• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Gazete Duvar yazarı Önder Algedik: Kanal İstanbul’da arazi kapatanlar yerli ve milli şirketlerimiz çıktı

Gazete Duvar yazarı Önder Algedik: Kanal İstanbul’da arazi kapatanlar yerli ve milli şirketlerimiz çıktı
0 0

Bilim insanlarının, uzmanların ve yurttaşların tüm itiraz ve tepkilerine rağmen yapılacağı açıklanan Kanal İstanbul projesi, patronların iştahını kabartmaya devam ediyor.

24 Ocak 2020 Cuma 14:03

Bölgede Katarlılar ve AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’ın da “yabancıya gitmesin” gerekçesiyle arsa aldığı güzergâhta Koç, Sabancı, Kalyon holdinglerin de arazi aldığı iddia edildi.

 

Gazete Duvar'dan Önder Algedik'in yazdığına göre konu hakkında görüşülen emlakçı Selman Berk, Kalyon’un 115 bin metrekare, Ege Kimya’nın 202 bin metrekare, Sabancı’nın 600 bin metrekare arazi kapattığını, Koç Grubu’nun ise bundan daha fazlasını aldığını ifade ediyor. Yani iddiaya göre, 1,5 milyon metrekareden fazla, TOGO arazisinin 125 katı kadar arazi kapatılmış. 

 

Emlakçı Selman Berk, bölgede “Katarlı, Ortadoğulu, Uzakdoğulu, Pakistanlı, Avrupa’dan yatırımcıların olduğunu” söylüyor.

 

2014-2016 arasında tarihleri arasında proje bölgesinde 125 bin arsanın el değiştirdiğini açıklayan Berk, “Son beş yıl içinde üç kez satış yapılan arsa var. Metrekaresi 80 liradan satılan yer, beş yıl sonra 800 ile 1000 lira arasında satılıyor” diyor.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha