• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Erdoğan’ın diplomasının aslını görmeden fotokopisini onaylayan katip hakkında soruşturma açmamıştı: Notere uyarı cezası

Erdoğan’ın diplomasının aslını görmeden fotokopisini onaylayan katip hakkında soruşturma açmamıştı: Notere uyarı cezası
0 0

Türkiye Noterler Birliği, Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olmak için sunduğu diplomasının fotokopisini, aslını görmeden aslı gibidir şeklinde onaylayan noter katibine soruşturma açmayan notere uyarma cezası verdi.

12 Haziran 2019 Çarşamba 13:56

Türkiye Noterler Birliği, dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan’ın üniversite diplomasının fotokosipini, “Dairemizce onaylanması istenilen iş bu fotokopinin ilgilisi tarafından gösterilen ve iade edilen aslına uygun olduğu ve örnek verildiğini onaylarım!” şeklinde tasdik eden noter katibi hakkında soruşturma açmayan İstanbul 15. Noteri Nejla Akgün’e uyarma cezası verdi.

 

Cumhuriyet'ten Alican Uludağ'ın haberine göre İstanbul 15. Noterliği, dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan’ın 2014’te Cumhurbaşkanı olmadan önce adaylık sürecinde YSK’ye sunmak amacıyla üniversite diplomasının fotokopisini notere tasdik ettirdi. Noter katibi Emine Seven diplomayı “Dairemizce onaylanması istenilen iş bu fotokopinin ilgilisi tarafından gösterilen ve iade edilen aslına uygun olduğu ve örnek verildiğini onaylarım” şerhiyle tasdik etti. Tasdik işlemi 27 Haziran 2014 tarihli 1103 yevmiye numarası ile yapıldı.

 

Bu şerh nedeniyle İstanbul 15. Noterliği’ne başvuran Ahmet Davran adındaki bir vatandaş Emine Seven hakkında disiplin soruşturulması başlatılmasını istedi. Talebinde şu iddialara yer verdi:

 

“Kâtip Seven A4 fotokopi bir kâğıda diploma aslı olmadığı halde, kanuna aykırı bir şekilde şerh vurarak imzalamış, noter mührünü ve kaşesini basarak sahte bir resmi belge oluşturmuştur. Hatta 2014 tarihinde yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Erdoğan’ın diplomasının sahteliğine ilişkin yapılan itirazlarda da Seven tarafından tanzim edilen bu sahte resmi evrak iğfal yani kandırma gücüne sahip olduğundan YSK’nin kararlarında bahsi geçmiş ve bu şerhe dayalı olarak itirazlar ret edilmiştir.”

 

Aradan geçen yaklaşık 5 yılda İstanbul 15. Noteri Nejla Akgün, soruşturma talebine yanıt vermedi. 

 

Soruşturma talebine yanıt vermediği için hakkında disiplin soruşturması açılan Noter Akgün, “Noter kâtibi Emine Seven, artık başka yerde çalışıyor, soruşturmayı o noter açmalı. Bu yüzden ben soruşturma açmadım” dedi.

 

Gökçe Fırat Çulhaoğlu’nun şikâyeti üzerine savcılığın Seven hakkında “sahte evrak düzenlemek” suçundan kovuşturmaya yer olmadığı kararı verildiğini anımsatan Noter Akgün, noter katibinin şikayeti üzerine de Çulhaoğlu hakkında suç uydurma ve iftiradan dava açıldığını anımsattı.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha