• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

'Erdoğan, İsrail ile yakınlaşmayı hızlandırmak için Hamas'ı Türkiye'den kovdu' iddiası

'Erdoğan, İsrail ile yakınlaşmayı hızlandırmak için Hamas'ı Türkiye'den kovdu' iddiası
0 0

The Times gazetesi geçtiğimiz sene Türkiye'de Hamas'ın faaliyetlerini incelediği bir haberinde, Türk hükümetinin son dönemde Hamas'ın ülke içi operasyonlarını kısıtlamaya başladığını yazmıştı.

26 Ocak 2022 Çarşamba 12:35

Demokrasileri Savunma Vakfı’nda (FDD) araştırmacı ve ABD Hazine Bakanlığında daha önce terör finansı analisti olarak çalışmış olan Jonathan Schanzer, İsrail kanalı 12'nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "İsrail ile yakınlaşmayı hızlandırma çabalarının bir parçası olarak" Hamas'ı Türkiye'den kovduğu bilgisini paylaştığını ifade etti.

 

Schanzer, sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda, "İsrail kanalı 12, Erdoğan'ın İsrail ile yakınlaşmayı hızlandırma çabalarının bir parçası olarak Hamas'ı Türkiye'den kovduğunu bildiriyor. Şüpheciyim ama takip edilmesi gereken ilginç bir gelişme." ifadelerini kullandı. 

 

The Times gazetesi de geçtiğimiz sene Türkiye'de Hamas'ın faaliyetlerini incelediği bir haberinde, Türk hükümetinin son dönemde Hamas'ın ülke içi operasyonlarını kısıtlamaya başladığını yazmıştı.

 

Erdoğan 18 Ocak’ta, İsrailli mevkidaşı Yitzak Herzog’u Türkiye’ye davet ettiğini açıklamıştı. Açıklamaların ardından gözler, Türkiye ile İsrail arasındaki normalleşme adımlarına çevrildi.

 

İsrail cephesi, “Her iki taraf da karşılıklı ziyaretlerin de önünü açacak şekilde ilişkileri geliştirmeyi umut ediyor. Erdoğan, Herzog’a ziyaret davetinde bulundu fakat şu an somutlaşmış plan bulunmuyor” mesajını verdi.

 

Erdoğan’ın bu açıklamasının hemen ardından Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 20 Ocak’ta İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid ile telefonda görüştü. Bu görüşme, iki ülke dışişleri bakanları arasında 13 yıl sonra gerçekleşen ilk telefon görüşmesi oldu.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha