• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Fauci'den aşı tahmini: 2021'in üçüncü çeyreğinden önce yaygınlaşmaz

Fauci'den aşı tahmini: 2021'in üçüncü çeyreğinden önce yaygınlaşmaz
0 0

ABD'de korona salgını ile mücadelede en yetkili isim olan Anthony Fauci, aşı konusundaki spekülasyonları değerlendirdi.

25 Ekim 2020 Pazar 16:48

Fauci, aşı denemelerinden birinin etkili olup olmadığının kasım sonu-aralık başı netleşeceğini söyledi ancak "Nüfusun önemli kısmının salgın dinamiklerinde ciddi etki yaratacak şekilde aşılanması 2021'in ikinci veya üçüncü çeyreğinden önce gerçekleşmeyecek" dedi. 

 

Tüm dünyada korona nedeniyle hasta olanların sayısı 43 milyona yaklaşırken, 1 milyon 150 binden fazla kişi de hayatını kaybetti. Koronavirüs salgını nedeniyle vaka sayıları hızla artarken, tüm dünyanın gözü aşı çalışmalarından gelecek olumlu bir haberde. Çok sayıda aşı çalışmalarının başını çeken ABD’de, korona salgını ile mücadele en yetkili isim olan Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Ensitüsü Başkanı Dr. Anthony Fauci aşı için tarih verdi.

 

Fauci, aşı denemelerinden birinin etkili olup olmadığının kasım sonu-aralık başı netleşeceğini söyledi ve "Nüfusun önemli kısmının salgın dinamiklerinde ciddi etki yaratacak şekilde aşılanması 2021'in ikinci veya üçüncü çeyreğinden önce gerçekleşmeyecek" dedi. 

 

ABD Başkanı Donald Trump'ın “yıl sonuna kadar aşı” vaadine tepki gösteren Fauci, ilk olarak risk altındaki kişilerin ve sağlık çalışanlarının aşılanacağını söyledi.

 

Fauci "Kasım sonuna veya aralık başına gelindiğinde herhangi bir aşının güvenli ve etkili olup olmadığını biliyor olacağız. Nüfusun önemli bir kısmının salgının dinamikleri üzerinde ciddi bir etki yaratacak şekilde aşılanması ise yılın ikinci veya üçüncü çeyreğinden önce gerçekleşmeyecek" ifadelerini kullandı. 

 

Siyasetçilere koronavirüs konusunda bilimi dikkate alma çağrısında bulunan Fauci, “Eğer akıllıca davranırsanız, ekonomiyi tamamen kapatmadan bilimi ve kamu sağlığı tedbirlerini dikkate alabilirsiniz" dedi.

 

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha