• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Eşi ve 3 çocuğu Meriç sularında kaybolan Murat Akçabay’ın kardeşi gözaltına alındı

Eşi ve 3 çocuğu Meriç sularında kaybolan Murat Akçabay’ın kardeşi gözaltına alındı
0 0

Meriç'teki bot faciasında Murat Akçabay sağ kurtulurken, eşi 36 yaşındaki Hatice Akçabay ile çocukları 7 yaşındaki Ahmet Esat, 5 yaşındaki Mesut ve 1 yaşındaki Bekir Aras için arama kurtarma çalışmaları sürüyor.

19 Temmuz 2018 Perşembe 20:17

Çarşamba gece saatlerinde kaçak yollarla Yunanistan’a girmeye çalışırken Meriç’te (Evros) suya kapılan 5 kişi kurtarıldı. Kurtarılanlardan Murat Akçabay’ın eşi ve 3 çocuğunun akıntıya kapıldığı ve arama çalışmalarının devam ettiği öğrenildi.

 

36 yaşındaki Hatice Akçabay ile 7 yaşındaki Ahmet Esat, 5 yaşındaki Mesut ve 1 yaşındaki Bekir Aras adlı çocuklar için arama kurtarma çalışmaları sürüyor.

 

Akçabay’ın kardeşinin de Türkiye’de gözaltına alındığı gelen bilgiler arasında.

 

Euronews Atina ofisinin ulaştığı Yunan yetkililer, kurtarılanların Türkiye sınırında bir karakolda tutulduklarını bildirdi.

 

Bottan sağ kurtulan baba Akçabay Euronews’e konuştu

 

Dimetoka’daki Isakio karakolunda gözetim altında tutulan Murat Akçabay, Euronews’e olay gecesi Meriç Nehri’nde yaşadıklarını anlattı:

 

Resmi Twitter'da görüntüle

 

“Plastik şişme bota dokuz kişi olarak bindik. İki kaçakçı da en son bindi. Toplam 11 kişi olduk. Nehrin ortasında kaya gibi bir cisme çarptığmızı sanıyorum. Bot delindi, kendi etrafımızda dönmeye başladık. Bir anda bot devrildi ve suya düştük. Diğer aile hemen nehrin sağ bölümündeki dallara tutundu. Ben ve eşimse çocukları tutmaya çalışırken nehrin ortasında kaldık.

 

Küçük bebeğimizi eşim tutuyordu. Diğer ikisini ben tutmaya çalıştım. 7 yaşındaki Ahmet Esat’ta can yeleği vardı, biraz suyun üzerinde durabiliyordu ama diğeri suya battı. Eşim de akıntıya kapıldı gitti. Uzakta bir ağaç dalına tutunduğunu gördüm. ‘Hatice sakın dalı bırakma seni gelip kurtaracağım’ dedim. Dalgalara karşı koymaya çalışırken onun aynı yerinde olmadığını gördüm. Seslendim, bağırdım ama bir daha seslerini duymadım.”

 

Öte yandan AFAD ekipleri de Meriç’in Türkiye tarafında arama kurtarma çalışması yürütüyor.

 

 

Bu sabah insan hakları aktivisti ve HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, olayı Twitter hesabından paylaştı. Gergerlioğlu, “Türkiyeli bir anne ve 3 çocuk botlarının batmasıyla saat 01:00 civarı Meriç’in sularına kapılmış. Çocuklardan birinin can yeleği var, arama kurtarma ekipleri derhal devreye girmeli. Yaşıyor olabilirler. Hatice hanım, masum 4 aylık bebesi Esat, Mesut ve Aras. Allah’ım onları koru.!” diyerek kamuoyunun dikkatini çekti.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha