• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Fransız yetkili: Türkiye’nin sınır dışı edeceği kişiler yargılanacak

Fransız yetkili: Türkiye’nin sınır dışı edeceği kişiler yargılanacak
0 0

Fransız bir yetkili, AFP’ye yaptığı açıklamada, Türkiye tarafından sınır dışı edilenlerin büyük bir bölümünü kadınların oluşturduğunu söyledi.

11 Kasım 2019 Pazartesi 15:12

Aynı yetkili, sınır dışı edilenlerin bir kısmının uzun zamandır Türkiye’de olduğunu, bir kısmının da kısa bir süre önce Türkiye’ye geldiğini belirtti.

 

Yetkili, sınır dışı edilen 11 kişinin yargılanacağını ancak bu yargılamanın sivil mi, yoksa askeri mahkemelerde yapılacağı konusuyla ilgili görüşmelerin devam ettiğini vurguladı.

 

Yine AFP’ye konuşan Fransız Dışişleri Bakanlığı’ndan bir kaynak, 2014 yılında yapılan anlaşma kapsamında çok sayıda IŞİD üyesinin Türkiye tarafından iade edildiğini ancak bugüne kadar bu iadelerin sessiz bir şekilde yapıldığını söyledi.

 

Kaynak, “Cihatçılar ve aileleri, düzenli olarak Fransa’ya geri gönderiliyor ve uçaktan iner inmez tutuklanıyor. Bu işlem genellikle gizli bir şekilde yapılıyor. Bununla ilgili haberler ya çıkmıyor ya da olup bittikten çok sonra yayımlanıyor” dedi.

 

Alman Dışişleri Bakanlığı’ndan bir yetkili de Türkiye’nin haklarında sınır dışı işlemi yapıldığını açıkladığı 10 vatandaşının üçünün erkek, beşinin kadın ve ikisinin de çocuk olduğunu söyledi.

 

Alman Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, bu kişilerin IŞİD üyesi olduklarını şu aşamada teyit edemeyeceklerini ancak kimliklerinin ayrıntılarının tespiti için çalışmaların sürdüğünü açıklıad.

 

Almanya İçişleri Bakanlığı, bu kişilerin vatandaş oldukları için ülkeye girişlerine engel olamayacaklarını söyledi.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha