• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Erdoğan, Putin'le görüştü: 'Karabağ ve cihatçı konusunda rahatsızlık had safhada'

Erdoğan, Putin'le görüştü: 'Karabağ ve cihatçı konusunda rahatsızlık had safhada'
0 0

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin telefonda görüştü. Görüşmede Suriye ve Karabağ konuları ele alındı.

27 Ekim 2020 Salı 23:20

Dağlık Karabağ ve İdlib üzerinden tekrar yükselen tansiyon sonrası, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefonda görüştü.

 

İktidar medyasına düşen haberlere göre, Erdoğan ve Putin'in gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde çatışmaların devam ettiği Dağlık Karabağ, Suriye ve Libya konularının görüşüldüğü aktarıldı.

 

Rusya uzmanı Dr. Kerim Has'ın aktardığına göre Rusya, Karabağ’da devam eden savaştan rahatsızlığını iletmiş ve Orta Doğu’dan bölgedeki çatışmalara gönderilen teröristlerin hayli artan sayısından dolayı ciddi endişe belirtmiş.

 

Has, Putin'in üslubu için "Haşlamış da denebilir" yorumunu yapıyor.

 

Yine görüşmede Putin, Dağlık Karabağ’da acilen ateşkese varılıp gerilimin düşürülmesi için atılan adımlar konusunda Aliyev ve Paşinyan’la yaptığı görüşmelere dair Erdoğan’ı bilgilendirmiş.

 

İdlib ve Fırat’ın doğusuna dair mevcut mutabakatlar ele alınmış ve Suriye’de siyasi süreç konuşulmuş.

 

Libya’da ise durumun normalleşmesi ve diyaloğun hızlandırılması vurgusu yapılan görüşmeye dair bilgi notuna göre taraflar, iki ülke dış politika, savunma ve istihbarat yetkililerinin temaslarının sürdürülmesi konusunda da anlaşmış.

 

Kerim Has, "Erdoğan Libya'daki ateşkesten rahatsızdı, sanırım Libya’da Ankara’yı zor günler bekliyor" görüşünü dile getiriyor.

 

Sputnik'in aktardığına göre Kremlin'den yapılan yazılı açıklamada ise şunlar kaydedildi:

 

"Dağlık Karabağ çatışma bölgesindeki gelişmeler müzakere edildi. Rus tarafı, devam eden silahlı eylemler ve Ortadoğu'dan teröristlerin bu çatışmalara artan katılımıyla ilgili derin endişesini dile getirdi.

 

Putin'in, Azerbaycan ve Ermenistan liderleriyle gerçekleştirilen temaslar ve ateşkesin en kısa zamanda sağlanması amacıyla atılan adımlar hakkında Erdoğan'a bilgi verdiği görüşmede, Rusya ve Türkiye’nin dışişleri ve savunma bakanlıkları ile iki ülkenin istihbarat kurumları arasında koordinasyonun sürdürülmesine karar verildi."

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha