• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Evrensel yazarı Hediye Levent: S-400 alana İdlib bedava, yanında eşantiyon da var

Evrensel yazarı Hediye Levent: S-400 alana İdlib bedava, yanında eşantiyon da var
0 0

Türkiye, ABD ile tüm gerilime rağmen Rusya ile S-400 anlaşmasından vazgeçmeyeceğini ve hava savunma sisteminin temmuz ayı ortalarında Türkiye topraklarına konuşlandırılacağını duyurdu.

20 Haziran 2019 Perşembe 19:18

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da, 20 Haziran Perşembe (bugün) yaptığı açıklamada, 'S- 400 işi bitti, temmuzun ilk bölümünde gelecek. Öyle zannediyorum ki önümüzdeki ayın ilk 15'’inde falan teslimatlar başlayacaktır. Bunların teslimatları başladığı andan itibaren nerelere yerleştirileceği TSK'mız tarafından belirlenmiştir. Yerleştirmek suretiyle süreci devam ettireceğiz" dedi. 

 

Konuyla ilgili bir yazı kaleme alan Evrensel Gazetesi yazarı Hediye Levent, "Türkiye’nin ana akım medyasına göre gerçekten “S-400 alana İdlip bedava” veriliyor. Yanında Suriye’deki Kürt oluşumlara yönelik Rus uçaklarının devreye girmesinden Doğu Akdeniz’deki gaz yatakları yarışında çeşitli kolaylıklara kadar birçok eşantiyon da var!" yorumunu yaptı.

 

Levent, S-400 meselesinin de ana argümanlardan biri olarak iç politikaya eklemlendiğine dikkat çektiği yazısında, 'illüzyona varan' bakış açısındaki yanlışlığı şu satırlarla özetledi:

 

"En ilginç ve masalsı olanı da Türkiye’nin sistemi satın alıp aktive etmesinin ardından Rusya’nın minnettar kalacağı, şimdilerde farklı politikalar yürüttükleri birçok konuda Türkiye’nin çizgisine kayacağı ve hatta Suriye başta olmak üzere bölgedeki askeri-siyasi varlığını Türkiye’nin hizmetine sunacağı şeklindeki yorumlar..."

 

S-400 meselesini hayat-memat meselesi haline getiren tarafın Rusya değil Türkiye olduğuna dikkat çeken Levent, "Rusya açısından NATO üyesi bir ülkenin Rus savunma sistemi satın almasını ve kullanmasını sağlamak elbette diplomatik açıdan bir zafer. Yine, bir NATO ülkesi olan Türkiye ile yakın ilişkiler geliştirmek, gerektiği zamanlarda NATO’da çatlak yaratabilmek, AB bloğuna karşı hamlelerinde Türkiye’yi kendi saflarında tutmak çıkarları açısından oldukça önemli. Ancak burada gözden kaçan bir nokta var; Rusya açısından NATO ile arası kötü, AB ülkeleri ile köprüleri atmış bir Türkiye pek işlevsel değil" diye ekledi.

 

S-400 tartışmaları çerçevesinde Türkiye’nin ABD ile zaten istikrarsız olan ilişkilerinin daha da yıprandığına dikkat çeken Levent, "Gündemde Türkiye’ye yaptırım uygulanması da var. Ekonomik açıdan durumu pek açıcı olmayan ve yaptırımlarla birlikte iyice sarsılacak olan Türkiye’yi Rusya kendine yük etmek istemez" tespitinde bulundu.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha