• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Erdoğan'dan ülkücüleri ayağa kaldıran büyükelçi ataması

Erdoğan'dan ülkücüleri ayağa kaldıran büyükelçi ataması
0 0

Ülkücülerden Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın son büyükelçi ataması ülkücüleri ayağa kaldırdı.

21 Şubat 2020 Cuma 18:52

Ülküler, 1977'de Mustafa Erol'un öldürülmesinden sorumlu tuttuğu Ozan Ceyhun'un Erdoğan tarafından Avusturya Büyükelçiliği'ne atanmasına tepki gösterdi.

 

Ozan Ceyhun, Almanya'da Yeşiller ve SPD üyesi olarak Avrupa Parlamentosu milletvekilliği yapıyor.

 

İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ahmet Çelik Twitter hesabından, Mustafa Erol'un karlar altında kaldırılan cenazesinden bir fotoğraf paylaşarak, "Türk Milliyetçiliğini ayaklar altına alan Akp  Genel Başkanı Sn. Recep Tayyip Erdoğan ülkücü şehidimiz Mustafa Erol'un katili Ozan Ceyhun'u Viyana Büyükelçiliğine atayarak Türk Milliyetçiliğini ayaklar altına almayı Akp'nin geleneği haline getirmiştir" tepkisini gösterdi.

 

MHP İstanbul eski Milletvekili Atila Kaya da Twitter hesabından Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Ceyhun'u büyükelçiliğe atamasına öfkesini belirtti.

 

Kaya, "Öyle Merve'yle, Egemen'le falan Ülkücülerin sinir uçlarına yeterince dokunamadığını düşünmüş olmalı!..." diyerek Cumhurbaşkanı Erdoğan'a göndermede bulundu.  

 

İYİ Parti Milletvekili İsmail Koncuk da atama kararına "Ülkücü şehit Mustafa Erol'u öldüren Ozan Ceyhun, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayı ile büyükelçiliğe atandı" sözleriyle tepki gösterdi.

 

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Erozan ise, atama kararı için şunları söyledi:

 

"Avusturya Cumhuriyeti nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği'ne Ozan Ceyhun atanmış... 80’li yılların Dev-Sol’cu militanı, fiillerinden ötürü idam cezasıyla yargılanmadan kaçarak Almanya’ya sığınan, sözde Ermeni soykırımının savunucusu, nikâh şahidi Egemen Bağış olan...

 

Almanya'da Yeşiller ve ardından Sosyal Demokrat Parti mensubu, Avrupa Parlamentosu üyeliği de yapan, dolayısıyla Alman vatandaşına da olan birine Türkiye’nin çıkarlarını ve Avusturya’daki vatandaşlarımızın hak ve hukukunu koruma görevini mi vereceğiz..?

 

Vatan ve milleti temsil etmek görevini bu kişiye verenleri, Devlet’in bayrağını emanet edenleri şiddetle kınıyor, bu atamanın Avusturya’daki vatandaşlarımıza da bir hiyanet olacağını düşünüyorum... Dışişleri Bakanlığı kadrolarının beddualarına da "Amin" diyorum..."

 

Karar'da yer alan habere göre Ozan Ceyhun'un biyografisi özetle şöyle:

 

"Türkiye İşçi Partili, Türkiye Yazarlar Sendikası yöneticiliği yapan yazar Demirtaş Ceyhun'un oğlu olan Ozan Ceyhun, 1960 yılında Adana doğdu. 1979 yılında Boğaziçi Lisesi'nden mezun olan Ceyhun, Hacettepe Üniversitesi'nde Alman Dili ve Edebiyatı okudu. 12 Eylül 1980 darbesinde Avusturya'ya, 1982 yılında da Almanya'ya giden Ceyhun, Almanya'da sosyal pedagog eğitimi gördü.

 

1992 ve 1998 yılları arasında Hessen Sosyal Bakanlığı'nda çalışan, 1998 ile 2000 yılları arasında Yeşilller Partisi, ardında SPD milletvekili olarak Avrupa Parlamentosu'nda görev alan Ceyhun, daha sonra AK Parti'de danışmanlık yaptı.

 

1980 darbesinin ardından Viyana'ya gittikten sonra yasa dışı örgüte üye olmaktan dolayı hakkında soruşturma açılan Ceyhun, 2. Dev-Yol davasında, Dev-Yol üyesi olmak ve adam öldürmek suçundan idam ile yargılandı. 1987 yılında pasaportuna el konuldu.

 

Ozan Ceyhun 1992 yılında kendi isteği ile Türk vatandaşlığından çıkarak Alman vatandaşlığına geçti.

 

1998 yılında Avrupa Parlamentosu'nda milletvekili görev yaptığı sırada Türkiye'nin başvurusu üzerine 'kırmızı bülten' ile aranmaya başlandı. Ceyhun, 2000 yılında idamla yargılandığı davadan beraat etti."

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha