• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Erdoğan yeni tedbirleri açıkladı: 20 yaş altına sokağa çıkmak yasaklandı, 31 şehre giriş çıkışlar kapatıldı

Erdoğan yeni tedbirleri açıkladı: 20 yaş altına sokağa çıkmak yasaklandı, 31 şehre giriş çıkışlar kapatıldı
0 0

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınına ilişkin alınan yeni tedbirleri açıklarken, 65 yaş üzerine getirilen sokağa çıkma kısıtlamasının 20 yaşın altına da uygulanacağını açıkladı.

3 Nisan 2020 Cuma 20:34

Erdoğan, "30 büyükşehiri ile akciğer rahatsızlıkların sık görüldüğü Zonguldak ilimizi araç giriş çıkışına kapatıyoruz" derken, pazar ve marketler gibi insanların yoğun olarak bir arada bulunduğu ortamlarda maske takmanın zorunlu hale getirildiği söyledi. Sosyal izolasyonun uygulanmasına ilişkin tedbirlerinden artırıldığını söyleyen Erdoğan, 3 adım mesafe kuralına uymayanlara adli ve idari cezalar uygulanacağını belirtti.

 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın Bilim Kurulu'nun salgının yayılmasını durdurmak için tavsiye ettiği daha sıkı tedbirleri Erdoğan'a sunduğunu açıklamasının ardından ilave tedbirler açıklandı. Erdoğan, düzenlediği basın toplantısında virüsün hareketlilikle yayılmasına vurgu yaparak, 1 Ocak 2000'den sonra doğanların da sokağa çıkmasına kısıtlama getirildiğini duyurdu.

 

Erdoğan, daha öncesinde şehirlerarası ulaşıma getirilen kısıtlamayı hatırlatarak, bu tedbirlerin de artırıldığını söyledi. "Bu gece itibariyle ülkemizin 30 büyükşehir ile akciğer rahatsızlıkların sık görüldüğü Zonguldak ilimizi araç giriş çıkışına kapatıyoruz" diyen Erdoğan, transit geçiş yapan ve zorunlu mal taşıyan nakliye araçları haricinde en az 15 gün şehirlere giriş çıkış yapılamayacağını duyurdu.

 

Halkın toplu olarak bir arada bulunduğu pazar, market, iş yerleri gibi mekanlarda da maske takma zorunluluğu getirilirken, 3 adım mesafe kuralının da yürürlükte olduğu belirtildi. "Sokaklar dahil kalabalık olabilecek yerlerde asla bir arada bulunulmayacak. İkazlara uymayarak aksi davranışlar sergileyenlere gereken idari ve adli cezalar uygulanacaktır" ifadesini kullanan Erdoğan, tedbirlerin gerekli görülmesi durumunda il pandemi kurulları tarafından artırılabileceğini vurguladı.

 

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

 

"ÜLKE GENELİNDE TESPİT VE TEDAVİYİ BAŞARILI BİR ŞEKİLDE YÜRÜTTÜK"

 

Türkiye'deki Kovid-19 hastalarının veya bunlara hastalığı bulaştıranların önemli bölgelerinde Avrupa, ABD seyahati olması düşündürücüdür. Hastalığın teşhisinde ve vaka sayısı arttıktan sonra da tedavisinde yetersiz kaldıkları çok açıktır.Türkiye en başından itibaren tüm tedbirleri alarak hastalığın ülkemize girişini geciktirmiştir. Ülke genelinde vaka tespitini ve tedavisini oldukça başarılı şekilde yürüttük.

 

"TEMEL GIDA MADDELERİNİN NEREDEYSE TAMAMINDA YETERLİYİZ"

 

Ülkemizde 20 bin 921 hasta , 425 ölüm nüfus ve salgın tehdidi bakımından mukayese edilebileceğimiz ülkelerin tamamından iyi bir yerdedir.  Salgınla mücadelede gereken temel araçları üretiyor olmamız bizi dışa bağımlılıktan mutlak kurtarmıştır.Temel gıda maddelerinin neredeyse tamamında kendi kendimize yeterli olmanın ötesinde net ihracatçı konumunda bulunmamız ülkemize büyük avantaj sağlıyor.

 

"DÜNYA VE ÜLKEMİZDEKİ GELİŞMELERİ GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURUYORUZ"

 

Türkiye bu küresel salgında en hazırlıklı ülkelerden biridir. Birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize sıkı sıkıya sahip çıkarak kurallara harfiyyen uymaktır.Bilim Kurulumuz tarafından tedbirler belirlenerek tavsiye olarak hükümetimize iletiliyor. Cumhurbaşkanlığı olarak biz de dünya ve ülkemizdeki gelişmeleri göz önünde bulundurarak kararlarımızı alıp uygulamaya geçiriyoruz.Milletimizden beklentimiz her bireyin kendi karantinasını kendi uygulamasıdır. Genel olarak halkımızın kurallara uygulaması konusunda hassasiyet gösterdiğini biliyor ve herkese şükranlarımı sunuyorum.

 

"30 BÜYÜKŞEHİR VE ZONGULDAK'I ARAÇ GİRİŞ VE ÇIKIŞINA KAPATIYORUZ"

 

Sayıca az da olsa sosyal izolasyon, sosyal mesafe, temizlik gibi genel kurallara uymayanları görüyoruz. Gönüllü olarak uygulanması gereken kuralları aşamalı bir şekilde zorunlu hale dönüştürmemiz gerekiyor. Bu gece yarısı itibarıyla yeni attığımız adımlara yenilerini ekliyoruz. Bu gece itibarıyla ülkemizin 30 büyük şehiri ve akciğer hastalığı fazla görünen Zonguldak ilimizi belirli istisnalar haricinde araç giriş çıkışına kapatıyoruz. şehirlerimize araç girişini kapatıyoruz. Lojijstik araçlar dışında giriş çıkış yapılamayacaktır.

 

"SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASINI 20 YAŞ ALTI İÇİN DE GETİRİYORUZ"

 

Uluslararası yük taşımacılığı yapan araçların bu şehirlerden transit geçişlerine devam edecektir. İl pandemik kurulları bu tedbirleri daha da genişletebilecektir. İlk etapta araç giriş çıkış yasağını 15 gün süreyle uygulayacağız, gerektiğinde süreyi uzatacağız.Sokağa çıkma kısıtlamasını 20 yaş altı için de getiriyoruz. Gece yarısından itibaren gençler de 65 yaş üstü gibi sokağa çıkmayacaklardır.

 

 

"TOPLU ŞEKİLDE BULUNAN ALANLARDA MASKE TAKMA ZORUNLULUĞU OLACAKTIR"

 

Dışarıya çıkmak zorunda kalan vatandaşlarımız için de yarından itibaren pazar yerleri ve marketler gibi insanların toplu şekilde bulunduğu tüm alanlarda herkesin maske takması zorunlu olacaktır. İnsanların toplu olarak çalışmaya devam ettiği işyerlerinde benzer tedbirler alınacaktır.İnsanların toplu olarak çalışmaya devam ettiği işyerlerinde benzer tedbirler alınacaktır.  

 

"EN AZ 3 ADIM MESAFEYE UYMAYANLARA CEZA VERİLECEKTİR"

 

Şehirlerimizde tamamında insan hareketliliğini azaltmak için gereken ilave tedbirler yarından itibaren il pandemi ve il hıfzıssıhha kurulundan alınıp uygulanabilecektir. Sokaklar dahil tüm kamuya açık mekanlarda kalabalık oluşturulacak şekilde asla bir arada bulunulmayacaktır.  en az 3 adım mesafeye uymayanlara ceza verilecektir. İkazlara uymayarak aksi yönde davranışlar sergilemekte ısrar edenlere adli ve cezai işlemler uygulanacaktır.

 

"KAMPANYAYA KATILAN KİŞİ VE KURULUŞLARA TEŞEKKÜR EDİYORUM"

 

Milletimize güveniyorum. Kampanyanın üçüncü gününde SMS hariç yaklaşık 304 bin kişi ve kuruluşumuz 1 milyar 61 milyonluk yardım yaparak kardeşliğimizin gücünü göstermiştir. Yardım kampanyamıza katılarak dayanışmayı ortaya koyan tüm vatandaşlarımıza ve kurumlarımıza teşekkürlerimi  sunuyorum.

 

"KAMPANYAYI SABOTE ETMEYE ÇALIŞMAK MİLLETTEN UZAK OLDUKLARINI GÖSTERİR"

 

CHP genel başkanı başta olmak üzere kimi kesimler itibarsızlaştırmaya çalışmışsa da milletimiz bu fitne odaklarına kulak vermemiştir. Kendi tarihlerini bilmeyenler, bugün devletimizin yürüttüğü yardım kampanyasını dahi sabote etmeye çalışarak, milletten ne kadar uzak olduklarını göstermişlerdir

 

"MİLLETİMİZ VARINI YOĞUNU VERMEKTEN ÇEKİNMEMİŞTİR"

 

Kurtuluş Savaşı başlarken Gazi Mustafa Kemal Atatürk Tekalifi Milliye diye 10 maddelik emir yayınlamıştır.  Burada savaşta ihtiyaç duyulan hemen her malzemenin belirli bir oranı talep edilmiştir. Milletimiz bu dayanışma çağrısına gönüllülükle iştirak ederek kendisinin ve evlatlarının geleceği için varını yoğunu vermekten çekinmemiştir.

 

"CEMİL TAŞÇIOĞLU HOCAMIZIN İSMİ OKMEYDANI'NDA YAŞAYACAK"

 

Salgın sürecinde en büyük yükü omuzlayan sağlık çalışanlarımıza ayrıca teşekkür etmek istiyorum. Doktorundan hemşiresine, temizlik görevlisine kadar tüm sağlık çalışanlarımıza gösterdiği fedakarlığı milletimiz unutmayacaktır.  Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu hocamızın adını Okmeydanı Eğitim Araştırma Hastanemize verileceğini ve bir şehir hastanesi olarak anılacaktır.

 

Cemil Hocamıza Allah'tan rahmet diliyorum. Sizleri bir kez daha saygı ve sevgiyle selamlıyorum, kalın sağlıcakla...

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha