• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Enfal Katliamı'nı kınayan gazeteciye dava açıldı

Enfal Katliamı'nı kınayan gazeteciye dava açıldı
0 0

Türkiye'de gazetecilere yönelik baskılar bitmek bilmiyor. Birçok gazeteci yazdıklarından dolayı cezaevinde ya yargılanıyor ya da hakkında açılan soruşturmalar var. Sosyal medya hesaplarından paylaşımları nedeniyle davalık olan gazeteciler de var.

19 Nisan 2019 Cuma 19:30

Bunlardan biri de Iğdır'da yayınlanan Iğdır Doğuş Gazetesi sahibi gazeteci yazar Murat Akkuş. Gazeteci Akkuş, 2018 yılında Enfal Katliamı'nın yıl dönümü olan 14 Nisan'da Kürtlerin uğradığı katliamlarla ilgili bir paylaşımda bulundu.

 

Kürtlerin Ortadoğu'da katliama uğradığını belirten Akkuş şu paylaşımda bulunmuştu:

 

"Allah Amerika'ya zeval vermesin. Amerika olmasaydı Müslümanlar Ortadoğu'da bir tek Kürdü sağ bırakmazlardı. Kürtlerin katli vacip, namusları ve malları helal diye fetva verenleri unutmadık. Saddam binlerce Kürdü katlederken işi Enfal suresine uydurarak yapmıştır. Hala bu zihniyette olanlar var. Her fırsatta kinlerini kusuyorlar. Bu barbarlar için var ol Amerika, eksik olma İsrail."

 

Artı Gerçek'in haberine göre, Iğdır Cumhuriyet Başsavcılığı, gazeteci Akkuş'un bir yıl önce yaptığı bu paylaşım nedeni ile soruşturma başlattı. Akkuş'un Enfal Katliamı'nın yıl dönümünde yaptığı paylaşımın yer aldığı iddianamede Akkuş hakkında 'Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme' suçundan bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası istendi. Iğdır Asliye Ceza Mahkemesi tarafından iddianamenin kabul edilmesinin ardından yargılama başladı. İlk duruşması 19 Mart'ta görülen davanın ikinci duruşması 30 Nisan'da görülecek.

 

Akkuş'un yaptığı paylaşımda Türkiye ile ilgili bir tespit ya da ifade yok. Buna rağmen hakkında dava açıldı. Buna bir anlam veremediğini ifade eden Akkuş, şunları söyledi:

 

"Paylaşımım da vatandaşı olduğum Türkiye'yi ilgilendirecek bir emare yoktur. Amerika ve İsrail aynı zamanda Türkiye'nin en çok ticaret yaptığı iki dost ve müttefik ülkedirler. Amerika'nın Irak ve Suriye'ye müdahalesini Türkiye, herkesten önce desteklediğini belirtmiştir. Ben de desteklediğim yönünde fikrimi beyan ettim. Böyle bir paylaşım için hakkımda dava açılmış olmasına şaşırmış durumdayım. Ortadoğu ve dünyanın muhtelif bölgelerinde yapılan zulümlere karşı durup görüş beyan etmek, mazlum halkların yanında yer alanları alkışlamak yargılama gerekçesi olmamalı. Paylaşımımın yargılandığım madde ile hiç bir alakası yoktur. Halklar arasında kin, nefret ve düşmanlık aşılayanlar varsa, onlar paylaşımım da belirttiğim fetvaları verenlerdir."

 

KAYNAK: ARTI GERÇEK - REMZİ BUDANCİR

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha