• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Erdoğan salgın döneminde 6 kez havalandı; uçan sarayların maliyeti 13 milyon dolar

Erdoğan salgın döneminde 6 kez havalandı; uçan sarayların maliyeti 13 milyon dolar
0 0

CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, Cumhurbaşkanlığı’nın kullanımında 16 uçak bulunduğunun tahmin edildiğini, bu uçakların salgın döneminde sadece 6 uçuş gerçekleştirdiğine dikkat çekerek bunun maliyetinin 13 milyon dolar olduğunu kaydetti.

28 Eylül 2020 Pazartesi 11:58

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın koronavirüs salgını süresince sadece 6 kez havalandırdığı uçan saraylarının bakım maliyetinin 13 Milyon Dolar olduğu bildirildi.

 

Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine göre, Cumhurbaşkanlığı filosunda üç de helikopter bulunduğu, söz konusu araçların yıllık bakımının 800 bin dolar olduğu saptandı. CHP’li vekil Alban, konuyu Meclis’e taşıdı.

 

KATAR EMİRİ’NİN HEDİYE UÇAĞI İLE BİRLİKTE FİLO 16’YA ÇIKTI

 

CHP’li Alban, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. Alban, Katar Emiri’nin hediye ettiği uçakla birlikte sayısı 16’ya yükseldiği tahmin edilen Cumhurbaşkanlığı’na ait uçak filosuna ilişkin şunları söyledi:

 

“Uçaklar yattığı yerde para yedi. Havalanmayan uçakların bakımı milyonlarca dolar tuttu. Tüm soru önergelerine rağmen hiçbir şekilde bilgi verilmeyen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kullanımda bulunan uçaklar, pandemi döneminde yurtiçinde 5, yurtdışına ise bir kez havalandı.”

 

“VATANDAŞA İBAN GÖNDEREN AKP…”

 

Alban, soru önergesinde şunları belirtti:

 

“Yani THY emekçilerinin maaşlarından yüzde 30’a varan kesintiler yapılırken, Cumhurbaşkanlığı’nın uçmayan uçaklarına milyonlarca dolar masraf edildi. Üstelik işçilik hizmeti THY tarafından verilse bile, uçağın bakımında kullanılan birçok malzeme ve parça ithal edilmektedir. Bu malzemeler çok yüksek bir maliyettedir. Vatandaşına IBAN gönderen AKP yönetimi, pandemi sürecinde birçok kişinin maaş alamadığı ortamda, yaptığı bu israfı nasıl açıklayacak göreceğiz.”

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha