• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Eren Keskin: Mülteci kadın ve çocuklar devlet denetimindeki fuhuş pazarlarında satılıyor

Eren Keskin: Mülteci kadın ve çocuklar devlet denetimindeki fuhuş pazarlarında satılıyor
0 0

İnsan hakları savunucusu avukat Eren Keskin, mülteci kadınların yaşadıklarını anlattı.

9 Mart 2016 Çarşamba 07:52

Gaziantep'te AFAD kamplarında bulunan mülteci kadınların fuhuşa sürüklendiğini söyleyen insan hakları savunucusu avukat Eren Keskin, "Antep’te fuhuş pazarları var. Bunların hepsi devlet denetiminde olan yerlerdir. Çocuklarına bir ekmek alabilmek isteyen kadınların fuhşa zorlandığını tespit ettik" dedi.

 

Gaziantep ve Hatay'da birçok kampta incelemelerde bulunan Avkat Eren Keskin kamplarda özellikle taciz ve tecavüz vakalarında artışların olduğunu söyledi. 

 

Yapmış oldukları saha çalışmasında özellikle kadınların yaşadıkları sorunları tespit etmeye çalıştıklarını ifade eden Keskin, kendilerine Antep ve Hatay hattında bulunan kamplardan yoğun taciz, tecavüz ve darp şikayetlerinin geldiğini aktardı.

 

Erdoğan Alayumat'ın DİHA'da yer alan haberine göre, tüm girişimlerine rağmen bu kamplara giremediklerini belirten Keskin, geçici koruma yönetmeliğinde madde olmasına rağmen devletin sivil toplum örgütlerini bu kamplara sokmadığını belirtti.

 

Kamplardaki yaşam koşullarının sağlıksız olduğunu bu nedenle kampların dışına çıkan kadınların ise fuhuş bataklığına sürüklendiklerini ifade eden Keskin, "Antep’te fuhuş pazarları var. Bunların hepsi devlet denetiminde olan yerlerdir. Burada kadınlardan, çocuklara yüzlerce sığınmacı para karşılığında kendilerinden yaşça büyük şahıslara satılıyor. Çocuklarına bir ekmek alabilmek isteyen kadınların fuhşa zorlandığını tespit ettik" şeklinde konuştu. 

 

Mülteci kadınların durumunun Türkiye ve Avrupa’nın politikalarından bağımsız düşünmemek gerektiğinin altını çizen Keskin, Avrupa ve Türkiye'nin kendi çıkarları uğruna insan haklarını ayaklar altına aldığını söyledi.

 

Mülteciler noktasında birinci dereceden Türkiye suç işlese de Avrupa’nın da bu suça ortak olduğunu belirten Keskin, şunları aktardı: “Altına imza attıkları uluslar arası sözleşmelere aykırı davranıyorlar. Sadece sığınmacılar kendi coğrafyalarına gelmesinler diye Türkiye’ye paralar vererek burada kalmalarını sağlamaya çalışıyorlar. Sığınmacı kadınların yaşadığı mağduriyetler hiçbir devletin umurunda değil."

 

KAYNAK: DİHA

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha