• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

ENKS ile görüşen ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi Jeffrey, Kobanililerin dönmesini istedi

ENKS ile görüşen ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi Jeffrey, Kobanililerin dönmesini istedi
0 0

ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, DSG'nin elindeki Fırat’ın Doğu bölgesi için Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) ile özel bir görüşme gerçekleştirdi.

10 Aralık 2018 Pazartesi 17:07

ENKS kaynaklarından edinilen bilgilere göre Jeffrey, Suriye'nin kuzeyinde DSG'nin elindeki Fırat'ın doğu bölgesi için Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) ile özel bir görüşme gerçekleştirdi.  Görüşmede yer alan ENKS Kobani Yöneticisi Eli Temmo, Sputnik'e konuştu.

 

‘PYD'NİN BASKICI POLİTİKALARINA SON VERMESİ GEREKTİĞİNİ AKTARDIK'

 

Jeffrey'in talebi üzerine Şanlıurfa'da görüştüklerini belirten Temmo, şöyle konuştu:

 

"Jeffey'in danışmanı bir hafta önce bizle görüşerek Jeffrey'in bizle görüşmek istediğini iletti. Biz de görüşmeye olumlu yanıt verdik. Görüşmeye ENKS adına 5 kişi katıldık. Görüşmenin temel konusu Fırat'ın doğusu oldu. Jeffrey, Kobani dışında kalan 200 bin Kobanilinin Kobani'ye dönmesi gerektiğini söyledi. Biz de insanların Kobani'ye dönmesi için PYD'nin baskıcı politikalarına son vermesi gerektiğini ve siyasi bir çözümün olması gerektiğini aktardık. PYD'nin kendisi dışındaki siyasetçileri tutukladığını aktardık. Ben kendim geçe sene Kobani'ye gittim PYD asayiş tarafından ENKS yöneticisi olduğum için 3 ay tutuklandım. Bunu aktardık. PYD'nin Kobani, Kamışlo ve diğer yerlerde insanları tutukladığını aktardık. Korku olmasa ve siyasi çözüm olursa insanlar kendiliğinden memleketine döner diye söyledik. Kobani halkı dönüşle ilgili bize bakıyor. Biz eğer Kobani'ye dönersek millet de döner. Milletin Kobani'ye dönmesini biz de istiyoruz ancak dönüşün koşulları oluşturulmalıdır."

 

‘TÜRKİYE, FIRAT'IN DOĞUSUNDA KÜRTLERİN OLMASINA KARŞI DEĞİL'

 

"Yaptığımız görüşmede ABD ile Türkiye'nin Fırat'ın doğusu için anlaştıklarını anladık" diyen Temmo, şöyle devam etti: "Anladığımız kadarıyla Türkiye, Kobani ve Fırat'ın doğusundaki diğer yerler için PKK'nın olmasını istemiyor. Kürtlerin olmasına karşı çıkmıyor. PKK'nın uzantılarının olmasına karşı çıkıyor. PYD birçok Arap kentini yerleşim yerini IŞİD'den alırken Apo'nun posterlerini astı. Bunlar doğru şeyler değil. Görüşmede Jeffrey bize Türkiye ile Fırat'ın doğusuyla ilgili yaptıkları görüşmeye ilişkin bir şey söylemedi. Biz de sormadık. ABD ile görüşmelerimiz devam edecek. ABD ile 6 ay önce da görüşmüştük. O zaman da bize Kobani'ye neden dönmediğimizi sordular. O zaman da Kobani'ye gitmemiz haline tutuklanacağımızı aktardık. Kobani'de yöneticilerimiz tutuklandı. Ofisimiz kapatıldı. Kobani çok önemlidir. Eğer Kobani'ye dönüş olsa ve Kobani'de bir siyasi çözüm olursa diğer kentlere de dönüşler olur. Diğer yerlerde de çözüm olur."

 

Rusya ile de ilişkilerinin iyi olduğunun altını çizen Temmo, herkesle iyi ilişkiler içerisinde olmak istediklerini söyledi.

 

KAYNAK: SPUTNİK - HİKMET DURGUN

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha