• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Ferit Şenyaşar: Savcı karşı tarafın avukatlığını yapmış

Ferit Şenyaşar: Savcı karşı tarafın avukatlığını yapmış
0 0

Suruç'ta Şenyaşar ailesinden üç kişinin öldürülmesi olayına ilişkin 18 ay sonra hazırlanan iddianamede cinayetin işlendiği devlet hastanesi boyutu karanlıkta kaldı.

7 Aralık 2019 Cumartesi 12:41

Urfa’nın Suruç İlçesinde AKP’li İbrahim Halil Yıldız’ın korumaları ve yakınlarının 24 Haziran 2018 genel seçim sürecinde Şenyaşar ailesine ait iş yeri ve hastanedeki saldırılarında yaşamını yitiren Hacı Esvet Şenyaşar, çocukları Celal ve Adil ile Yıldız’ın ağabeyi Mehmet Şah Yıldız’ın yaşamını yitirmesine dair, 18 ay sonra iddianame hazırlandı. 3 savcı değişiminden sonra hazırlanan iddianamede olayın asıl yaşandığı ve karanlıkta bırakılan Suruç Devlet Hastanesi boyutu irdelenmedi. Şenyaşarların hastanede öldürüldüğü, olay yaşanırken dönemin Tarım Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Urfa Valisi, ilçe Kaymakamı’nın bulunduğu hastane boyutu iddianamede yer bulmazken, bu kısma dair soruşturmanın devam ettiği ileri sürüldü. Bunu yanında dosyada tutuklu olan Fadıl Şenyeşar ve yaşamını yitiren aile bireylerinin soruşturulduğu iddianameye tepki gösteren Emine Şenyaşar, “İddianameyi kendilerine göre hazırlamışlar” derken, Ferit Şenyaşar “Biz bu iddianameyi kabul etmiyoruz” dedi. 

 

‘KENDİLERİNE GÖRE HAZIRLAMIŞLAR’

 

İşyeri ve hastanedeki saldırılarda eşini ve iki çocuğunu yitiren Emine Şenyaşar, savcıyla görüşmeye gittiklerinde savcının kendilerine “Siz gidin evinizde oturun” dediğini hatırlatarak, hazırlanan iddianameye dair şunları söyledi: “İddianameyi kendilerine göre hazırlamışlar. İddianamede suçun hepsini bize yıkmışlar. Dosyayı kendilerine göre hazırlamışlar. Niye iyice araştırılmıyor. Hastanedeki görüntüler niye çıkartılmıyor. Ailemden kimse kalmadı. Bu vicdansızlık da neyin nesi? Bizim ahımızı neden alıyorlar. İbrahim Halil Yıldız’ın takibini neden yapmıyorlar? Benim çocuklarım hiçbir şey yapmadı. Çocuklarımın kanı ile hastane duvarları sıvandı. Ben Hacı ile gittim, eşimi gözümün önünde katlettiler. Polislere bağırdım dedim çocuklarımı öldürüyorlar. Ama bir şey yapmadılar” dedi.

 

‘İDDİANAMEYİ KABUL ETMİYORUZ’

 

Olayda yaralı olarak kurtulan Ferit Şenyaşar, üzerinden 18 ay geçtikten sonra hazırlanan iddianamenin kendileri için bir anlam ifade etmediğini belirtti. “Biz bu iddianameyi kabul etmiyoruz” diyen Şenyaşar, “Bu iddianame taraflı bir şekilde hazırlanmış. Savcı resmen karşı tarafın avukatlığını yapacak şekilde iddianameyi hazırlamış. Bizim tek bir isteğimiz var. O da tarafsız bir adalet. Biz ayrıcalık istemiyoruz. Kendi iş yerimizdeki görüntüler var. Bide Suruç Devlet Hastanesindeki görüntüler var; bu görüntüler ortaya çıkarılsın. Yeni bir savcı getirerek bu davayı baştan sona yeniden tarafsız bir şekilde hazırlasın. İş yerindeki olayda hepimiz yaralanmıştık. Hastaneye kaldırıldık. Hastanede 2 kardeşimi ve babamı vahşice katlettiler” dedi.

 

‘AİLEMİZİN GEÇMİŞİNİ İNCELEMİŞLER’

 

Hazırlanan iddianamede Suruç Devlet Hastanesi’nde yaşananlara ilişkin hiçbir şeyin bulunmadığını vurgulayan Şenyaşar, şunları dile getirdi: “Bu yüzden bu iddianameyi kabul etmiyoruz. Yeni bir savcı talep ediyoruz. Bu savcı ile bu olay yürümez. İddianame hazırlanırken ailemizin geçmişini incelemişler. Babam ile ilgili tutuklama var. Bu tutuklamada haksız bir şekilde yapılmış. Daha sonrada babam 20 gün sonra serbest bırakılmış. Savcı bizi araştırdığı gibi keşke karşı tarafı da araştırsaydı. Tarafsız bir adalet istiyoruz. Tutuklu bulunan kardeşimin de serbest bırakılmasını istiyoruz.”

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha