• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Enerji santralleri ve kitap yayınına KDV muafiyeti

Enerji santralleri ve kitap yayınına KDV muafiyeti
0 0

TBMM’de dün gece kabul edilen torba yasa kapsamında enerji tesisleri ve kitap yayınına KDV muafiyeti getirildi.

17 Ocak 2019 Perşembe 12:24

Ürün ve hizmetlerdeki KDV, ÖTV muafiyetleri ile bazı kanun ve KHK’lerde değişiklik yapılmasını öngören kanun teklifi TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

 

Pilotlara gelir vergisi avantajı

 

- Kanuna göre, kamu kurum ve kuruluşları hariç Türk Hava Kurumu ile sivil havacılıkta görevli pilotlar ve sertifikalandırılmış kabin memurlarına ödenen aylık ücretin gerçek safi değerinin yüzde 70’i gelir vergisinden istisna olacak. Cumhurbaşkanı, bu oranı yüzde 100’e kadar artırabilecek ya da sıfıra kadar indirebilecek.

 

Kanunla birlikte yenilenebilir ve ‘diğer‘ enerji tesisleri KDV’den istisna tutulacak.

 

Kitaba KDV muafiyeti

 

- Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca yayıncılık sertifikası verilmiş yayıncılar tarafından yapılan kitap ve süreli yayınların tesliminde de KDV muafiyeti olacak. Kitaptan yüzde 8, süreli yayınlardan yüzde 1 KDV alınıyordu.

 

- Kentsel dönüşüm projeleri kapsamında trampa yoluyla kamulaştırılan taşınmazların Hazineye devrinden dolayı kazanç oluşmayacağı ve aynı işlemler ile ilgili teslimlerin KDV’den istisna tutulacağına yönelik hükümlerin yer aldığı Katma Değer Vergisi Kanunu’nun geçici maddesinin uygulama süresi, Sultanbeyli Belediyesi ile yapılan devir işlemlerinin tamamlanamamış olması ve konuyla ilgili yargısal süreçlerin devam ettiği hususu dikkate alınarak 31 Aralık 2020’ye kadar uzatılacak.

 

Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi

 

- Kanunla, finansal sistemin ekonomik büyümeyi sağlıklı şekilde desteklemesi ve piyasalarda güvenin korunması için sistemik risklerin yönetilmesi, finansal düzenlemelerde ve uygulamalarda uyumun sağlanması, reel sektör ile koordinasyonun artırılması yönünde iş birliğinin tesis edilmesi ve bu kapsamda ihtiyaç duyulan verilerin merkezi şekilde toplanması için gerekli faaliyetlerin yürütülmesi amacıyla Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi kurulacak. Komite, görev alanıyla ilgili kamu kurum ve kuruluşlarından her türlü veri ve bilgiyi talep edebilecek.

 

- İşsizlik ödeneğinden yararlanmak için ‘son 120 günlük prim ödeyerek sürekli çalışma’ şartı kaldırılacak, ‘hizmet akdine tabi’ olarak çalışmak yeterli olacak. Böylece, 120 gün boyunca hizmet akdine tabi olmasına karşın devamsızlık hallerinden kaynaklı ödememe durumu ortadan kaldırılacak.

 

Şalgam suyu ve aromalı süte ÖTV sıfır

 

Şalgam suyu, Türk Gıda Kodeksine göre, çeşnili ve aromalı/aromalandırılmış içme sütleri ile bebek ve devam sütü sayılan içeceklerden ÖTV alınmayacak.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha