• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Erdoğan’dan iddia: 'Salgına rağmen istihdam oranımız arttı'

Erdoğan’dan iddia: 'Salgına rağmen istihdam oranımız arttı'
0 0

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye'yi yeniden kendi iç meseleleriyle boğuşan bir hale getirerek asırlık uyanışımızı önlemeye çalışıyorlar." dedi.

19 Eylül 2020 Cumartesi 16:27

Koronavirüs ile mücadeleye değinen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, "Salgına rağmen istihdam oranımız arttı" iddiasında bulundu ve "Salgın tüm ülkelerin ekonomileri üzerinde yıkıcı etkileri olmuştur, Türkiye salgından en az etkilenen ülkeler arasındadır” ifadelerini kullandı. 

 

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Kuzey Marmara Otoyolu'nun Gebze-İzmit Kavşağı açılış töreninde video konferans ile konuşma gerçekleştirdi.

 

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle:

 

"Gebze-İzmit otoyolunun ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Kuzey Marmara Otoyolu en uçtan başlayıp 400 kilometre uzunluğundaki büyük bir projedir. Kuzey Marmara Otoyolu İstanbul’un batısındaki en uç noktasından başlayıp Kocaeli ve Sakarya’ya kadar uzanan büyük bir projedir. Otoyolumuzun inşaatı biten kesimlerini 2016’dan buyana peyderpey açıyoruz. Bu bölüm dahi tek başına iftihar verici bir eserdir.

 

 

İstanbul İzmir otoyolu Osmangazi köprüsüyle birlikte bölgede hizmete sunduğumuz bir diğer önemli eserdir. Yol 2X4’tür yani dört gidiş dört geliştir. Her zaman söylüyorum yol medeniyettir. Yolları olmayan ülkeyseniz medeniyetten bahsedemezsiniz. Ancak bu şekilde yollara sahipseniz medeniyet yarışında sizi kolay kolay kimse yakalayamaz.

 

Tabi bu durum aynı zamana İstanbul-Ankara güzergahının en sıkışık kesiminin rahatlaması anlamına geliyor. Bayram tatili gibi dönemlerde araç trafikleri tarihi karışacaktır. Bu güzergahın yıllık katkısı vakitten 270 milyon lira akaryakıttan 317 milyon lira emisyon salınımın azaltmasında 8 milyon olmak üzere 595 milyon lirayı bulacaktır.

 

Yol, elektrik, içme suyu, atık su gibi alt yapı hizmetleriyle mimari eserler aynı zamanda medeniyet göstergesidir. Medeniyet unsurları bu altyapı üzerinde yükselir.

 

Yönümüzü geleceğe çevirmek yerine kendi iç sıkıntılarımıza çevirdiğimizde enerjimizi ve vaktimizi heba ediyoruz."

 

Türkiye’nin dış politikasında bölgesel devletlerle gerilime neden olan Suriye, Libya ve Doğu Akdeniz’deki gelişmeleri de hatırlatan Erdoğan, "Suriye’den Libya’ya Doğu Akdeniz’den Karadeniz’e kadar geniş bir alanda verdiğimiz mücadelenin başarıya ulaşması hayati bir öneme sahiptir. Türkiye’yi yeniden kendi iç meseleleriyle boğuşan bir ülke haline getirerek asırlık uyanışımızı önlemeye çalışıyorlar” dedi.

 

Erdoğan’ın gündeminde son günlerde resmi rakamlara da yansıdığı gibi ölüm ve sayısında artışa geçen koronavirüs de vardı 

 

"Salgın tüm ülkelerin ekonomileri üzerinde yıkıcı etkileri olmuştur, Türkiye salgından en az etkilenen ülkeler arasındadır” iddiasında bulunan Erdoğan devam etti: 

 

"Yılın üçüncü çeyreğinde üretmeye devam ederek salgının etkilerinin önemli bir kısmını geride bıraktık. Göstergeler sadece 2. çeyreğe değil geçen senenin bile üzerinde olumlu gelişmelere işaret ediyor. İmalat sanayi üretiminde yıllık 5,1 artış memnun edici. 2 ayda mevsim etkisinden arındırılmış istihdamımız yarım milyon arttı. İnşallah 3. çeyreği her kesimi memnun eden bir büyüme oranıyla kapatacağız. Bu durumdan ülkemizin kredi notunu düşürmek için pusuda bekleyen kredi derecelendirme kuruluşlarının hiç memnun olmayacakları kesindir."

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha