• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Erdoğan’ın yakını Remzi Gür, müze yapmak için aldığı araziye nargile kafe yapmış

Erdoğan’ın yakını Remzi Gür, müze yapmak için aldığı araziye nargile kafe yapmış
0 0

Göksu Deresi Göztepe mevkiinde, Arkeolojik kazı alanını müze yapmak için Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden kiralayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yakını olduğu bilinen iş insanı Remzi Gür'ün bu alana nargile kafe yaptığı belirtildi.

12 Haziran 2019 Çarşamba 18:07

Basında “Recep Tayyip Erdoğan’ın yakın dostu ve mali sponsoru” olarak nitelendirilen Gür, Erdoğan’ın çocuklarının yüksek öğrenim ücretini ödemesiyle tanınmıştı. ABD Gazetesi'nin Dost Beykoz sitesini kaynak gösterdiği haberine göre, geçmiş dönemde alanda yapılan arkeolojik çalışmalar sırasında bulunan taş eserleri ve kendisinin değişik yerlerden satın aldığı tarihi nitelik taşıyan parçaları sergileyecekleri, müzeyi ziyarete gelecek olan öğrenciler içinde küçük bir kafeterya yapılacağını ifade eden Remzi Gür, müzenin adının da “Remzi Gür Vakfı Müzesi” olacağını söylemişti.

 

İmar Barışı’ndan yararlanabilir mi?

 

İnşaatın kaçak olarak yapılmasının yarattığı tartışmalar sonucunda, iş adamı Remzi Gür’ün söz konusu kaçak yapıyı imar barışı kapsamına aldırmak için müracaatta bulunduğu söylenmişti. Fakat Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Birinci derece arkeolojik sit alanında bulunan binaların imar barışından faydalanmasına müsaade etmeyeceğiz” demişti. Konuyu 2018'in Temmuz ayında gündeme getiren Dost Beykoz’un İmtiyaz Sahibi Kader Gür ise Remzi Gür ile konu hakkında bir görüşme yaptığını ve kendisine burada bir tarihi eser müzesi yapılacağının söylendiğini ve Remzi Gür’ün bu sözleri üzerine kaçak inşaatın takibini bıraktıklarını dile getirdi.

 

Bugün ortaya çıkan yapının ve anlayışın Remzi Gür’ün ifadeleriyle örtüşmediğini söyleyen Kader Gür, “Burası 1. Derece Arkeolojik bir kazı alanıdır. Remzi Gür’ün buna rağmen burada bir nargile kafe restoran yapımına öncü olması şık olmamıştır" ifadelerini kullandı.

 

“AKP hizmet amaçlı değil, çıkar amaçlı kullanılmıştır”

 

Kader Gür ayrıca, “Bu tarz hukuksuz işlerin AK Parti kimliği taşıyan insanlarca yapılması çok ciddi bir tartışma konusudur. Bunlar asla kabul edilebilecek şeyler değildir. AK Parti bir siyasi kurum olarak değil, maalesef bir şirket olarak görülmüştür. Bunların hesabı sorulmalıdır. Yaşanan bu izahsız durum maalesef bugün AKP’nin kendisini sorgulaması gereken en önemli unsurlardan bir tanesi olmakla birlikte, eğer buraya Beykoz Belediyesi tarafından işletme ruhsatı verilmişse, derhal iptal edilmeli ve 1. Derece Arkeolojik Kazı Alanı üzerinde yapılan kaçak yapı derhal yıkılmalıdır. Beykoz’da milyon dolarlık kaleler yıkıldıysa bu kaçak kafeterya da pekala yıkılabilir. Bu Beykoz halkının vicdanını rahatlatacaktır” dedi.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha