• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Fadime Çelebi: 5 bin yıl ceza verilse de barış demeye devam edeceğim

Fadime Çelebi: 5 bin yıl ceza verilse de barış demeye devam edeceğim
0 0

Afrin operasyonunu eleştirdikleri için yargılanan siyasetçilerin duruşmasında savunma yapan Çelebi, siyasi iktidarın isteği üzerine yargılandıklarını belirterek, 5 yıl değil 5 bin yıl da verilse barış demeye devam edeceğini söyledi.

19 Temmuz 2018 Perşembe 21:26

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eşsözcüsü ve Barış Akademisyeni Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu ile Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Genel Başkanvekili Fadime Çelebi’nin tutuklu yargılandığı davanın ilk duruşmasında yargılananlar savunma yaptı.

 

‘Barış halkların geleceğidir’

 

Duruşmada ilk savunmayı yapan Fadime Çelebi, yarın üçüncü yılını geride bırakacak Suruç katliamının yıldönümü olduğunu anımsattı ve patlamada yaşamını yitirenleri anarak savunmasına başladı.

 

Çelebi, 9 Şubat’tan bu yana 5,5 aydır tutuklu bulunduğunu belirterek, “Özellikle yaptığımız basın açıklaması yıllardır yaptığımız açıklamalardır. Ben yıllardır ESP’de siyaset yapıyorum. Genel başkan yardımcısıyım, yıllardır kadına dönük her türlü saldırıya karşı sokakta oldum. Gelinen noktada siyasi iktidarın intikam alma duygusu güttüğünü söyleyebilirim.

 

Davaya konu olan açıklamayı savaşa karşı olduğumuz için yaptık. Efrin operasyonu, kadınların öldürülmesi, çocukların öldürülmesidir. Ben de bir anneyim. Tarih savaşın acısını yazmıştır. Bugün Efrin halkı ile Türkiye halkları arasında herhangi bir sorun yoktur. Yaptığımız basın toplantısının içeriği barışa, halkların kardeşliğine dair bir metindi.

 

Ancak siyasi iktidarın bu operasyonla bir dizi rant elde etmiş olduğunu da gördük. Her gün televizyonlarda rakam vererek, terörist öldürdük diyen fikirler yargılanmıyor ama halkların bir arada ortak yaşama çağrısı yaptığımız bir toplantı nedeniyle yargılanıyoruz. Bir birey olarak da bunu söylemeye devam edeceğim. Barış halkların geleceğidir, kadınların ölmemesidir, çocukların özgür yaşamasıdır. 5 yıl değil 5 bin yıl da verilse bunu söylemeye devam edeceğim. Bunun suç olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

 

Çelebi, Türkiye’deki siyasi gelişmelere bağlı olarak yaptıkları açıklamaların delil olarak gösterildiğini belirterek, “Siyasi partilerin gerçek anlamda siyaset yapma hakkı nerede kalıyor. Bugün tek partili sisteme mi geçmiş durumdayız. Sadece siyasi iktidar mı çalışmasını yürütecek. Bu davanın gerçek anlamda bir hükmü yok. Siyasi iktidar istediği için bugün buradayız. Bu davanın derhal düşmesini söylemek istiyorum” diyerek, savunmasını tamamladı.

 

KAYNAK: YENİ YAŞAM

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha