• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Erdoğan seferberliğine Diyarbakırlılar ilgi göstermedi

Erdoğan seferberliğine Diyarbakırlılar ilgi göstermedi
0 0

AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın Diyarbakır’daki kongreye katılımı nedeniyle resmi kurumların günler öncesinden seferberlik başlatmasına rağmen kent halkından ilgi görmedi.

17 Mart 2018 Cumartesi 13:34

AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın bugün katılacağı AKP Diyarbakır 6’ncı Olağan İl Kongresi öncesi kentteki tüm resmi kurumlar seferber oldu. Valilik, emniyet ve kayyumlar kentin her tarafına afişler ve bayraklar astı. Esnaflara da işyerlerine bayrak asmaları yönünde dayatmada bulunulduğu belirtilirken, hiçbir işyerinin bu uygulamaya itibar etmediği görüldü. Erdoğan’ın kullanacağı güzergah AKP flamalarıyla donatılırken, köprü ve üst geçitler dahil olmak üzere neredeyse her köşe başına afiş ve posterler asıldı. 

 

Katılımları zorunlu kılınan kamu çalışanlarının kongrenin yapılacağı Seyrantepe Spor Salonu yakınında fotoğraf çektirmesi dikkat çekti. Yenişehir Belediyesi’ne bağlı zabıtalar toplu fotoğraf çektirirken, dün birçok resmi kurum çalışanlarına mesaj gönderilip kongrenin yapılacağı alana gitmelerinin zorunlu olduğu ve alanda fotoğraf çekmeleri istenmişti. 

 

TOPLU TAŞIMA ARAÇLARI KONGREYE ÇALIŞTI 

 

Kayyum idaresindeki Büyükşehir Belediyesi’ne ait toplu taşıma araçları da Erdoğan’ın katılacağı kongre salonuna ücretsiz taşıma yaparken, otobüslerin toplu taşımada çekilmesinden kaynaklı ulaşımda aksama yaşanıyor. Belediye araçlarının gelmemesi üzerine yurttaşlar uzun süren bekleyişin ardından taksi ya da özel halk otobüslerini kullanmak zorunda kaldı. Kent halkı bu duruma tepki gösterdi. 

 

ÇEVRE İLLERDEN SALONU DOLDURMA ÇABASI

 

Erdoğan’ın hitap edeceği kitlenin kameralar önünde kitlesel gözükmesi içinde kamu kurum ve kuruluşları seferber oldu. Üniversite, hastane, İl Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ve kayyum atanan belediyelerde işçi olarak çalışanlara kongreye katılım zorunluluğu getirildi. Çevre il ve ilçelerden de salonu doldurmak için belediye araçları seferber edildi. Diyarbakır’da merkez ilçeler başta olmak üzere tüm ilçelerden araçlar kaldırılırken Urfa, Mardin, Bingöl, Elazığ ve Muş gibi yakın kentlerden AKP il ve ilçe teşkilatları tarafından araçlar kaldırıldı.

 

Yenişehir Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ise, dar gelirli ailelere mesaj göndererek, Cumartesi günü olmasına rağmen kurumun açık olacağı ve yardım başvurularının alınacağını duyurdu. Vakıf tarafından gönderilen mesaj şu şekilde: “Sosyal yardımlaşma vakfımız yarın yani cumartesi günü saat: 09.00-11.00 saatleri arasında açıktır. Gelmeniz halinde yardım başvurularınız alınacaktır.” 

 

Bu yüzden kongrenin düzenleneceği salona yakın parkta bekleyen kadınlar, mikrofonlarımıza yardım alabilmek için buraya çağrıldıklarını, AKP'li olmadıklarını ve barış istediklerini dile getirdi. 

 

KAPALI YOLLAR

 

Erdoğan’ın kullanacağı güzergahlar da polis ablukasına alınırken kongrenin gerçekleştirileceği Seyrantepe Kapalı Spor Salonu’na çıkan Elazığ Caddesi üzerinde bulunan 75 Metre Yol Kavşağı’ndan Seyrantepe Köprülü Kavşağı’na kadar bulunan tüm yollar da trafiğe kapatıldı.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha