• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Freedom House'dan Türkiye'ye 'Kavala iddianamesi' tepkisi: 'Küstah bir girişim'

Freedom House'dan Türkiye'ye 'Kavala iddianamesi' tepkisi: 'Küstah bir girişim'
0 0

Gezi Parkı direnişine ilişkin aralarında Osman Kavala, Can Dündar, Ayşe Mücella Yapıcı ve Memet Ali Alabora’nın da bulunduğu 16 şüpheli hakkında yürütülen soruşturma tamamlanmış, iddianamede şüphelilere ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenmişti

21 Şubat 2019 Perşembe 23:36

Hazırlanan iddianame tepki çekmişti. Avrupa Konseyi İnsan Hakları Temsilcisi Dunja Mijatovic, iddianameyle ilgili “dehşete kapıldığını” söylemişti.

 

Demokrasi, insan hakları ve siyasi özgürlüklerin teşvik edilmesini amaçlayan düşünce kuruluşu Freedom House (Özgürlük Evi), İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın Gezi Parkı protestolarıyla bağlantılı olarak 16 kişi hakkında hazırladığı iddianamede ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenmesine sert tepki gösterdi.

 

Amerikanın Sesi sitesinin haberine göre Freedom House, yayınladığı ”Sivil Topluma Karşı Şoke Edici Suçlama” başlıklı açıklamasında, "sivil toplum kuruluşlarının liderlerine protesto gösterileri düzenleyerek hükümeti devirme girişiminde bulunma" suçlaması yöneltilmesini, “toplanma ve örgütlenme özgürlüğünü suç haline getirmeye yönelik küstah bir girişim” olarak niteledi.

 

Freedom House Başkanı Michael Abramowitz açıklamada ayrıca, “aktivistleri ve sivil toplum liderlerini hapsetmeye çalışan Türk hükümetinin, hukukun üstünlüğüne ve demokratik yönetime geri dönmek gibi bir niyeti olmadığını bir kez daha gösterdiğini” belirtti.

 

Freedom House açıklamada, 2013'teki Gezi Parkı gösterilerine 2 milyon 500 bin Türk vatandaşının katıldığını da hatırlattı. Ağırlaştırılmış müebbet hapsi istenen sivil toplum liderlerinden Osman Kavala ve Yiğit Aksakoğlu'nun tutuklu bulunduğuna dikkati çeken Freedom House, Kavala'nın 2017 yılı Ekim ayından bu yana iddianamesi olmadan hapiste tutulduğunu hatırlattı.

 

Türkiye, Freedom House'un Dünyada Özgürlük 2019 ve İnternette Özgürlük 2018 raporlarında ”Özgür Olmayan Ülke” kategorisinde yer alıyor.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha