• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Emine Bulut’un annesi: Yaralı koyaydın hiç olmazsa; ben bakardım ölene kadar

Emine Bulut’un annesi: Yaralı koyaydın hiç olmazsa; ben bakardım ölene kadar
0 0

Kızının önünde boğazı kesilerek öldürülen Emine Bulut’un eski eşi ve katili Fedai Varan hakim karşısına çıktı.

9 Ekim 2019 Çarşamba 18:58

Anne Fadime Bulut’un, 18 Ağustos’ta hayatını kaybeden Bulut’u öldüren Varan’ın Kırıkkale 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşmasındaki, “Yaralı koyaydın hiç olmazsa, ben bakardım ölene kadar kızıma” sözleri salondakileri ağlattı. Baba Ahmet Bulut ise Varan’ın cinayeti işlediği gün kendisini arayıp, “Kızını öldürdüm sülaleni kurutacağım” dediğini anlattı.

 

Cinayet, Kırıkkale Menderes Caddesi üzerindeki bir dönercide meydana işlenmişti. Makine ve Kimya Endüstrisi’nde güvenlik görevlisi olan, Bulut’un altı yıl önce boşandığı Fedai Varan hakkındaki iddianame beş günde hazırlanmış, aynı gün mahkemece kabul edilmişti.

 

Kadın meclisleri, kadın cinayetlerini platformu ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, ‘canavarca hisle tasarlayarak öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle yargılanan Varan’ın duruşması öncesinde adliye önünde buluştu. “Ölmek istemiyorum” yazılı pankart açan kadın hakları savunucuları adaletin yerini bulmasını istedi.

 

‘Kravat taktıkları için indirim almasınlar’

 

Kadın Cinayetleri Platformu Genel Sekreteri Fidan Ataselim şunları söyledi: “Kadın cinayetlerini durdurmak mümkün. Emine Bulut kardeşimiz son nefesinde ‘Ölmek istemiyorum’ dedi. Türkiye’de ki bütün kadınlar her an ölüm tehdidiyle yaşıyorlar. Bir insan, en temel hak olan yaşama hakkından mahrum edilerek erkekler tarafından öldürülüyor. Kendi kararlarını vermek istedikleri için öldürülüyorlar. Bugün Emine Bulut ve bütün kadınlar için adalet istiyoruz. Katiller sırf kravat taktıkları için indirim alamasın, toprağın altında olan kadınlarla ilgili ileri geri konuşup, indirim almaya çalışmasınlar, haksız tahrik indirimi, pişmanlık indirimi almasınlar diye buradayız.”   

 

Ceren Damar’ın babasından destek

 

Ankara’da Çankaya Üniversitesi’nde sınavda kopya çekerken yakaladığı öğrencisi tarafından öldürülen araştırma görevlisi Ceren Damar’ın babası Mustafa Damar da kadınlara destek verdi. Kızının fotoğrafını taşıyan Damar, “Kızım Ceren Damar’ın aklını, ilkelerini, mücadele ruhunu temsil etmek için buradayım” dedi.

 

Açıklamaların ardından kalabalık, duruşmayı takip etmek için içeriye girdi. Fedai Varan, tutuklu bulunduğu cezaevinden duruşma salonuna getirildi. Çok sayıda kişi, salonda yer kalmayınca dışarıda kaldı. Türkiye’nin farklı kentlerinden 200’e yakın avukat davaya katılma talebini mahkemeye iletti.

 

Kardeşi: Hamileyken dövüp balkona attı

 

Emine Bulut’un tanık olarak dinlenen kardeşi Bekir Bulut, ablasının evliliği boyunca şiddet gördüğünü, Varan’ın Emine Bulut’u hamileyken bile dövüp kış ortasında balkona attığını anlattı. Bulut şunları söyledi: “Ablam, hamileyken ayrıldı kocasından. Doğum yaptığında yanında yoktu. Hastanede altı y boyunca tedavi gördü, yine yanında yoktu. Çocuk bu yaşına geldikten sonra babalık damarları kabarmaya başladı. Çocuğu gösterme konusunda sadece ben karşı geliyordum. Beni cezaevine attırdılar. Görüşmelerini istemiyordum. Aile büyükleri bir araya geldi, barıştırdılar. Ablamı sürekli tehdit etmiş ‘Seni öldürürüm’ diye. Ablam söylememiş bize. O avukata söyleyin, ben cezaevinde en az 50 kere o görüntüyü izledim. O da izleseymiş” dedi.

 

Emine Bulut’un cezaevinden SEGBİS (Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi) aracılığıyla duruşmada tanıklık yapan diğer kardeşi Mikail Bulut ise “Sürekli kumar oynuyordu, alkol alıyordu. Elimden geldiği kadar çocuğuyla görüşmelerini istiyordum. 10 yaşındaki küçücük kıza bir kez sesimizi yükseltmedik. O kız, dedesine ‘Baba’ diyordu” dedi.

 

‘Kızını kestim sülaleni kurutacağım’ demiş

 

Baba Ahmet Bulut, şunları anlattı: “Torunum babasız büyümesin diye barışmalarını istedik. Evine gidiyordum, elektrik parasına kadar ben yatırdım. Çocuğuna bir litre süt almış mı? Dokuz sene boyunca hiç bilmedi kızını. 2017’de ikinci kez evlendi kızım. Rahat vermedi kızıma, rahatsız etti. Çocuk görüşmek istemiyordu artık babasıyla. Olay günü kızımı ve torunumu bıraktım. Sonra Fedai beni aradı, ‘Kızını kestim, sülaleni kurutacağım’ dedi. Bir baba, 10 yaşındaki kızının önünde annesini öldürdü, buna ne diyeceğiz?”

 

Kızı yardım isterken etraftakiler kamera kaydı yapıyormuş

 

Gözyaşları içinde konuşan anne Fadime Bulut şunları söyledi: “Asılmasını istiyorum, onun anası da yaşasın benim yaşadığımı. Torunum olaydan sonra; ‘Anneanne dolmuşta kimse yoktu, 3 kişiydik’ dedi. Arkadan tutmuş çekmiş kolundan, içeri sokmuş. Seyretmişler. Hiç mi el insaf yoktu? Sandalyeyi kafasına vursalardı. ‘Ben ambulans çağırın, yardım edin diye bağırıyordum; ama kamera çekiyorlardı anneanne’ dedi. Allah’tan korkmaz; yaralı koyaydın hiç olmazsa, ben bakardım ölene kadar kızıma. Sen nasıl uyku uyuyorsun?”

 

Bulut çiftinin ifadesi sırasında salonda bulunanlar gözyaşlarını tutamadı.

 

Milli Eğitim Bakanlığı, Emine Bulut’un 10 yaşındaki kızına öğrenim hayatı boyunca eğitim yardımı ile sosyal ve psikolojik destek verileceğini açıklamıştı. Bulut, kızına yapılan yardımların korunması ve güvence altına alınması amacıyla esas hakkında bir hüküm verilinceye kadar Enver Kılıç, kayyım olarak atanmıştı.

 

Fedai Varan, 27 Ağustos’ta tutuklu bulunduğu Kırıkkale Hacılar F Tipi Cezaevinden alınarak, Bolu F Tipi Ceza İnfaz Kurumuna nakledilmişti.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha