• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Erbil saldırısına ilişkin gözaltına alınan üç kişiye işkence iddiası

Erbil saldırısına ilişkin gözaltına alınan üç kişiye işkence iddiası
0 0

Türkiye’nin Erbil Başkonsolosluğu’nda görevli Osman Köse ile birlikte üç kişinin hayatını kaybettiği olaya ilişkin gözaltına alınan kişilere işkence uygulandığı iddia edildi.

23 Temmuz 2019 Salı 18:04

Irak Kürdistan Özerk Bölgesi’nin Erbil kentinde bir restoranda gerçekleşen silahlı saldırı sonucu Türkiye’nin Erbil Başkonsolosluğu’nda görevli Osman Köse ile birlikte üç kişinin hayatını kaybettiği olaya ilişkin gözaltına alınan kişilere işkence uygulandığı iddia edildi.

 

ANF’nin haberine göre, silahlı saldırıya ilişkin gözaltına alınan Diyarbakır doğumlu Mazlum Dağ, Muhammed Beşiksiz ile birlikte gözaltına üç kişiye Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) ve Türkiye’nin istihbarat kurumu MİT’in işkence uyguladığı öne sürüldü.

 

Saldırıda hayatını kaybeden Türkiye’nin Erbil Başkonsolosu Osman Köse’nin daha önce MİT’in İran Masası sorumlusu olduğu iddia edilen haberde, daha sonra ise Irak Kürdistanı Masası’na getirildiği belirtildi.

 

Silahlı saldırıya ilişkin gözaltına alınan Mazlum Dağ ile beraber üç kişiye, MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın yardımcısının da aralarında olduğu 18 kişilik bir MİT ekibinin işkence uyguladığı iddia edildi.  

 

ANF’nin bir asayiş üyesi olduğunu belirttiği kaynağına dayandırdığı haberinde önceden hazırlanmış bir ifade tutanağının işkenceyle üç kişiye imzalatılmaya çalışıldığı ifade edildi. Gözaltındaki üç kişinin ise söz konusu suçlamaları kabul etmediği öğrenildi.

 

Silahlı saldırının yaşandığı ve Türk restoranı olduğu öğrenilen “Huqqabaz” adlı mekânda ve çevresinde çok sayıda güvenlik kamerası olmasına rağmen şu ana kadar hiçbir görüntünün olmaması dikkat çekiyor.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha