• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Eşinin ziyaretine giden kadın avukata cezaevinde taciz, hakaret ve tehdit

Eşinin ziyaretine giden kadın avukata cezaevinde taciz, hakaret ve tehdit
0 0

Maraş Türkoğlu 1 No’lu L Tipi Kapalı Cezaevi’ndeki eşinin ziyaretine giden kadın avukat R.U., görevli kadın gardiyanların taciz, hakaret ve tehditlerine maruz kaldı.

15 Kasım 2019 Cuma 18:11

İşkence ve kötü muamele iddialarıyla gündemden düşmeyen Maraş Türkoğlu 1 No’lu L Tipi Kapalı Cezaevi, bu kez bir kadın avukata yönelik taciz, hakaret ve tehditle gündeme geldi. Cezaevinde kalan eşinin açık görüşüne giden Adana Barosu’na kayıtlı Avukat. R.U., burada yaşadıklarını Mezopotamya Ajansı’na (MA) anlattı.

 

CİNSEL TACİZ BOYUTUNDA BİR ARAMA

 

Tutuklu bulunan eşinin açık görüşü olması dolayısıyla 7 Kasım günü ailesiyle birlikte cezaevine gittiğini belirten Avukat R.U., cezaevinin eklentisi niteliğindeki bir bölümde cinsel taciz boyutunda aramadan geçirildiklerini kaydetti.

 

Aramadan geçtikten sonra yakınları ile birlikte göz retina okuması yapılacak bölüme alınmadan önce gardiyanların halasından parmağındaki yüzüğü çıkarmasını istediğini söyleyen R.U., yüzüğünün X-ray cihazında sinyal vermediğini belirtmesi üzerine gardiyanların 65 yaşındaki halasını ‘Sana iyilik yapıyoruz çıkar diyoruz. Daha konuşuyorsun. Giremezsin içeriye diyoruz işte’ diyerek azarladıklarını ifade etti.

 

R.U., bunun üzerine yüzüğünü çıkarmasına rağmen, bir kadın gardiyanın ‘İyilik yapıyoruz sana daha da konuşuyorsun girdirmeyeceksin bunları içeri’ sözleriyle halasını azarlamayı sürdürdüğünü belirtti. 

 

Bu kişiye yaptığının yanlış olduğunu söylemesi üzerine ise, ince arama, hakaret ve tehdide maruz kaldığını anlatan R.U., kadın gardiyanın kendisine ‘Sen kimsin, benimle nasıl konuşuyorsun. Seni bu cezaevine sokmam. Dört ay giremezsin bu cezaevine. Sen benimle nasıl konuşuyorsun hadsiz, edepsiz aç bakacağım. Açacaksın giremezsin yoksa’ dediğini aktardı.

 

İnce aramadan geçirildiği odada yarı çıplak vaziyette iken aniden odaya erkek bir gardiyanın girdiğini söyleyen R.U., avukat olduğumu bilen bu gardiyanın kendisini dışarı çıkarmasına rağmen, kadın gardiyanın hala ‘Seni bu cezaevine sokmayacağım, giremeyeceksin içeriye. Ver o kimliği bana sen kimsin kendini ne zannediyorsun benimle nasıl konuşuyorsun’ diyerek tehditlerini sürdürdüğünü belirtti. 

 

'BEN YAPTIM OLDU'

 

“Cezaevinde görevli  gardiyanların ‘Ben yaptım oldu. Ben öyle istiyorum olacak’ düşüncesiyle cezaevine ziyarete gelen tutuklu yakınlarına bile bu şekilde, cinsel taciz, fiziki şiddet, tehdit ve hakaret yapılıyorsa tutuklulara yapılanları düşünmek bile beni korkutuyor” diyen R.U., haklarını bilen bir tutuklu yakınının kendilerine görev sınırlarını aştıklarını hatırlatmasının bile görevlilerin şiddet ve hakarete başvurmalarına, özellikle kadınlara cinsel saldırıda bulunmalarına sebep olduğunu dile getirdi.

 

Bu yaşadıkları dolayısıyla savcılığı suç duyurusunda bulunan avukat R.U., yine kayıtlı olduğu Adana Barosu’na da başvuruda bulunarak olayın takipçisi olacağını ifade etti.

 

KAYNAK: MEZOPOTAMYA AJANSI - HAMDULLAH KESEN

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha