• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Galata Kulesi'nin 600 yıllık taşlarına hiltiyle zarar verildi

Galata Kulesi'nin 600 yıllık taşlarına hiltiyle zarar verildi
0 0

İBB'den alınarak Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne devredilen Galata Kulesi'nde restorasyon çalışması adı altında kulenin 600 yıllık taşlarının hilti adlı iş makineleriyle parçalanma görüntüler tepki topladı. İBB suç duyurusunda bulunacağını açıkladı.

12 Ağustos 2020 Çarşamba 16:32

İstanbul'un sembollerinden ve 14. yüzyıldan kalma Galata Kulesi, geçtiğimiz yıl İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden alınarak Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlandı.

 

İBB Kültür Varlıklarını Koruma Daire Başkanı Mahir Polat, bugün Twitter hesabından Galata Kulesi'nin içinde çekildiği iddia edilen ve tepkilere neden olan bir görüntü paylaştı.

 

Görüntüde Galata Kulesi'nin tarihi duvarının iki işçi tarafından hitliyle delindiği görülüyor.

 

Görüntüleri, "İstanbul'un en önemli tarihi eserlerinden Galata Kulesi içerisinde yapılan akıl almaz uygulamaları acilen yetkili kurumların dikkatine sunuyorum. Suç niteliğinde uygulamaların derhal durdurulması ve tespiti için İBB Kültür Varlıkları Dairesi birimleri olay yerine nakledilmiştir" notuyla paylaştı.

 

"Acil bildirdik, yazılı başvuru istediler"

 

Independent Türkçe'ye açıklama yapan Polat, görüntünün ortaya çıkmasının ardından Bölge Koruma Kurulu'nu acil arayarak, başvuruda bulunduklarını ancak yazılı ihbarın başvuruyla kabul edildiğine dair cevap aldığını öne sürdü.

 

Restorasyon çalışması daha onaylanmadı iddiası

 

Çalışmaların restorasyon kapsamında yapılmış olabileceğinin iddia edilebileceğine dikkat çeken Polat, "Oysa Galata Kulesi'nde yapılması planlanan restorasyon çalışması daha onaylanmadı. Plan Bölge Koruma Kurulu'nun gündemine daha bugün gelecekti" dedi. 

 

Kamuoyuna ve basına seslenen Polat, özellikle medyanın Galata Kulesi'ne giderek yapılan çalışmanın ne olduğunu görme ve çekim yapma konusunda baskı yapması gerektiğini de kaydetti.

 

İBB'den suç duyurusu

 

Bu arada İBB Sözcüsü Murat Ongun tarafından Twitter'dan yapılan açıklamada, "Galata Kulesi'nde Kültür ve Turizm Bakanlığı Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yapılan restorasyon görünümlü faaliyetlerden yansıyan bu görüntüler içimizi yaktı. İBB olarak sıralı tüm sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunuyoruz" denildi.

 

 

Bilgi vermeyip, Kültür Bakanlığı’nı işaret ettiler

 

Konuyla ilgili bilgi almak için aradığımız Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Müdürlüğü ile Galata Kulesi'nin bağlı olduğu İstanbul Bölge Koruma Kurulu, bilgi verme yetkilerinin kendilerinde değil, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nda olduğunu söyledi.

 

Kılıçdaroğlu: Restorasyon kılıfının ardında gizlenen bu ihanetten derhal vazgeçin

 

Galata Kulesi’ndeki tahribat görüntülerine sosyal medyada çok sayıda kişi tepki gösterdi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Twitter hesabından "Restorasyon kılıfının ardında gizlenen bu ihanetten derhal vazgeçin!" dedi.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha