• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Erdoğan'dan AKP'li 4 eski bakana yurt dışı yasağı

Erdoğan'dan AKP'li 4 eski bakana yurt dışı yasağı
0 0

Reza Zarrab'ın tanık, eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla'nın sanık olduğu ABD'deki davada adı geçen 4 eski AKP'li bakan ve 18 bürokrat hakkında, AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan'ın "yurt dışına çıkmayın" talimatı verdiği söyleniyor.

13 Aralık 2017 Çarşamba 23:03

Aydınlık’ın iddiasına göre; Ankara kulislerinde, “yurt dışına çıkış yasağı” talimatının bizzat Erdoğan’dan geldiği öne sürülüyor.

 

- Tutuklanabilme ihtimalleri var

 

Yasağın nedeni ise 17-25 Aralık sürecinde görevde olan söz konusu 4 eski bakan ve 18 bürokratın yurt dışına çıkması halinde tutuklanabilecekleri ihtimali. Bir başka nedenin ise Reza Zarrab'a uygulandığı gibi itirafçı olmaya zorlanabilme ihtimalleri olarak ifade ediliyor.

 

Yurt dışı yasağı getirilen 4 bakanın, 17- 25 Aralık sürecinde görevde olan İçişleri Bakanı Muammer Güler, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar olduğu öne sürülüyor.

 

- "İtirafçı olabilecekleri düşünülüyor, onlara güvenilmiyor"

 

Ankara kulislerini hareketlendiren bu iddiayı yakından takip eden CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen, söz konusu iddianın doğru olduğunu savunarak şunları söyledi:

 

"Bu karar, hükümetin ABD'de görülmekte olan davada adı geçen kişilerle ilgili güven problemi olduğunu gösteriyor. 3 bakan ve toplamda 22 kişiyle ilgili yurt dışı çıkış yasağı konulduğu iddiası bize geldi ve araştırdık. Konuyu teyit ettirdik. O dönem de bakan olan Erdoğan Bayraktar ile ilgili yasak var mı onu tam bilmiyoruz.

 

Türkiye’yi yönetenler, bu bakan ve bürokratların itirafçı olabileceğini düşünüyor. Bu yurt dışına çıkış yasakları resmi olarak da konulmuş. Bu kişilerle ilgili yargılamayı Türkiye bir an önce yapmalıdır.”

 

ABD’de görülmekte olan Hakan Atilla davasının dosyasında, aralarında eski bakan ve çok sayıda bürokratın da yer aldığı 175 kişi yer alıyor. Bu listeki kişiler, “sanık” ya da “tanık” olarak belirtilmiyor.

 

Listede AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, damadı ve Enerji Bakanı Berat Albayrak ile eski Bakanlar Efkan Ala, Ali Babacan, Muammer Güler, Zafer Çağlayan, Erdoğan Bayraktar ve Egemen Bağış’ın isimleri de yer alıyor.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha