraberinde getirdiğini söyledi.  Ticari taksiden, polisin ateş açmasına kadar süren görüntülerin şüpheleri derinleştirdiğini ifade eden Doğan, cevaplanması gereken soruları sıraladı. 

TAKİP ALTINDAYSA NEDEN ÖNCEDEN MÜDAHALE EDİLMEDİ
 

*Cinayet olmadan önce durdurulan ya da durmuş bekleyen ticari taksiyi çalıp kaçan ve polisleri bir gün önceden vurarak kaçan şüphelilerin takip altında olduğunu bakanlık açıklamıştır. Peki bu kişilerin takip edilmesine rağmen tedbirsiz biçimde oraya polisleri yönelten kimlerdir? Ve bu kişiler daha önceden takip altındaysa ve şüphelilerse neden daha önce bu kişilere müdahalede bulunulmamış da Tahir Elçi'lerin basın açıklaması yaptığı o an ve o yere yakın yer beklenmiştir.

 

DELİLLERİN KARARTILDIĞI NEREDEN BİLİNİYOR

 

*Cinayetten sonra olay yeri  mahaline gelen özel timci polislerin orada bulunanlara saldırısı, "bizimkiler değil bunlar" diyerek bir kısım basının kamera kayıtlarını silmesi  ve olay yerine başsavcı ve avukatların girilmesinin engellenmesi, olay yerine incelemeye gidildikten sonra yine çatışma halinin yaratılması ve olay yeri ilçede sokağa çıkma yasağının getirilmesi , hemen ardından İçişleri Bakanlığı’nın cinayet olay yeri delillerle ilgili " Olayın aydınlatılmasını engellemek isteyen ve rahatsızlık duyan terörist unsurların yaptığı bu silahlı saldırılar nedeniyle olay yerine bilinçli olarak zarar verildiği, heyetin Tahir Elçi'nin hayatını kaybettiği noktada sağlıklı bir olay yeri incelemesi yapamadan ayrılmak zorunda kaldığı " şeklindeki açıklaması daha soruşturma başlanmamış ve tamamlanmamışken delillerin şimdiden karartıldığı kesin bilgisini nerden biliyor.

 

SICAĞI SICAĞINA KURŞUNUN BULUNMASI GEREKİRDİ
 

*Ve bu açıklamaları, sıcağı sıcağına delillerin ya delillerin bulunamayacağını ya da delillerin karartılacağını gösteriyor bize.  Bir hukukçu olarak tüm bunların  basit bir görev kusuru, ihmali ya da görev aşımı icraatlar olarak ceza usul yasasının 8. Maddesi hükmüne göre bile görülemeyeceğini söyleyebilirim. Çünkü Tahir'in ensesinden girip, kaşı civarından çıkmış kurşunu olay yerinde bulmak ve hangi tür silahtan çıkmış olduğunu tespit etmek sıcağı sıcağına zorunluydu. Tahir'i vuran o tek kurşun bulunacak mı ya da orada bulunduğu söylenecek bir kurşun vuran kurşun mudur? Bunların hepsi daha ilk baştan cinayetin derinliğini gösteriyor!

POLİSLERİN KURŞUN YAĞMURUNA RAĞMEN HİÇ BİRİNİN YARA ALMAMASI  İLGİNÇ
 

*Yine Balıkçılarbaşı sokağına girip Tahir'in olduğu yöne kaçan şüphelilere üç polis çok yakın mesafeden sürekli ateş açmasına rağmen hiçbirinin kaçanlara isabet ettirmemesi oldukça düşündürücü. Ya bu polisler çok kötü atıcılar ya da kaçanları ayağından, bacağından vurarak etkisiz hale getirmek için ciddi bir çabaları yok ve hemen sonrasında da bu iki kişinin peşinden koşmayarak bu kaçanların sırra kadem basması.

 

ELÇİ’YE ATEŞ AÇILAN MENZİL POLİSLERİN OLDUĞU NOKTA
 

*Yine olayın gelişimine bakıldığında görüntülerde Tahir'in birkaç metre uzağında koşanlara silahla ateş edip etkisiz hale getiremeyen polislerden bir tanesinin çift tabanca taşıyor olmasıdır. Beylik tabancası dışında bu ikinci tabancasının resmi kaydı var mıdır ? Ve kaçanlara ateş açıp tutturamayan bu polislerin, yine kaçanlara arkalarından da ateş ettiği görülmektedir. O esnada Tahir yönünü kaçanlara doğru döndürürken polislerin ateş ettiği güzergaha sırtını dönmüştür ve o esnada ensesinden vurulduğu anlaşılmaktadır. Görüntülerde Tahir, sırtı dönük olarak ateş açan polislerin menzilindedir. Bu nedenle bu üç poliste Tahir'in cinayetinde doğrudan şüpheli konumuna gelmişlerdir.

 

*Koşanlardan birisinin Tahir'in ayakları kısmına attığı görünen tabanca ile cinayette kullanılan tabanca değiştirilmiş midir?

 

*Tüm bu sorular ve gelişmeler üzerine oluşan bu fotoğraflar Tahir'i katledenlerin ciddi bir organizasyonla bu cinayeti işlemiş olduğu ve delilleri ve zanlıları kaçırma çabasının yoğun olacağıdır.

 

KAYNAK : HABERDAR

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha